Respekt for danskerne: Stjerne nedtonede jubel

Kevin De Bruyne forholdt sig forholdsvis roligt, da han sparkede Belgien i EM-ottendedelsfinalen.



Kevin De Bruyne startede ude mod Danmark, men da han kom ind, blev han altafgørende for Belgien.

Sammen med to andre indskiftere, Axel Witsel og Eden Hazard, vendte han kampen på hovedet efter stor dansk dominans, og så scorede han selv det afgørende mål for belgierne.

Målet sendte Belgien mod ottendedelsfinalen, men det fik ikke Kevin De Bruyne til at gå amok i jubelrus. I stedet sendte han en tanke til Christian Eriksen, der lå på Rigshospitalet få hundrede meter fra Parken.

– Jeg er selvfølgelig glad, men jeg respekterer menneskene her for meget til at juble vildt. Jeg løb hen til den del af banen, hvor Christian Eriksen faldt om i lørdags, og så holdt jeg mig i ro, siger Kevin De Bruyne ifølge uefa.com.

Danmark spillede belgierne ned under græstæppet i store dele af første halvleg og kom allerede på 1-0 i kampens andet minut.

I den belgiske lejr var skuffelsen over egen indsats før pausen stor.

– Vi spillede dårligt – mig selv inklusive. Det må vi være ærlige om, siger angriberen Romelu Lukaku.

– Vi kom ikke med den kvalitet, der var forventet af os, men vi skal ikke være for negative. Danmark spillede en fremragende kamp. Det var en god test, og vi er videre, siger han.

I Christian Eriksens fravær forsøgte Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand, sig med en 3-5-2-opstilling. Det havde den rutinerede forsvarsspiller Jan Vertonghen ikke regnet med.

– Danskerne overraskede os med deres system, og vi var slet ikke til at kende. Vi var altid et skridt bagud, virkede det til.

– Men så kom De Bruyne, Witsel og Hazard på banen, og de ændrede ganske enkelt kampen. De kom med noget ekstra kvalitet – sådan er det bare, siger Vertonghen.

Kevin De Bruyne, som brækkede en knogle i ansigtet i Champions League-finalen i maj, spillede sine første minutter i EM-turneringen og var som sagt afgørende.

– Jeg synes selv, jeg spillede okay, men jeg havde også nogle dårlige momenter. Fordi bruddet ikke er helet, var jeg nogle gange bange for at gå ind i dueller med hovedet, siger han.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

El Clásico kan afgøre det hele

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem