Bekræfter: Politiet har anholdt Viborg-fan

Der var tale om den samme person, som kastede to kanonslag mod Jonas Lössl. Han er nu anholdt af politiet.



Flere kanonslag blev fredag aften kastet mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune, og to gange blev kampen midlertidigt afbrudt. 

Noget som Stig Tøfting efterfølgende ikke var særlig tilfreds med

Nu er det kommet frem, at der er tale om den samme mand, som kastede de to kanonslag ind på banen nær Lössl. Det bekræfter Viborgs administrerende direktør Morten Jensen til Viaplay.

– Vi kan kun tage den dybeste afstand fra det og beklage over for alle dem, der var inde og se kampen i dag. En rigtig fed atmosfære, og så er det bare en enkelt person, som ødelægger det for mange. Selvfølgelig undskyld til Jonas Lössl, som er blevet udsat for det her under kampen. Han skal selvfølgelig have en stor undskyldning for det, der er sket.

– Vi har taget det på sikkerhedsbillederne, at det er den samme mand, der har kastet to kanonslag ind. Politiet er kørt med ham, så det er der styr på, siger Morten Jensen.

Han erkender, at han endnu ikke ved, hvad Viborg som klub gør ved ham. Blot at det får store konsekvenser.

– Vi tager den største afstand fra det her. Jeg kan slet ikke tro, at den person nogensinde har muligheden for at komme her på stadion igen, for det får en markant konsekvens. Jeg er rigtig, rigtig ked af det. 

Morten Jensen kalder det ligeledes for en kæmpe skandale, og han ved endnu heller ikke, hvilke konsekvens det får for Viborg fremadrettet. 

Politiet har nu også bekræftet, at man har fundet manden og anholdt ham for kast mod to kanonslag under kampen.

– Kampen i Viborg er nu slut. Under kampen blev der kastet to kanonslag ind på banen.

– En mand blev kort efter kampen anholdt, sigtet for at have kastet kanonslagene og derved skabt fare for andre mennesker, skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.

FC Midtjylland vandt kampen 1-0. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner