OFFICIELT: FCN får søsterklub til milliarder

FC Nordsjællands ejer Mansour Group køber et nyt franchise i MLS, der skal spille i San Diego.



FC Nordsjællands ejere i familien Mansour udvider igen sports-porteføljen.

Mansour Group har igennem ejerskabet af Right to Dream i dag akademier i Ghana og Egypten, og nu føjer man endnu et stort projekt til samlingen.

I efteråret kunne Tipsbladet fortælle, at FC Nordsjællands ejer Mansour Group var i førerposition til at få et hold i MLS.

Og nu er aftalen så faldet på plads: FC Nordsjælland får en ny søsterklub i MLS.

Den nye klub skal hedde San Diego FC og får hjemmebane i den sydcaliforniske by med samme navn.

Mansour Group har sammen med den indfødte stamme Syquan Nation vundet retten til at starte et nyt hold i San Diego, der skal debutere i MLS i foråret 2025. Det skete i konkurrence med flere andre grupper og byer, der ville ind i MLS.

– Vi ser frem til at introducere Right To Dreams unikke tilgang til talentudvikling og enestående fodbold-ekspertise til San Diego og MLS ved at levere håndgribelige goder til lokalsamfundet. Vi vil åbne døre og identificere og udvikle talent fra hele regionen og og videre ud, siger Mohamed Mansour, der står i spidsen for Mansour Group.

(artiklen fortsætter under biilledet)

189351

Mohamed Mansour og Mansour Group købte i 2021 FC Nordsjælland. Nu får man endnu en klub i Right To Dream-samarbejdet. Her umiddelbart forud for præsentationen af det nye hold.

Syquan Nation og Mansour Group deler anskaffelsen af ejerskabet til det nye MLS-hold, hvor man også har baseball-superstjernen Manny Machado fra det lokale hold San Diego Padres med i gruppen med en lille ejerandel.

– Det bliver rigtig spændende, og der ligger et kæmpe stykke arbejde foran os, siger Flemming Pedersen, der er teknisk direktør i Right To Dream, til Tipsbladet.

– Der var også andre muligheder i USA, men der betød det noget for os, at MLS var med til at presse på for at få os ind, fordi de gerne vil have Right To Dreams model ind i ligaen. Så endte det med, at vi sammen med den indfødte gruppe Sycuan Nation starter et hold i San Diego, siger Flemming Pedersen.

Et stort projekt
Retten til at få et nyt hold i MLS er noget, der koster et milliardbeløb i danske kroner, ikke mindst når der indregnes udgifter til et nyt akademi, træningsanlæg og de mange millioner, det vil koste at samle et slagkraftigt hold i de næste 18-24 måneder.

– Vi skal jo ud og købe spillere og finde spillere til det hold. Spillestilen skal jo stadigvæk være inden for Right to Dreams rammer, så den komme til at ligge tæt på FC Nordsjællands, eller i hvert fald arbejde efter samme principper.

– Vi har nu halvandet år til at få det rigtige personale på plads, samtidig med at vi får en særdeles kompetitiv spillertrup og samtidig lige får bygget et nyt talentakademi.

– Det bliver enormt sjovt og udfordrende for os. Det er så noget, der tænder os alle sammen, siger Flemming Pedersen.

Over tid er det ifølge Flemming Pedersen en mulighed, at unge danske spillere kan komme til San Diego for at kombinere studier og fodbold, og at der kan udveksles trænere, ligesom der også kan komme trænere fra FCN og Right To Dream til det nye akademi i Egypten, der står færdigt i næste måned.

Det nye hold skal spille på Snapdragon Stadium, et nyt stadion med plads til 35.000 tilskuere, der stod færdigt i 2022, og ligger umiddelbart ved siden af det nu nedrevne Qualcomm Stadium, hvor NFL-holdet San Diego Chargers hørte hjemme indtil udgangen af 2016-sæsonen.

189351

Det nye hold San Diego FC skal spille her på Snapdragon Stadium.

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer det til at koste Mansour-familien, der kommer til at trække på Right To Dream-organisationen i processen med at skabe og drive den nye klub, og medinvestoren i Sycuan Nation op mod 3,5 milliarder kroner at købe retten til at få det nye MLS-hold i San Diego.

Et centralt element i det nye projekt i San Diego bliver opførslen af et akademi.

Her skal man finde og udvikle talenter efter samme principper, der i Danmark og Ghana har klækket spillere som Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen, Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana.

Over tid kan profiler fra akademiet og førsteholdet i San Diego også komme til FC Nordsjælland, hvis de skal og vil eksponeres til fodbold i Europa før transfers til de største ligaer i Europa.

I de seneste måneder har der også været rygter om et muligt hold i Las Vegas, hvor blandt andre Aston Villa, hvor danske Johan Lange er teknisk direktør, og deres ejere tidligere har været i spil.

I første omgang bliver det altså San Diego, der får et nyt MLS-hold, mens det ikke kræver megen fantasi at forestille sig, at et par hold til følger i de kommende år, så MLS får i alt 32 hold.

Også et eksisterende hold i byen, San Diego Loyal med den tidligere landsholdsprofil Landon Donovan i front, har været nævnt i amerikanske medier som en mulig base for det San Diego-hold, der nu altså bliver tildelt Mansour-familien og Right To Dream.

189351



Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Solgt for 285 millioner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe forløsning for FC København

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Bombe på vej – sker det i dag? 

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!