Playoff-kampen kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland udviklede sig til en decideret skandalekamp.
To gange blev kampen afbrudt, fordi der blev kastet kanonslag ned mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune bag Lössls mål.
Første gang røg Lössl til jorden og tog sig til tinding og baglår. Han kom heldigvis på benene igen.
Anden gang var dybt inde i tillægstiden, hvor dommer Peter Kjærsgaard valgte at afbryde kampen for anden gang. Senere kaldte han spillerne på banen igen for at spille de sidste par minutter. Den beslutning forstod Viaplay-ekspert Stig Tøfting, der også er Tipsbladets fodboldkommentator, intet af. Det siger han i nedtakten af opgøret på Viaplay.
– Det er fuldstændig latterligt og skandaløst, at man overhovedet skal starte den (kampen) op for tredje gang. Prøv og hør: Vi snakker om, at det er UEFA-protokol og hvad ved jeg, men hvis nu det tredje kanonslag var røget ind på banen og havde gjort Jonas Lössl blind – hvad så? Er det det, der skal til? Den skulle bare være fløjtet af efter det andet kanonslag, og så skulle de have sagt allerede ved det første: "kommer der et mere, bliver kampen stoppet, og Midtjylland bliver gjort til vinder".
– Det der kan man ikke tolerere. Det skal bare stoppes, og jeg håber selvfølgelig, at de skyldige bliver fundet, siger Tøfting, som fortsætter:
– At stille målmanden ned foran, hvor der har været to kanonslag lige i ryggen af ham. Det kunne jo godt være, at der var kommet en bold ind over, og han var blevet en lille smule nervøst og tabt bolden til 1-1. Så tør jeg slet ikke tænke på, hvad for nogle scener, der ville udspille sig hernedefra.
– Jeg synes, det var en forkert beslutning, men når nu det hele er slut, og der ikke skete noget og ikke kom et tredje kanonslag, kan man bare lykønske FC Midtjylland med, at de kommer en tur i Europa. Om det hjælper og renser hele sæsonen, vil jeg sige nej, for FC Midtjyllands selvforståelse er ikke, at man ender som nummer syv. Men vi har vidst det i et godt stykke tid, at de ikke ender i medaljespillet, så derfor har de fået det optimale ud af en dårlig situation, de var i i nedrykningsspillet, siger Tøfting til Viaplay.
Gustav Isaksen var også hurtigt ude og reagere på episoden. Læs det her.
Efter kampen fangede Viaplay dommer Peter Kjærsgaard, som kommenterede, hvorfor han ikke valgte at afbryde kampen efter kanonslagene.
– Det, vi gør i praksis, er, at vi forholder os til de guidelines, vi har fra UEFA, og som vi også følger herhjemme; altså ved første kanonslag, der kommer ind, stopper vi spillet og melder ud via højttaler-systemet, at det skal stoppe med fyrværkeri.
– Så gentager det sig, så step to er, at vi afbryder kampen og går i tunnelen, og tager spillerne med for deres sikkerheds skyld. Får endnu engang meldt rundt, at det skal stoppe og sætter den i gang igen. Tredje step i raketten, som ikke blev aktuel i dag, er, at vi er nødt til at afbryde kampen.
Han bliver spurgt ind til sikkerheden omkring Jonas Lössl.
– Vi følger de guidelines, som vi bliver bedt om at følge, og det er den her tretrinsraket; Stop, afbryd, annuller kampen, siger Peter Kjærsgaard.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Medier fælder hård dom
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
HELT VILDT
‘De går amok!’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER