Bekymret for FCK: De har ikke råd til det!

FC København har et problem, de skal have løst hurtigst muligt, mener Mikkel Bischoff.



FC København så rigtig dårlige ud i første halvleg af topbraget mod FC Midtjylland i seneste spillerunde, og Jacob Neestrups mandskab endte med at forlade Herning med et 2-0-nederlag i bagagen.

De første 45 minutter bekymrer Mikkel Bischoff, der vurderer, at københavnerne er nødt til at hæve deres bundniveau betrageligt, hvis de vil gøre sig forhåbninger om at genvinde det danske mesterskab.

Det siger han i optakten til kampen mellem FC København og Lyngby på Discovery+.

– Det bedste eksempel er første halvleg i Herning, hvor de var fuldstændig overmatchede. Det var teknisk, taktisk, på intensitet; på alle parametre blev de fuldstændig mast af FC Midtjylland.

– Så det der meget lave bundniveau – de fik faktisk rettet lidt op i anden halvleg og blev bedre – er lidt bekymrende for mig. Jeg ved godt, at de også i sidste sæson, hvor de vandt det danske mesterskab, havde udsving, nogle dårlige halvlege og et lavt bundniveau af og til, men der kæmpede de også med FC Nordsjælland og Viborg om det danske mesterskab.

– Jeg tror ikke, de har råd til at have så lavt et bundniveau, hvis de også vil vinde mesterskabet i den her sæson.

Den dårlige halvleg mod FC Midtjylland bekymrer ikke i samme grad Jacob Neestrup, men han erkender, at holdets bundniveau er for lavt.

– Uanset om det havde været mod Midtjylland, eller hvem det havde været mod, er det – jeg ved ikke, om jeg vil sige bekymrende – men ikke godt nok, og det var jo ikke bare i perioder, men en hel halvleg. I anden halvleg fik vi jo så oppet os gevaldigt og kunne have fået et point eller tre på en rigtig, rigtig god dag.

– Men det er klart, at det er noget, der skal luges væk, og det havde jeg jo et eller andet sted håbet og troet, at vi allerede havde, men vi spillede 45 dårlige minutter mod Midtjylland, og det skal vi så revanchere i dag – ligesom vi forsøgte at gøre i onsdags, siger han til Discovery+.

FC København ligger i skrivende stund nummer tre i Superligaen.





Manchester United med chokbud på Real-stjerne?




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring pÃ¥ vej – nævner bÃ¥de Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hÃ¥rdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

SÃ¥dan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej