For første gang siden sæsonpremieren måtte Tottenham-spillerne torsdag aften gå fra banen uden point.
London-klubben tabte 0-1 ude til Royal Antwerp i Europa League, selv om Tottenhams mandskab undervejs i kampen blev stærkere og stærkere.
Manager José Mourinho startede kampen med en lang række reserver, men den taktik slog fejl, og Tottenham var bagud ved pausen, hvor portugiseren reagerede noget så eftertrykkeligt.
Han skiftede hele fire nye spillere ind i pausen. En af dem var Pierre-Emile Højbjerg, mens de øvrige var de offensive profiler Érik Lamela, Lucas og Son Heung-min.
11 minutter inde i anden halvleg kom også Harry Kane på banen, og dermed havde Mourinho spillet alle sine kort fra bænken.
Det nu stjernespækkede Tottenham-hold kunne dog ikke få nedbrudt det solide belgiske mandskab og fremtvunget en udligning som modsvar på Lior Rafaelovs fuldtræffer i første halvleg.
Hjemmeholdet havde flere store muligheder for at udbygge føringen, men enten manglede skarpheden, eller også var Hugo Lloris vaks i Tottenham-målet.
Den franske keeper kunne dog ikke egenhændigt forhindre, at stimen på 11 kampe i træk uden nederlag på tværs af alle turneringer kom til en ende.
Bedre gik det for AC Milan, som undgik at komme i problemer hjemme mod Sparta Prag i en af de andre Europa League-grupper.
Med landsholdsanfører Simon Kjær på banen fra start til slut vandt Milan med 3-0 og har maksimumpoint i gruppe H efter to kampe.
Brahim Díaz åbnede målscoringen på oplæg fra Zlatan Ibrahimovic i første halvleg. Siden nåede den svenske fodboldstjerne at brænde et straffespark, inden han blev skiftet ud i pausen.
I anden halvleg udbyggede Rafael Leao føringen til 2-0 efter et fornemt oplæg fra sin portugisiske landsmand Diogo Dalot. Midtvejs i halvlegen øgede Dalot selv føringen med yderligere et mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
