Tøfting raser efter skandalekamp

Fodboldeksperten forstår overhovedet ikke, at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland ikke blev afbrudt efter det andet kanonslag i kampen.



Playoff-kampen kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland udviklede sig til en decideret skandalekamp. 

To gange blev kampen afbrudt, fordi der blev kastet kanonslag ned mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune bag Lössls mål. 

Første gang røg Lössl til jorden og tog sig til tinding og baglår. Han kom heldigvis på benene igen. 

Anden gang var dybt inde i tillægstiden, hvor dommer Peter Kjærsgaard valgte at afbryde kampen for anden gang. Senere kaldte han spillerne på banen igen for at spille de sidste par minutter. Den beslutning forstod Viaplay-ekspert Stig Tøfting, der også er Tipsbladets fodboldkommentator, intet af. Det siger han i nedtakten af opgøret på Viaplay.

– Det er fuldstændig latterligt og skandaløst, at man overhovedet skal starte den (kampen) op for tredje gang. Prøv og hør: Vi snakker om, at det er UEFA-protokol og hvad ved jeg, men hvis nu det tredje kanonslag var røget ind på banen og havde gjort Jonas Lössl blind – hvad så? Er det det, der skal til? Den skulle bare være fløjtet af efter det andet kanonslag, og så skulle de have sagt allerede ved det første: "kommer der et mere, bliver kampen stoppet, og Midtjylland bliver gjort til vinder". 

– Det der kan man ikke tolerere. Det skal bare stoppes, og jeg håber selvfølgelig, at de skyldige bliver fundet, siger Tøfting, som fortsætter:

– At stille målmanden ned foran, hvor der har været to kanonslag lige i ryggen af ham. Det kunne jo godt være, at der var kommet en bold ind over, og han var blevet en lille smule nervøst og tabt bolden til 1-1. Så tør jeg slet ikke tænke på, hvad for nogle scener, der ville udspille sig hernedefra. 

– Jeg synes, det var en forkert beslutning, men når nu det hele er slut, og der ikke skete noget og ikke kom et tredje kanonslag, kan man bare lykønske FC Midtjylland med, at de kommer en tur i Europa. Om det hjælper og renser hele sæsonen, vil jeg sige nej, for FC Midtjyllands selvforståelse er ikke, at man ender som nummer syv. Men vi har vidst det i et godt stykke tid, at de ikke ender i medaljespillet, så derfor har de fået det optimale ud af en dårlig situation, de var i i nedrykningsspillet, siger Tøfting til Viaplay. 

Gustav Isaksen var også hurtigt ude og reagere på episoden. Læs det her.

Efter kampen fangede Viaplay dommer Peter Kjærsgaard, som kommenterede, hvorfor han ikke valgte at afbryde kampen efter kanonslagene. 

– Det, vi gør i praksis, er, at vi forholder os til de guidelines, vi har fra UEFA, og som vi også følger herhjemme; altså ved første kanonslag, der kommer ind, stopper vi spillet og melder ud via højttaler-systemet, at det skal  stoppe med fyrværkeri.

– Så gentager det sig, så step to er, at vi afbryder kampen og går i tunnelen, og tager spillerne med for deres sikkerheds skyld. Får endnu engang meldt rundt, at det skal stoppe og sætter den i gang igen. Tredje step i raketten, som ikke blev aktuel i dag, er, at vi er nødt til at afbryde kampen. 

Han bliver spurgt ind til sikkerheden omkring Jonas Lössl. 

– Vi følger de guidelines, som vi bliver bedt om at følge, og det er den her tretrinsraket; Stop, afbryd, annuller kampen, siger Peter Kjærsgaard. 







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

– Det er meget svært for Nørgaard

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby