Belgisk boss ringede til PC: Hjælp os med Bundu

Anderlecht kunne ikke få Mustapha Bundu til at ramme samme niveau som i AGF, så klubbens sportsdirektør ringede til Peter Christiansen for at spørge ham til råds.



I Anderlecht kunne de ikke finde ud af, hvordan de fik det bedste ud af Mustapha Bundu. Derfor søgte de hjælp hos dem, der var lykkedes med netop det: AGF.

Peter Christiansen, daværende sportschef i AGF, fortæller, at hans kollega i Anderlecht, Peter Verbeke, tog kontakt til ham for at blive klogere på klubbens indkøb fra Danmark. Og få gode råd til, hvordan Anderlecht fik det optimale ud af Bundu.

Nu er “PC” genforenet med Bundu i FC København, og han har store forventninger til spilleren.

– Jeg kan godt se, hvad han måske kunne tilføre, men jeg ved også, han havde en svær tid i Belgien. Jeg blev også ringet op, mens jeg var i AGF, af Peter Verbeke på det tidspunkt. Som gerne ville have et tip til, hvordan man fik Bundu til at præstere, siger Peter Christiansen i ‘Købmændenes klub’ på Discovery+.

– Så jeg vidste godt, han havde udfordringer dernede. Hvor rusten han var, det var ikke op til mig at vurdere på det tidspunkt, men jeg synes jo, han har mere at gå på, også når jeg ser ham komme ind i går. Ham forventer jeg meget mere af end det, han har vist.

Set hele klippet med “PC” i videoen i toppen af denne artikel.

Mustapha Bundu er en af to markante tidligere AGF-skikkelser, der fik job i FCK, efter Peter Christiansen var fratrådt i AGF, og inden han tiltrådte i Parken. Den anden var assistenttræner Rubén Sellés.

Det førte til spekulationer om, hvorvidt “PC” havde tyvstartet på sit virke som sportsdirektør i FC København. Det afviste han i et interview i sidste uge. Læs mere om dén snak her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

USA – Bosnien-Hercegovina