Benham takker af: FCM er et bedre sted nu

Matthew Benham er sikker på, at FC Midtjylland bliver overtaget af den helt rette ejer.



En epoke er overstået i dansk fodbold. Tilbage i 2014 kom engelske Matthew Benham til FC Midtjylland, hvor det efterfølgende er blevet til tre mesterskaber og to pokaltitler samt en række deltagelser i europæiske gruppespil med Champions League i 2020 som det største.

Men nu er det slut, da den danske rigmand Anders Holch Povlsen har købt englænderens aktier. Benham, der også ejer Premier League-klubben Brentford, ser nu tilbage på en tid i FCM i en pressemedelelse.

– Da jeg investerede i FC Midtjylland i 2014, var det fordi, jeg troede på, at der var et uforløst potentiale, og at jeg kunne være med til at flytte klubben til det næste niveau. Det har været en sjov og spændende rejse med mange højdepunkter og mindeværdige øjeblikke samt udvikling og salg af store talenter, fortæller siger han og fortsætter:

– Jeg har været meget imponeret af klubben, hvor jeg følte mig velkommen fra dag ét. Jeg blev hurtigt en del af familien, og der hersker en kultur, som har gjort det muligt at implementere de idéer, jeg kom med, og som vi sidenhen har bygget videre på og udviklet i fællesskab til glæde for både FC Midtjylland og Brentford FC. Jeg er fuld af respekt for det arbejde, som er blevet udført de sidste ni år, fortæller Benham.

I løbet af de seneste to år har Benham delt ejerskabet med Holch Povlsen og hans selskab Heartland, og der ser han samarbejdet som fantastisk om udviklingen af FC Midtjylland. 

– Jeg er ikke i tvivl om, at klubben nu overtages af den helt rette ejer. Det gør mig tryg, glad og stolt, at jeg kan aflevere FC Midtjylland et bedre sted, end da jeg tog over, og jeg vil gerne takke alle, som jeg har arbejdet med og mødt undervejs. Jeg vil fortsat følge klubben tæt, fortæller Matthew Benham.

Da Benham kom ind i klubben skal det også med, at det var en klub, der savnede penge, og man var dengang ved at sælge Erik Sviatchenko til FC København. Det salg blev aflyst, og resten er historie.

Anders Holch Povlsen har også fortalt om sine grunde til at gå yderligere ind i FCM. Læs mere om det her.



Dansk målsluger færdig

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Meldes på vej mod nyt skifte

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-boss kan snart præsentere noget

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mareridt for FC Augsburg

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur