Respekt for danskerne: Stjerne nedtonede jubel

Kevin De Bruyne forholdt sig forholdsvis roligt, da han sparkede Belgien i EM-ottendedelsfinalen.



Kevin De Bruyne startede ude mod Danmark, men da han kom ind, blev han altafgørende for Belgien.

Sammen med to andre indskiftere, Axel Witsel og Eden Hazard, vendte han kampen på hovedet efter stor dansk dominans, og så scorede han selv det afgørende mål for belgierne.

Målet sendte Belgien mod ottendedelsfinalen, men det fik ikke Kevin De Bruyne til at gå amok i jubelrus. I stedet sendte han en tanke til Christian Eriksen, der lå på Rigshospitalet få hundrede meter fra Parken.

– Jeg er selvfølgelig glad, men jeg respekterer menneskene her for meget til at juble vildt. Jeg løb hen til den del af banen, hvor Christian Eriksen faldt om i lørdags, og så holdt jeg mig i ro, siger Kevin De Bruyne ifølge uefa.com.

Danmark spillede belgierne ned under græstæppet i store dele af første halvleg og kom allerede på 1-0 i kampens andet minut.

I den belgiske lejr var skuffelsen over egen indsats før pausen stor.

– Vi spillede dårligt – mig selv inklusive. Det må vi være ærlige om, siger angriberen Romelu Lukaku.

– Vi kom ikke med den kvalitet, der var forventet af os, men vi skal ikke være for negative. Danmark spillede en fremragende kamp. Det var en god test, og vi er videre, siger han.

I Christian Eriksens fravær forsøgte Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand, sig med en 3-5-2-opstilling. Det havde den rutinerede forsvarsspiller Jan Vertonghen ikke regnet med.

– Danskerne overraskede os med deres system, og vi var slet ikke til at kende. Vi var altid et skridt bagud, virkede det til.

– Men så kom De Bruyne, Witsel og Hazard på banen, og de ændrede ganske enkelt kampen. De kom med noget ekstra kvalitet – sådan er det bare, siger Vertonghen.

Kevin De Bruyne, som brækkede en knogle i ansigtet i Champions League-finalen i maj, spillede sine første minutter i EM-turneringen og var som sagt afgørende.

– Jeg synes selv, jeg spillede okay, men jeg havde også nogle dårlige momenter. Fordi bruddet ikke er helet, var jeg nogle gange bange for at gå ind i dueller med hovedet, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Rival sender stor ros til Bo Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?