Et MLS-hold i San Diego er på dagsordenen for ejeren af FC Nordsjælland og Right To Dream.
Det kunne Tipsbladet fortælle onsdag.
Mansour Groups forsøg på at få et MLS-hold i San Diego, som det amerikanske medie San Diego Tribune også har fortalt om, skal ifølge Tipsbladets oplysninger hverken ses som at FC Nordsjælland får et hold over sig i et klubsamarbejde, ligesom det eventuelle hold i San Diego heller ikke skal være feederklub for det nuværende danske tophold.
Projektet i San Diego er ikke den eneste nyhed, da Right To Dream har ansat danske Mads Davidsen som Group Head of Football, der er en form for international leder og koordinator af den fodboldfaglige del af samarbejdet mellem FC Nordsjælland, Right To Dream i Ghana, et nyt fodboldakademi i Egypten og så et eventuelt MLS-hold i San Diego.
I FC Nordsjælland er man glad for ansættelsen og kommende udviklinger i samarbejdet, fortæller sportsdirektør Jan Laursen i et interview med Tipsbladet.
– Vi er heldige med at have ejere, der er meget ambitiøse, og som vil meget. Det er velovervejede ting, der sker, og det er sjovere at være del af noget, der vokser, end det modsatte, siger Jan Laursen til Tipsbladet.
– Der er ingen røde lamper, der lyser. Der er meget stor tillid til den måde, vi arbejder på, og som vi også efter har oplevet længe her i klubben, tænker og arbejder ejerne langsigtet. Og så har vi så også fået nogle ekstra muligheder i forhold til at hente spillere ind og styrke talentarbejdet, siger Jan Laursen.

Mads Davidsen får base i FC Nordsjælland men er ansat af Right To Dream og kommer til at arbejde for samarbejdet og ikke specifikt kun for FCN.
Men Davidsen er kendt af huset i Farum og en, man glæder sig til at få ombord.
– Jeg og Flemming [Pedersen] kender Mads rigtig godt. Vi har fulgt hinandens arbejde i mange år, og vi ser både fodboldspillet men også måden at arbejde med organisationen og det strategiske i fodbold på samme måde.
– Han kender vores måde at arbejde på og fokus på at spille med et ungt hold. Nu kommer han ind og ser nok nogle flere ting, end han kunne udefra, og de input skal han komme med.
– Det kræver et ledelsesmæssigt overskud at blive ved med at udvikle os strategisk, at udvikle vores spillestil, at blive bedre til at uddanne de enkelte spillere. Der er vi meget heldige at få Mads ombord, fordi han passer ind.
– Vores måde at arbejde på med samarbejder over flere kontinenter betyder også, at vi nok skal være lidt bredere besat i ledelsen, end mange af dem vi spiller mod i det daglige, siger Jan Laursen.
Ud over at arbejde på et MLS-hold i San Diego har Mansour Group og Right To Dream også tidligere haft kig på projekter i andre lande, men med San Diego-projektet og et nyt akademi i Egypten er todo-listen indtil videre fyldt for Right To Dream, FC Nordsjælland og ejerne.
Mads kender jeg og Flemming rigtig godt – fulgt hinandens arbejde i mange år – vi ser både fodboldspillet men også organisatoriske og strategiske samme måde
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN