Fiasko: Belgiere stopper Tottenhams ubesejrede stime

Pierre-Emile Højbjerg blev skiftet ind i pausen, men han kunne ikke forhindre Tottenham i at tabe til Antwerp.



For første gang siden sæsonpremieren måtte Tottenham-spillerne torsdag aften gå fra banen uden point.

London-klubben tabte 0-1 ude til Royal Antwerp i Europa League, selv om Tottenhams mandskab undervejs i kampen blev stærkere og stærkere.

Manager José Mourinho startede kampen med en lang række reserver, men den taktik slog fejl, og Tottenham var bagud ved pausen, hvor portugiseren reagerede noget så eftertrykkeligt.

Han skiftede hele fire nye spillere ind i pausen. En af dem var Pierre-Emile Højbjerg, mens de øvrige var de offensive profiler Érik Lamela, Lucas og Son Heung-min.

11 minutter inde i anden halvleg kom også Harry Kane på banen, og dermed havde Mourinho spillet alle sine kort fra bænken.

Det nu stjernespækkede Tottenham-hold kunne dog ikke få nedbrudt det solide belgiske mandskab og fremtvunget en udligning som modsvar på Lior Rafaelovs fuldtræffer i første halvleg.

Hjemmeholdet havde flere store muligheder for at udbygge føringen, men enten manglede skarpheden, eller også var Hugo Lloris vaks i Tottenham-målet.

Den franske keeper kunne dog ikke egenhændigt forhindre, at stimen på 11 kampe i træk uden nederlag på tværs af alle turneringer kom til en ende.

Bedre gik det for AC Milan, som undgik at komme i problemer hjemme mod Sparta Prag i en af de andre Europa League-grupper.

Med landsholdsanfører Simon Kjær på banen fra start til slut vandt Milan med 3-0 og har maksimumpoint i gruppe H efter to kampe.

Brahim Díaz åbnede målscoringen på oplæg fra Zlatan Ibrahimovic i første halvleg. Siden nåede den svenske fodboldstjerne at brænde et straffespark, inden han blev skiftet ud i pausen.

I anden halvleg udbyggede Rafael Leao føringen til 2-0 efter et fornemt oplæg fra sin portugisiske landsmand Diogo Dalot. Midtvejs i halvlegen øgede Dalot selv føringen med yderligere et mål.

/ritzau/





AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

FC København interesseret i denne angriber

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Rigtig dårlig melding

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

FC København tager vild sejr i Champions League

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK