Bekymret for tophold: Det er der ingen, der køber!

Viaplay-eksperten ser et svækket førerhold i Superligaen efter vintertransfervinduet.



FC Nordsjælland har kurs mod Superliga-guldet efter en fremragende efterårssæson, som lod dem overvintre på førstepladsen. 

Her blev de ledet an i offensiven af en sprudlende Andreas Schjelderup, som tidligere i januar blev solgt til Benfica. I stedet hentede Farum-klubben Emiliano Marcondes, som skal løfte den tunge arv efter Schjelderup, og den opgave bliver mere end vanskelig.

Superliga-eksperten Kenneth Emil Petersen tror i hvert fald ikke på, at Marcondes kan levere på samme høje tilsvarende niveau som nordmanden, og derfor ser han holdet som markant svækket.

Det siger han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– Jeg synes, de er kæmpe svækket. De har gjort, hvad de kunne i forhold til at hente en erstatning. Du kan ikke erstatte det, som Schjelderup har bidraget med i efteråret – det var fuldstændig magisk. Han leverer så koldt på det her hold og er så iøjnefaldene og giver så meget til offensiven. Det kan Nordsjællandi ikke købe, for de spillere vil ikke til Superligaen. Så det er et svækket FC Nordsjælland-hold. 

– Det er ikke fordi, at Marcondes ikke er en god spiller, og han vil også komme til at levere fint. Men at sige det ikke er en svækkelse for FC Nordsjælland at miste Schjelderup, tror jeg ikke, at der er nogen, der køber. Det tror jeg simpelthen ikke på. Det er godt hentet, men det er lang tid siden, at han (Marcondes) har været inde i et kontinuerligt forløb, hvor han har spillet kampe igen og igen, lyder Kenneth Emil Petersens vurdering.

Emiliano Marcondes støder til efter en halvsæson i Bournemouth, hvor det var yderst begrænset med spilletid. Derfor skal FC Nordsjælland håbe, at man kan få ham op i gear, så han kan finde det niveau, der gjorde ham så suveræn i klubben, som han var i efteråret 2017, da han bombede løs i Superligaen og siden smuttede til Brentford på en fri transfer.

Se hele analysen af Superligaens tophold i afspilleren over artiklen.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona