Bekræfter: Politiet har anholdt Viborg-fan

Der var tale om den samme person, som kastede to kanonslag mod Jonas Lössl. Han er nu anholdt af politiet.



Flere kanonslag blev fredag aften kastet mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune, og to gange blev kampen midlertidigt afbrudt. 

Noget som Stig Tøfting efterfølgende ikke var særlig tilfreds med

Nu er det kommet frem, at der er tale om den samme mand, som kastede de to kanonslag ind på banen nær Lössl. Det bekræfter Viborgs administrerende direktør Morten Jensen til Viaplay.

– Vi kan kun tage den dybeste afstand fra det og beklage over for alle dem, der var inde og se kampen i dag. En rigtig fed atmosfære, og så er det bare en enkelt person, som ødelægger det for mange. Selvfølgelig undskyld til Jonas Lössl, som er blevet udsat for det her under kampen. Han skal selvfølgelig have en stor undskyldning for det, der er sket.

– Vi har taget det på sikkerhedsbillederne, at det er den samme mand, der har kastet to kanonslag ind. Politiet er kørt med ham, så det er der styr på, siger Morten Jensen.

Han erkender, at han endnu ikke ved, hvad Viborg som klub gør ved ham. Blot at det får store konsekvenser.

– Vi tager den største afstand fra det her. Jeg kan slet ikke tro, at den person nogensinde har muligheden for at komme her på stadion igen, for det får en markant konsekvens. Jeg er rigtig, rigtig ked af det. 

Morten Jensen kalder det ligeledes for en kæmpe skandale, og han ved endnu heller ikke, hvilke konsekvens det får for Viborg fremadrettet. 

Politiet har nu også bekræftet, at man har fundet manden og anholdt ham for kast mod to kanonslag under kampen.

– Kampen i Viborg er nu slut. Under kampen blev der kastet to kanonslag ind på banen.

– En mand blev kort efter kampen anholdt, sigtet for at have kastet kanonslagene og derved skabt fare for andre mennesker, skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.

FC Midtjylland vandt kampen 1-0. 





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

FC Barcelona præsenterer stjerne

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage