Bekymret for tophold: Det er der ingen, der køber!

Viaplay-eksperten ser et svækket førerhold i Superligaen efter vintertransfervinduet.



FC Nordsjælland har kurs mod Superliga-guldet efter en fremragende efterårssæson, som lod dem overvintre på førstepladsen. 

Her blev de ledet an i offensiven af en sprudlende Andreas Schjelderup, som tidligere i januar blev solgt til Benfica. I stedet hentede Farum-klubben Emiliano Marcondes, som skal løfte den tunge arv efter Schjelderup, og den opgave bliver mere end vanskelig.

Superliga-eksperten Kenneth Emil Petersen tror i hvert fald ikke på, at Marcondes kan levere på samme høje tilsvarende niveau som nordmanden, og derfor ser han holdet som markant svækket.

Det siger han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– Jeg synes, de er kæmpe svækket. De har gjort, hvad de kunne i forhold til at hente en erstatning. Du kan ikke erstatte det, som Schjelderup har bidraget med i efteråret – det var fuldstændig magisk. Han leverer så koldt på det her hold og er så iøjnefaldene og giver så meget til offensiven. Det kan Nordsjællandi ikke købe, for de spillere vil ikke til Superligaen. Så det er et svækket FC Nordsjælland-hold. 

– Det er ikke fordi, at Marcondes ikke er en god spiller, og han vil også komme til at levere fint. Men at sige det ikke er en svækkelse for FC Nordsjælland at miste Schjelderup, tror jeg ikke, at der er nogen, der køber. Det tror jeg simpelthen ikke på. Det er godt hentet, men det er lang tid siden, at han (Marcondes) har været inde i et kontinuerligt forløb, hvor han har spillet kampe igen og igen, lyder Kenneth Emil Petersens vurdering.

Emiliano Marcondes støder til efter en halvsæson i Bournemouth, hvor det var yderst begrænset med spilletid. Derfor skal FC Nordsjælland håbe, at man kan få ham op i gear, så han kan finde det niveau, der gjorde ham så suveræn i klubben, som han var i efteråret 2017, da han bombede løs i Superligaen og siden smuttede til Brentford på en fri transfer.

Se hele analysen af Superligaens tophold i afspilleren over artiklen.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Storklub har kontaktet Brøndby

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby henter Alexander Drexel

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub