Bekræfter: Politiet har anholdt Viborg-fan

Der var tale om den samme person, som kastede to kanonslag mod Jonas Lössl. Han er nu anholdt af politiet.



Flere kanonslag blev fredag aften kastet mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune, og to gange blev kampen midlertidigt afbrudt. 

Noget som Stig Tøfting efterfølgende ikke var særlig tilfreds med

Nu er det kommet frem, at der er tale om den samme mand, som kastede de to kanonslag ind på banen nær Lössl. Det bekræfter Viborgs administrerende direktør Morten Jensen til Viaplay.

– Vi kan kun tage den dybeste afstand fra det og beklage over for alle dem, der var inde og se kampen i dag. En rigtig fed atmosfære, og så er det bare en enkelt person, som ødelægger det for mange. Selvfølgelig undskyld til Jonas Lössl, som er blevet udsat for det her under kampen. Han skal selvfølgelig have en stor undskyldning for det, der er sket.

– Vi har taget det på sikkerhedsbillederne, at det er den samme mand, der har kastet to kanonslag ind. Politiet er kørt med ham, så det er der styr på, siger Morten Jensen.

Han erkender, at han endnu ikke ved, hvad Viborg som klub gør ved ham. Blot at det får store konsekvenser.

– Vi tager den største afstand fra det her. Jeg kan slet ikke tro, at den person nogensinde har muligheden for at komme her på stadion igen, for det får en markant konsekvens. Jeg er rigtig, rigtig ked af det. 

Morten Jensen kalder det ligeledes for en kæmpe skandale, og han ved endnu heller ikke, hvilke konsekvens det får for Viborg fremadrettet. 

Politiet har nu også bekræftet, at man har fundet manden og anholdt ham for kast mod to kanonslag under kampen.

– Kampen i Viborg er nu slut. Under kampen blev der kastet to kanonslag ind på banen.

– En mand blev kort efter kampen anholdt, sigtet for at have kastet kanonslagene og derved skabt fare for andre mennesker, skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.

FC Midtjylland vandt kampen 1-0. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid