Kevin De Bruyne startede ude mod Danmark, men da han kom ind, blev han altafgørende for Belgien.
Sammen med to andre indskiftere, Axel Witsel og Eden Hazard, vendte han kampen på hovedet efter stor dansk dominans, og så scorede han selv det afgørende mål for belgierne.
Målet sendte Belgien mod ottendedelsfinalen, men det fik ikke Kevin De Bruyne til at gå amok i jubelrus. I stedet sendte han en tanke til Christian Eriksen, der lå på Rigshospitalet få hundrede meter fra Parken.
– Jeg er selvfølgelig glad, men jeg respekterer menneskene her for meget til at juble vildt. Jeg løb hen til den del af banen, hvor Christian Eriksen faldt om i lørdags, og så holdt jeg mig i ro, siger Kevin De Bruyne ifølge uefa.com.
Danmark spillede belgierne ned under græstæppet i store dele af første halvleg og kom allerede på 1-0 i kampens andet minut.
I den belgiske lejr var skuffelsen over egen indsats før pausen stor.
– Vi spillede dårligt – mig selv inklusive. Det må vi være ærlige om, siger angriberen Romelu Lukaku.
– Vi kom ikke med den kvalitet, der var forventet af os, men vi skal ikke være for negative. Danmark spillede en fremragende kamp. Det var en god test, og vi er videre, siger han.
I Christian Eriksens fravær forsøgte Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand, sig med en 3-5-2-opstilling. Det havde den rutinerede forsvarsspiller Jan Vertonghen ikke regnet med.
– Danskerne overraskede os med deres system, og vi var slet ikke til at kende. Vi var altid et skridt bagud, virkede det til.
– Men så kom De Bruyne, Witsel og Hazard på banen, og de ændrede ganske enkelt kampen. De kom med noget ekstra kvalitet – sådan er det bare, siger Vertonghen.
Kevin De Bruyne, som brækkede en knogle i ansigtet i Champions League-finalen i maj, spillede sine første minutter i EM-turneringen og var som sagt afgørende.
– Jeg synes selv, jeg spillede okay, men jeg havde også nogle dårlige momenter. Fordi bruddet ikke er helet, var jeg nogle gange bange for at gå ind i dueller med hovedet, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
INTERVIEW
