Fiasko: Belgiere stopper Tottenhams ubesejrede stime

Pierre-Emile Højbjerg blev skiftet ind i pausen, men han kunne ikke forhindre Tottenham i at tabe til Antwerp.



For første gang siden sæsonpremieren måtte Tottenham-spillerne torsdag aften gå fra banen uden point.

London-klubben tabte 0-1 ude til Royal Antwerp i Europa League, selv om Tottenhams mandskab undervejs i kampen blev stærkere og stærkere.

Manager José Mourinho startede kampen med en lang række reserver, men den taktik slog fejl, og Tottenham var bagud ved pausen, hvor portugiseren reagerede noget så eftertrykkeligt.

Han skiftede hele fire nye spillere ind i pausen. En af dem var Pierre-Emile Højbjerg, mens de øvrige var de offensive profiler Érik Lamela, Lucas og Son Heung-min.

11 minutter inde i anden halvleg kom også Harry Kane på banen, og dermed havde Mourinho spillet alle sine kort fra bænken.

Det nu stjernespækkede Tottenham-hold kunne dog ikke få nedbrudt det solide belgiske mandskab og fremtvunget en udligning som modsvar på Lior Rafaelovs fuldtræffer i første halvleg.

Hjemmeholdet havde flere store muligheder for at udbygge føringen, men enten manglede skarpheden, eller også var Hugo Lloris vaks i Tottenham-målet.

Den franske keeper kunne dog ikke egenhændigt forhindre, at stimen på 11 kampe i træk uden nederlag på tværs af alle turneringer kom til en ende.

Bedre gik det for AC Milan, som undgik at komme i problemer hjemme mod Sparta Prag i en af de andre Europa League-grupper.

Med landsholdsanfører Simon Kjær på banen fra start til slut vandt Milan med 3-0 og har maksimumpoint i gruppe H efter to kampe.

Brahim Díaz åbnede målscoringen på oplæg fra Zlatan Ibrahimovic i første halvleg. Siden nåede den svenske fodboldstjerne at brænde et straffespark, inden han blev skiftet ud i pausen.

I anden halvleg udbyggede Rafael Leao føringen til 2-0 efter et fornemt oplæg fra sin portugisiske landsmand Diogo Dalot. Midtvejs i halvlegen øgede Dalot selv føringen med yderligere et mål.

/ritzau/





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?