• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Benficas Ezequiel Garay kan blive solgt til sommer, og portugiserne ser FC Nordsjællands Jores Okore som en oplagt afløser.

Af Simon Møbjerg Sørensen

Flere klubber i både Premier League og Serie A lurer på at hente læderet op af baglommen og købe den danske landsholdsspiller Jores Okore af FC Nordsjælland. Nu melder den portugisiske Lissabon-gigant Benfica sig så også i kampen. Det skriver sporten.tv2.dk.

Klubbens 26-årige argentinske forsvarsspiller Ezequiel Garay har været klubbens bedste spiller i denne sæson og kan blive solgt til sommer. Benfica skulle allerede have afvist et bud fra Manchester United på Garay, der i 2008 blev solgt til Real Madrid, men aldrig slog igennem i kongeklubben og i 2011 tog turen til Benfica.

Benfica har holdt øje med Jores Okore gennem noget tid, og han står nu på en liste over kandidater til det centerforsvar, der i næste sæson skal forsøge at vinde hæder til de 32-foldige portugisiske mestre.

FC Nordsjælland har tidligere givet udtryk for, at det giver mening at sælge Jores Okore i et sommertransfervindue fremfor midt i en sæson.

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus