Bekymret for tophold: Det er der ingen, der køber!

Viaplay-eksperten ser et svækket førerhold i Superligaen efter vintertransfervinduet.



FC Nordsjælland har kurs mod Superliga-guldet efter en fremragende efterårssæson, som lod dem overvintre på førstepladsen. 

Her blev de ledet an i offensiven af en sprudlende Andreas Schjelderup, som tidligere i januar blev solgt til Benfica. I stedet hentede Farum-klubben Emiliano Marcondes, som skal løfte den tunge arv efter Schjelderup, og den opgave bliver mere end vanskelig.

Superliga-eksperten Kenneth Emil Petersen tror i hvert fald ikke på, at Marcondes kan levere på samme høje tilsvarende niveau som nordmanden, og derfor ser han holdet som markant svækket.

Det siger han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– Jeg synes, de er kæmpe svækket. De har gjort, hvad de kunne i forhold til at hente en erstatning. Du kan ikke erstatte det, som Schjelderup har bidraget med i efteråret – det var fuldstændig magisk. Han leverer så koldt på det her hold og er så iøjnefaldene og giver så meget til offensiven. Det kan Nordsjællandi ikke købe, for de spillere vil ikke til Superligaen. Så det er et svækket FC Nordsjælland-hold. 

– Det er ikke fordi, at Marcondes ikke er en god spiller, og han vil også komme til at levere fint. Men at sige det ikke er en svækkelse for FC Nordsjælland at miste Schjelderup, tror jeg ikke, at der er nogen, der køber. Det tror jeg simpelthen ikke på. Det er godt hentet, men det er lang tid siden, at han (Marcondes) har været inde i et kontinuerligt forløb, hvor han har spillet kampe igen og igen, lyder Kenneth Emil Petersens vurdering.

Emiliano Marcondes støder til efter en halvsæson i Bournemouth, hvor det var yderst begrænset med spilletid. Derfor skal FC Nordsjælland håbe, at man kan få ham op i gear, så han kan finde det niveau, der gjorde ham så suveræn i klubben, som han var i efteråret 2017, da han bombede løs i Superligaen og siden smuttede til Brentford på en fri transfer.

Se hele analysen af Superligaens tophold i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp