En epoke er overstået i dansk fodbold. Tilbage i 2014 kom engelske Matthew Benham til FC Midtjylland, hvor det efterfølgende er blevet til tre mesterskaber og to pokaltitler samt en række deltagelser i europæiske gruppespil med Champions League i 2020 som det største.
Men nu er det slut, da den danske rigmand Anders Holch Povlsen har købt englænderens aktier. Benham, der også ejer Premier League-klubben Brentford, ser nu tilbage på en tid i FCM i en pressemedelelse.
– Da jeg investerede i FC Midtjylland i 2014, var det fordi, jeg troede på, at der var et uforløst potentiale, og at jeg kunne være med til at flytte klubben til det næste niveau. Det har været en sjov og spændende rejse med mange højdepunkter og mindeværdige øjeblikke samt udvikling og salg af store talenter, fortæller siger han og fortsætter:
– Jeg har været meget imponeret af klubben, hvor jeg følte mig velkommen fra dag ét. Jeg blev hurtigt en del af familien, og der hersker en kultur, som har gjort det muligt at implementere de idéer, jeg kom med, og som vi sidenhen har bygget videre på og udviklet i fællesskab til glæde for både FC Midtjylland og Brentford FC. Jeg er fuld af respekt for det arbejde, som er blevet udført de sidste ni år, fortæller Benham.
I løbet af de seneste to år har Benham delt ejerskabet med Holch Povlsen og hans selskab Heartland, og der ser han samarbejdet som fantastisk om udviklingen af FC Midtjylland.
– Jeg er ikke i tvivl om, at klubben nu overtages af den helt rette ejer. Det gør mig tryg, glad og stolt, at jeg kan aflevere FC Midtjylland et bedre sted, end da jeg tog over, og jeg vil gerne takke alle, som jeg har arbejdet med og mødt undervejs. Jeg vil fortsat følge klubben tæt, fortæller Matthew Benham.
Da Benham kom ind i klubben skal det også med, at det var en klub, der savnede penge, og man var dengang ved at sælge Erik Sviatchenko til FC København. Det salg blev aflyst, og resten er historie.
Anders Holch Povlsen har også fortalt om sine grunde til at gå yderligere ind i FCM. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED