Et MLS-hold i San Diego er på dagsordenen for ejeren af FC Nordsjælland og Right To Dream.
Det kunne Tipsbladet fortælle onsdag.
Mansour Groups forsøg på at få et MLS-hold i San Diego, som det amerikanske medie San Diego Tribune også har fortalt om, skal ifølge Tipsbladets oplysninger hverken ses som at FC Nordsjælland får et hold over sig i et klubsamarbejde, ligesom det eventuelle hold i San Diego heller ikke skal være feederklub for det nuværende danske tophold.
Projektet i San Diego er ikke den eneste nyhed, da Right To Dream har ansat danske Mads Davidsen som Group Head of Football, der er en form for international leder og koordinator af den fodboldfaglige del af samarbejdet mellem FC Nordsjælland, Right To Dream i Ghana, et nyt fodboldakademi i Egypten og så et eventuelt MLS-hold i San Diego.
I FC Nordsjælland er man glad for ansættelsen og kommende udviklinger i samarbejdet, fortæller sportsdirektør Jan Laursen i et interview med Tipsbladet.
– Vi er heldige med at have ejere, der er meget ambitiøse, og som vil meget. Det er velovervejede ting, der sker, og det er sjovere at være del af noget, der vokser, end det modsatte, siger Jan Laursen til Tipsbladet.
– Der er ingen røde lamper, der lyser. Der er meget stor tillid til den måde, vi arbejder på, og som vi også efter har oplevet længe her i klubben, tænker og arbejder ejerne langsigtet. Og så har vi så også fået nogle ekstra muligheder i forhold til at hente spillere ind og styrke talentarbejdet, siger Jan Laursen.

Mads Davidsen får base i FC Nordsjælland men er ansat af Right To Dream og kommer til at arbejde for samarbejdet og ikke specifikt kun for FCN.
Men Davidsen er kendt af huset i Farum og en, man glæder sig til at få ombord.
– Jeg og Flemming [Pedersen] kender Mads rigtig godt. Vi har fulgt hinandens arbejde i mange år, og vi ser både fodboldspillet men også måden at arbejde med organisationen og det strategiske i fodbold på samme måde.
– Han kender vores måde at arbejde på og fokus på at spille med et ungt hold. Nu kommer han ind og ser nok nogle flere ting, end han kunne udefra, og de input skal han komme med.
– Det kræver et ledelsesmæssigt overskud at blive ved med at udvikle os strategisk, at udvikle vores spillestil, at blive bedre til at uddanne de enkelte spillere. Der er vi meget heldige at få Mads ombord, fordi han passer ind.
– Vores måde at arbejde på med samarbejder over flere kontinenter betyder også, at vi nok skal være lidt bredere besat i ledelsen, end mange af dem vi spiller mod i det daglige, siger Jan Laursen.
Ud over at arbejde på et MLS-hold i San Diego har Mansour Group og Right To Dream også tidligere haft kig på projekter i andre lande, men med San Diego-projektet og et nyt akademi i Egypten er todo-listen indtil videre fyldt for Right To Dream, FC Nordsjælland og ejerne.
Mads kender jeg og Flemming rigtig godt – fulgt hinandens arbejde i mange år – vi ser både fodboldspillet men også organisatoriske og strategiske samme måde
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
Her kan du se Tottenham mod FC København
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TIPSBLADET I EUROPA
FC København brager sammen med Tottenham
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
Prøver at lokke FC København-stjerne
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
Riemer forklarer store overraskelser
Deler godt FC København-nyt
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
Lettet Isaksen kigger mod Europa
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
DAGENS SPILFORSLAG
Monaco kan overraske i Norge
NYHEDER
– Jeg er ham evigt taknemmelig
NYHEDER
Franculino redder FCM
NYHEDER