Tøfting raser efter skandalekamp

Fodboldeksperten forstår overhovedet ikke, at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland ikke blev afbrudt efter det andet kanonslag i kampen.



Playoff-kampen kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland udviklede sig til en decideret skandalekamp. 

To gange blev kampen afbrudt, fordi der blev kastet kanonslag ned mod Jonas Lössl fra Viborgs stemningstribune bag Lössls mål. 

Første gang røg Lössl til jorden og tog sig til tinding og baglår. Han kom heldigvis på benene igen. 

Anden gang var dybt inde i tillægstiden, hvor dommer Peter Kjærsgaard valgte at afbryde kampen for anden gang. Senere kaldte han spillerne på banen igen for at spille de sidste par minutter. Den beslutning forstod Viaplay-ekspert Stig Tøfting, der også er Tipsbladets fodboldkommentator, intet af. Det siger han i nedtakten af opgøret på Viaplay.

– Det er fuldstændig latterligt og skandaløst, at man overhovedet skal starte den (kampen) op for tredje gang. Prøv og hør: Vi snakker om, at det er UEFA-protokol og hvad ved jeg, men hvis nu det tredje kanonslag var røget ind på banen og havde gjort Jonas Lössl blind – hvad så? Er det det, der skal til? Den skulle bare være fløjtet af efter det andet kanonslag, og så skulle de have sagt allerede ved det første: "kommer der et mere, bliver kampen stoppet, og Midtjylland bliver gjort til vinder". 

– Det der kan man ikke tolerere. Det skal bare stoppes, og jeg håber selvfølgelig, at de skyldige bliver fundet, siger Tøfting, som fortsætter:

– At stille målmanden ned foran, hvor der har været to kanonslag lige i ryggen af ham. Det kunne jo godt være, at der var kommet en bold ind over, og han var blevet en lille smule nervøst og tabt bolden til 1-1. Så tør jeg slet ikke tænke på, hvad for nogle scener, der ville udspille sig hernedefra. 

– Jeg synes, det var en forkert beslutning, men når nu det hele er slut, og der ikke skete noget og ikke kom et tredje kanonslag, kan man bare lykønske FC Midtjylland med, at de kommer en tur i Europa. Om det hjælper og renser hele sæsonen, vil jeg sige nej, for FC Midtjyllands selvforståelse er ikke, at man ender som nummer syv. Men vi har vidst det i et godt stykke tid, at de ikke ender i medaljespillet, så derfor har de fået det optimale ud af en dårlig situation, de var i i nedrykningsspillet, siger Tøfting til Viaplay. 

Gustav Isaksen var også hurtigt ude og reagere på episoden. Læs det her.

Efter kampen fangede Viaplay dommer Peter Kjærsgaard, som kommenterede, hvorfor han ikke valgte at afbryde kampen efter kanonslagene. 

– Det, vi gør i praksis, er, at vi forholder os til de guidelines, vi har fra UEFA, og som vi også følger herhjemme; altså ved første kanonslag, der kommer ind, stopper vi spillet og melder ud via højttaler-systemet, at det skal  stoppe med fyrværkeri.

– Så gentager det sig, så step to er, at vi afbryder kampen og går i tunnelen, og tager spillerne med for deres sikkerheds skyld. Får endnu engang meldt rundt, at det skal stoppe og sætter den i gang igen. Tredje step i raketten, som ikke blev aktuel i dag, er, at vi er nødt til at afbryde kampen. 

Han bliver spurgt ind til sikkerheden omkring Jonas Lössl. 

– Vi følger de guidelines, som vi bliver bedt om at følge, og det er den her tretrinsraket; Stop, afbryd, annuller kampen, siger Peter Kjærsgaard. 





LIVE

LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tæt på at sende millioner til FC København

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub