På Brøndbys ekstraordinære generalforsamling 2. december var formand Per Bjerregaard for syg til at deltage. Derfor var det næstformand Benny Winther, der svarede på de fleste spørgsmål fra salen.
Siden har Benny Winther haft en større rolle i Brøndbys kommunikation, mens Per Bjerregaard har holdt lav profil indtil i dag, hvor formanden har givet store interviews til flere medier.
Så sent som ved tirsdagens præsentation af Brøndbys kommende direktør Jan Lockhart, indtog næstformanden en hovedrolle, da han proklamerede, at klubbens tidligere direktører havde brugt for meget tid i medierne i stedet for at passe styringen i forretningen.
Læs også: Haraldsson angriber Per Bjerregaard
En af de direktører der blev hentydet til var Hermann Haraldsson, der blev ansat i marts 2008 men blev fyret 15 måneder senere. Haraldsson har på baggrund af Benny Winthers udtalelser slået fast, at han mener Winther sidder fast i 80’erne i forhold til nødvendigheden med kommunikation.
Men her stopper Haraldsson ikke sin kritik af Benny Winther.
– Benny Winther er den nye stærke mand i Brøndby, hvilket er stærkt bekymrende. Han er manden, der mener, at Laudrup-familien udelukkende har været til skade for Brøndby. Han har undladt at komme i Laudrup Lounge udelukkende, fordi den er opkaldt efter Michael Laudrup, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.
– Benny Winther er manden, der mener at tilskuere på stadion er en omkostning og kun er til besvær, og at det vil være bedre at spille helt uden på en bane med et skur, hvor man kan købe røde pølser.
– Han er som en landsbytosse og er udset til at være manden, der skal være med til at føre Brøndby tilbage til toppen af dansk og skandinavisk fodbold.
Klubbens kommende direktør Jan Lockhart starter i jobber marts 2011.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT