FC Nordsjælland ligger i vinterpausen på førstepladsen i Superligaen, den norske offensivspiller Andreas Schjelderup blev i sidste uge kåret af Superliga-trænerne i Tipsbladet som Efterårets Profil, og med 15 runder tilbage i turneringen har nordsjællænderne en fornuftig mulighed for at vinde metal, komme i Europa, og måske også holde fast i førstepladsen.
Men FC Nordsjælland og klubbens bagland i Right To Dream og hos ejerne i Mansour Group har hænderne fulde.
Ifølge Tipsbladets oplysninger arbejder Mansour Group på at få et hold i den amerikanske fodboldliga Major League Soccer, hvor blandt andre Mikael Uhre spiller for Philadelphia Union.
Førsteprioriteten skal være et nyt hold i den californiske by San Diego i forbindelse med, at MLS udvider ligaen.
Der kommer et nyt hold i St. Louis i 2023, men ifølge Tipsbladets oplysninger har MLS alvorlige overvejelser om at udvide med yderligere to hold.
Hvis alt går vel for Mansour Group og Right To Dreams projekt i USA, kan man allerede i 2024 begynde at spille med i den bedste amerikanske række.
Der er voldsom vækst i MLS i disse år, hvor provinsklubben Portland Timbers oppe i Oregon i det nordvestlige USA er tæt på at købe Evander af FC Midtjylland for 75-80 millioner kroner til januar.
Der skal være lagt op til, at man tager den bedste lære med fra FC Nordsjælland og fra Right To Dream-akademiet i Ghana og implementerer det i en ny klub i San Diego, tilpasset de lokale omstændigheder.
Right To Dream har også ansat Mads Davidsen som Group Head of Football.
– Jeg og Flemming [Pedersen] kender Mads rigtig godt. Vi har fulgt hinandens arbejde i mange år, og vi ser både fodboldspillet men også måden at arbejde med organisationen og det strategiske i fodbold på samme måde, siger FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen til Tipsbladet om ansættelsen af Mads Davidsen.
Det er en rolle, hvor den 40-årige dansker skal være med til at koordinere arbejdet mellem klubberne og akademierne i Right To Dream og være med til at videreudvikle en fælles strategi for alle fodbolddelene i Right To Dream, der lige nu også inkluderer et kommende fodboldakademi i Egypten.
Mads Davidsen kommer fra et job som sportsdirektør i Al-Jazira i De Forenede Arabiske Emirater, og han også tidligere har arbejdet for Brøndby og som teknisk direktør i Shanghai SIPG og som assistenttræner og rekrutteringsansvarlig i Guangzhou R&F.

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

De tårner over AGF på transfers

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Vil købe Oliver Christensen

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

Vanvidsskifte under opsejling?

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

Færdig i FC Barcelona?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere