En epoke er overstået i dansk fodbold. Tilbage i 2014 kom engelske Matthew Benham til FC Midtjylland, hvor det efterfølgende er blevet til tre mesterskaber og to pokaltitler samt en række deltagelser i europæiske gruppespil med Champions League i 2020 som det største.
Men nu er det slut, da den danske rigmand Anders Holch Povlsen har købt englænderens aktier. Benham, der også ejer Premier League-klubben Brentford, ser nu tilbage på en tid i FCM i en pressemedelelse.
– Da jeg investerede i FC Midtjylland i 2014, var det fordi, jeg troede på, at der var et uforløst potentiale, og at jeg kunne være med til at flytte klubben til det næste niveau. Det har været en sjov og spændende rejse med mange højdepunkter og mindeværdige øjeblikke samt udvikling og salg af store talenter, fortæller siger han og fortsætter:
– Jeg har været meget imponeret af klubben, hvor jeg følte mig velkommen fra dag ét. Jeg blev hurtigt en del af familien, og der hersker en kultur, som har gjort det muligt at implementere de idéer, jeg kom med, og som vi sidenhen har bygget videre på og udviklet i fællesskab til glæde for både FC Midtjylland og Brentford FC. Jeg er fuld af respekt for det arbejde, som er blevet udført de sidste ni år, fortæller Benham.
I løbet af de seneste to år har Benham delt ejerskabet med Holch Povlsen og hans selskab Heartland, og der ser han samarbejdet som fantastisk om udviklingen af FC Midtjylland.
– Jeg er ikke i tvivl om, at klubben nu overtages af den helt rette ejer. Det gør mig tryg, glad og stolt, at jeg kan aflevere FC Midtjylland et bedre sted, end da jeg tog over, og jeg vil gerne takke alle, som jeg har arbejdet med og mødt undervejs. Jeg vil fortsat følge klubben tæt, fortæller Matthew Benham.
Da Benham kom ind i klubben skal det også med, at det var en klub, der savnede penge, og man var dengang ved at sælge Erik Sviatchenko til FC København. Det salg blev aflyst, og resten er historie.
Anders Holch Povlsen har også fortalt om sine grunde til at gå yderligere ind i FCM. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED