– Benny Winther, en landsbytosse

Brøndbys tidligere direktør Hermann Haraldsson skyder med skarpt mod klubbens næstformand Benny Winther.



På Brøndbys ekstraordinære generalforsamling 2. december var formand Per Bjerregaard for syg til at deltage. Derfor var det næstformand Benny Winther, der svarede på de fleste spørgsmål fra salen.

Siden har Benny Winther haft en større rolle i Brøndbys kommunikation, mens Per Bjerregaard har holdt lav profil indtil i dag, hvor formanden har givet store interviews til flere medier.

Så sent som ved tirsdagens præsentation af Brøndbys kommende direktør Jan Lockhart, indtog næstformanden en hovedrolle, da han proklamerede, at klubbens tidligere direktører havde brugt for meget tid i medierne i stedet for at passe styringen i forretningen.

Læs også: Haraldsson angriber Per Bjerregaard

En af de direktører der blev hentydet til var Hermann Haraldsson, der blev ansat i marts 2008 men blev fyret 15 måneder senere. Haraldsson har på baggrund af Benny Winthers udtalelser slået fast, at han mener Winther sidder fast i 80’erne i forhold til nødvendigheden med kommunikation.

Men her stopper Haraldsson ikke sin kritik af Benny Winther.

– Benny Winther er den nye stærke mand i Brøndby, hvilket er stærkt bekymrende. Han er manden, der mener, at Laudrup-familien udelukkende har været til skade for Brøndby. Han har undladt at komme i Laudrup Lounge udelukkende, fordi den er opkaldt efter Michael Laudrup, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.

– Benny Winther er manden, der mener at tilskuere på stadion er en omkostning og kun er til besvær, og at det vil være bedre at spille helt uden på en bane med et skur, hvor man kan købe røde pølser.

– Han er som en landsbytosse og er udset til at være manden, der skal være med til at føre Brøndby tilbage til toppen af dansk og skandinavisk fodbold.

Klubbens kommende direktør Jan Lockhart starter i jobber marts 2011.









LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

FC København – Lyngby BK

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’