Bekræfter: Politiet har anholdt Viborg-fan

Der var tale om den samme person, som kastede to kanonslag mod Jonas Lössl. Han er nu anholdt af politiet.



Flere kanonslag blev fredag aften kastet mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune, og to gange blev kampen midlertidigt afbrudt. 

Noget som Stig Tøfting efterfølgende ikke var særlig tilfreds med

Nu er det kommet frem, at der er tale om den samme mand, som kastede de to kanonslag ind på banen nær Lössl. Det bekræfter Viborgs administrerende direktør Morten Jensen til Viaplay.

– Vi kan kun tage den dybeste afstand fra det og beklage over for alle dem, der var inde og se kampen i dag. En rigtig fed atmosfære, og så er det bare en enkelt person, som ødelægger det for mange. Selvfølgelig undskyld til Jonas Lössl, som er blevet udsat for det her under kampen. Han skal selvfølgelig have en stor undskyldning for det, der er sket.

– Vi har taget det på sikkerhedsbillederne, at det er den samme mand, der har kastet to kanonslag ind. Politiet er kørt med ham, så det er der styr på, siger Morten Jensen.

Han erkender, at han endnu ikke ved, hvad Viborg som klub gør ved ham. Blot at det får store konsekvenser.

– Vi tager den største afstand fra det her. Jeg kan slet ikke tro, at den person nogensinde har muligheden for at komme her på stadion igen, for det får en markant konsekvens. Jeg er rigtig, rigtig ked af det. 

Morten Jensen kalder det ligeledes for en kæmpe skandale, og han ved endnu heller ikke, hvilke konsekvens det får for Viborg fremadrettet. 

Politiet har nu også bekræftet, at man har fundet manden og anholdt ham for kast mod to kanonslag under kampen.

– Kampen i Viborg er nu slut. Under kampen blev der kastet to kanonslag ind på banen.

– En mand blev kort efter kampen anholdt, sigtet for at have kastet kanonslagene og derved skabt fare for andre mennesker, skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.

FC Midtjylland vandt kampen 1-0. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs