– Benny Winther, en landsbytosse

Brøndbys tidligere direktør Hermann Haraldsson skyder med skarpt mod klubbens næstformand Benny Winther.



På Brøndbys ekstraordinære generalforsamling 2. december var formand Per Bjerregaard for syg til at deltage. Derfor var det næstformand Benny Winther, der svarede på de fleste spørgsmål fra salen.

Siden har Benny Winther haft en større rolle i Brøndbys kommunikation, mens Per Bjerregaard har holdt lav profil indtil i dag, hvor formanden har givet store interviews til flere medier.

Så sent som ved tirsdagens præsentation af Brøndbys kommende direktør Jan Lockhart, indtog næstformanden en hovedrolle, da han proklamerede, at klubbens tidligere direktører havde brugt for meget tid i medierne i stedet for at passe styringen i forretningen.

Læs også: Haraldsson angriber Per Bjerregaard

En af de direktører der blev hentydet til var Hermann Haraldsson, der blev ansat i marts 2008 men blev fyret 15 måneder senere. Haraldsson har på baggrund af Benny Winthers udtalelser slået fast, at han mener Winther sidder fast i 80’erne i forhold til nødvendigheden med kommunikation.

Men her stopper Haraldsson ikke sin kritik af Benny Winther.

– Benny Winther er den nye stærke mand i Brøndby, hvilket er stærkt bekymrende. Han er manden, der mener, at Laudrup-familien udelukkende har været til skade for Brøndby. Han har undladt at komme i Laudrup Lounge udelukkende, fordi den er opkaldt efter Michael Laudrup, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.

– Benny Winther er manden, der mener at tilskuere på stadion er en omkostning og kun er til besvær, og at det vil være bedre at spille helt uden på en bane med et skur, hvor man kan købe røde pølser.

– Han er som en landsbytosse og er udset til at være manden, der skal være med til at føre Brøndby tilbage til toppen af dansk og skandinavisk fodbold.

Klubbens kommende direktør Jan Lockhart starter i jobber marts 2011.









LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kompany kommer Hjulmand til undsætning