Bekræfter: Politiet har anholdt Viborg-fan

Der var tale om den samme person, som kastede to kanonslag mod Jonas Lössl. Han er nu anholdt af politiet.



Flere kanonslag blev fredag aften kastet mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune, og to gange blev kampen midlertidigt afbrudt. 

Noget som Stig Tøfting efterfølgende ikke var særlig tilfreds med

Nu er det kommet frem, at der er tale om den samme mand, som kastede de to kanonslag ind på banen nær Lössl. Det bekræfter Viborgs administrerende direktør Morten Jensen til Viaplay.

– Vi kan kun tage den dybeste afstand fra det og beklage over for alle dem, der var inde og se kampen i dag. En rigtig fed atmosfære, og så er det bare en enkelt person, som ødelægger det for mange. Selvfølgelig undskyld til Jonas Lössl, som er blevet udsat for det her under kampen. Han skal selvfølgelig have en stor undskyldning for det, der er sket.

– Vi har taget det på sikkerhedsbillederne, at det er den samme mand, der har kastet to kanonslag ind. Politiet er kørt med ham, så det er der styr på, siger Morten Jensen.

Han erkender, at han endnu ikke ved, hvad Viborg som klub gør ved ham. Blot at det får store konsekvenser.

– Vi tager den største afstand fra det her. Jeg kan slet ikke tro, at den person nogensinde har muligheden for at komme her på stadion igen, for det får en markant konsekvens. Jeg er rigtig, rigtig ked af det. 

Morten Jensen kalder det ligeledes for en kæmpe skandale, og han ved endnu heller ikke, hvilke konsekvens det får for Viborg fremadrettet. 

Politiet har nu også bekræftet, at man har fundet manden og anholdt ham for kast mod to kanonslag under kampen.

– Kampen i Viborg er nu slut. Under kampen blev der kastet to kanonslag ind på banen.

– En mand blev kort efter kampen anholdt, sigtet for at have kastet kanonslagene og derved skabt fare for andre mennesker, skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.

FC Midtjylland vandt kampen 1-0. 





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million