FC Nordsjælland har kurs mod Superliga-guldet efter en fremragende efterårssæson, som lod dem overvintre på førstepladsen.
Her blev de ledet an i offensiven af en sprudlende Andreas Schjelderup, som tidligere i januar blev solgt til Benfica. I stedet hentede Farum-klubben Emiliano Marcondes, som skal løfte den tunge arv efter Schjelderup, og den opgave bliver mere end vanskelig.
Superliga-eksperten Kenneth Emil Petersen tror i hvert fald ikke på, at Marcondes kan levere på samme høje tilsvarende niveau som nordmanden, og derfor ser han holdet som markant svækket.
Det siger han i Viaplay-programmet Transfer Live.
– Jeg synes, de er kæmpe svækket. De har gjort, hvad de kunne i forhold til at hente en erstatning. Du kan ikke erstatte det, som Schjelderup har bidraget med i efteråret – det var fuldstændig magisk. Han leverer så koldt på det her hold og er så iøjnefaldene og giver så meget til offensiven. Det kan Nordsjællandi ikke købe, for de spillere vil ikke til Superligaen. Så det er et svækket FC Nordsjælland-hold.
– Det er ikke fordi, at Marcondes ikke er en god spiller, og han vil også komme til at levere fint. Men at sige det ikke er en svækkelse for FC Nordsjælland at miste Schjelderup, tror jeg ikke, at der er nogen, der køber. Det tror jeg simpelthen ikke på. Det er godt hentet, men det er lang tid siden, at han (Marcondes) har været inde i et kontinuerligt forløb, hvor han har spillet kampe igen og igen, lyder Kenneth Emil Petersens vurdering.
Emiliano Marcondes støder til efter en halvsæson i Bournemouth, hvor det var yderst begrænset med spilletid. Derfor skal FC Nordsjælland håbe, at man kan få ham op i gear, så han kan finde det niveau, der gjorde ham så suveræn i klubben, som han var i efteråret 2017, da han bombede løs i Superligaen og siden smuttede til Brentford på en fri transfer.
Se hele analysen af Superligaens tophold i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Belgien – Senegal
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet