En epoke er overstået i dansk fodbold. Tilbage i 2014 kom engelske Matthew Benham til FC Midtjylland, hvor det efterfølgende er blevet til tre mesterskaber og to pokaltitler samt en række deltagelser i europæiske gruppespil med Champions League i 2020 som det største.
Men nu er det slut, da den danske rigmand Anders Holch Povlsen har købt englænderens aktier. Benham, der også ejer Premier League-klubben Brentford, ser nu tilbage på en tid i FCM i en pressemedelelse.
– Da jeg investerede i FC Midtjylland i 2014, var det fordi, jeg troede på, at der var et uforløst potentiale, og at jeg kunne være med til at flytte klubben til det næste niveau. Det har været en sjov og spændende rejse med mange højdepunkter og mindeværdige øjeblikke samt udvikling og salg af store talenter, fortæller siger han og fortsætter:
– Jeg har været meget imponeret af klubben, hvor jeg følte mig velkommen fra dag ét. Jeg blev hurtigt en del af familien, og der hersker en kultur, som har gjort det muligt at implementere de idéer, jeg kom med, og som vi sidenhen har bygget videre på og udviklet i fællesskab til glæde for både FC Midtjylland og Brentford FC. Jeg er fuld af respekt for det arbejde, som er blevet udført de sidste ni år, fortæller Benham.
I løbet af de seneste to år har Benham delt ejerskabet med Holch Povlsen og hans selskab Heartland, og der ser han samarbejdet som fantastisk om udviklingen af FC Midtjylland.
– Jeg er ikke i tvivl om, at klubben nu overtages af den helt rette ejer. Det gør mig tryg, glad og stolt, at jeg kan aflevere FC Midtjylland et bedre sted, end da jeg tog over, og jeg vil gerne takke alle, som jeg har arbejdet med og mødt undervejs. Jeg vil fortsat følge klubben tæt, fortæller Matthew Benham.
Da Benham kom ind i klubben skal det også med, at det var en klub, der savnede penge, og man var dengang ved at sælge Erik Sviatchenko til FC København. Det salg blev aflyst, og resten er historie.
Anders Holch Povlsen har også fortalt om sine grunde til at gå yderligere ind i FCM. Læs mere om det her.

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Elver bliver hjemme fra VM-test

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

– Det skal I ikke sige til FCK!

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Stor mystik omkring Emil Højlund

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Viktor Claesson siger stop

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Silkeborg IF – FC København

Stor FCK-bet: Profiler ude

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Tottenham forfremmer dansker til toppost

Legende revser Højlund-beslutning

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Hvad fanden er det!?’

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Brøndby-darling chokerer

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Antonsen i overraskende exit

Holger Rune vinder sikkert

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Axelsen kæmper sig videre

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Langgaber i Lissabon
