Tøfting raser efter skandalekamp

Fodboldeksperten forstår overhovedet ikke, at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland ikke blev afbrudt efter det andet kanonslag i kampen.



Playoff-kampen kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland udviklede sig til en decideret skandalekamp. 

To gange blev kampen afbrudt, fordi der blev kastet kanonslag ned mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune bag Lössls mål. 

Første gang røg Lössl til jorden og tog sig til tinding og baglår. Han kom heldigvis på benene igen. 

Anden gang var dybt inde i tillægstiden, hvor dommer Peter Kjærsgaard valgte at afbryde kampen for anden gang. Senere kaldte han spillerne på banen igen for at spille de sidste par minutter. Den beslutning forstod Viaplay-ekspert Stig Tøfting, der også er Tipsbladets fodboldkommentator, intet af. Det siger han i nedtakten af opgøret på Viaplay.

– Det er fuldstændig latterligt og skandaløst, at man overhovedet skal starte den (kampen) op for tredje gang. Prøv og hør: Vi snakker om, at det er UEFA-protokol og hvad ved jeg, men hvis nu det tredje kanonslag var røget ind på banen og havde gjort Jonas Lössl blind – hvad så? Er det det, der skal til? Den skulle bare være fløjtet af efter det andet kanonslag, og så skulle de have sagt allerede ved det første: "kommer der et mere, bliver kampen stoppet, og Midtjylland bliver gjort til vinder". 

– Det der kan man ikke tolerere. Det skal bare stoppes, og jeg håber selvfølgelig, at de skyldige bliver fundet, siger Tøfting, som fortsætter:

– At stille målmanden ned foran, hvor der har været to kanonslag lige i ryggen af ham. Det kunne jo godt være, at der var kommet en bold ind over, og han var blevet en lille smule nervøst og tabt bolden til 1-1. Så tør jeg slet ikke tænke på, hvad for nogle scener, der ville udspille sig hernedefra. 

– Jeg synes, det var en forkert beslutning, men når nu det hele er slut, og der ikke skete noget og ikke kom et tredje kanonslag, kan man bare lykønske FC Midtjylland med, at de kommer en tur i Europa. Om det hjælper og renser hele sæsonen, vil jeg sige nej, for FC Midtjyllands selvforståelse er ikke, at man ender som nummer syv. Men vi har vidst det i et godt stykke tid, at de ikke ender i medaljespillet, så derfor har de fået det optimale ud af en dårlig situation, de var i i nedrykningsspillet, siger Tøfting til Viaplay. 

Gustav Isaksen var også hurtigt ude og reagere på episoden. Læs det her.

Efter kampen fangede Viaplay dommer Peter Kjærsgaard, som kommenterede, hvorfor han ikke valgte at afbryde kampen efter kanonslagene. 

– Det, vi gør i praksis, er, at vi forholder os til de guidelines, vi har fra UEFA, og som vi også følger herhjemme; altså ved første kanonslag, der kommer ind, stopper vi spillet og melder ud via højttaler-systemet, at det skal  stoppe med fyrværkeri.

– Så gentager det sig, så step to er, at vi afbryder kampen og går i tunnelen, og tager spillerne med for deres sikkerheds skyld. Får endnu engang meldt rundt, at det skal stoppe og sætter den i gang igen. Tredje step i raketten, som ikke blev aktuel i dag, er, at vi er nødt til at afbryde kampen. 

Han bliver spurgt ind til sikkerheden omkring Jonas Lössl. 

– Vi følger de guidelines, som vi bliver bedt om at følge, og det er den her tretrinsraket; Stop, afbryd, annuller kampen, siger Peter Kjærsgaard. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

Her er Ajax-danskers millionløn

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Superligaens bedste stadion

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Vil have Jonas Wind til FC København

Den værste nogensinde?

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Medier fælder dom over Dorgu

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic