– Benny Winther, en landsbytosse

Brøndbys tidligere direktør Hermann Haraldsson skyder med skarpt mod klubbens næstformand Benny Winther.



På Brøndbys ekstraordinære generalforsamling 2. december var formand Per Bjerregaard for syg til at deltage. Derfor var det næstformand Benny Winther, der svarede på de fleste spørgsmål fra salen.

Siden har Benny Winther haft en større rolle i Brøndbys kommunikation, mens Per Bjerregaard har holdt lav profil indtil i dag, hvor formanden har givet store interviews til flere medier.

Så sent som ved tirsdagens præsentation af Brøndbys kommende direktør Jan Lockhart, indtog næstformanden en hovedrolle, da han proklamerede, at klubbens tidligere direktører havde brugt for meget tid i medierne i stedet for at passe styringen i forretningen.

Læs også: Haraldsson angriber Per Bjerregaard

En af de direktører der blev hentydet til var Hermann Haraldsson, der blev ansat i marts 2008 men blev fyret 15 måneder senere. Haraldsson har på baggrund af Benny Winthers udtalelser slået fast, at han mener Winther sidder fast i 80’erne i forhold til nødvendigheden med kommunikation.

Men her stopper Haraldsson ikke sin kritik af Benny Winther.

– Benny Winther er den nye stærke mand i Brøndby, hvilket er stærkt bekymrende. Han er manden, der mener, at Laudrup-familien udelukkende har været til skade for Brøndby. Han har undladt at komme i Laudrup Lounge udelukkende, fordi den er opkaldt efter Michael Laudrup, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.

– Benny Winther er manden, der mener at tilskuere på stadion er en omkostning og kun er til besvær, og at det vil være bedre at spille helt uden på en bane med et skur, hvor man kan købe røde pølser.

– Han er som en landsbytosse og er udset til at være manden, der skal være med til at føre Brøndby tilbage til toppen af dansk og skandinavisk fodbold.

Klubbens kommende direktør Jan Lockhart starter i jobber marts 2011.











LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Viborg FF – Sønderjyske

Barcelona – Real Madrid

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Wolfsburg – Bayern

Køber snart Brøndby-angriber

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

Medie: Køber Højlund for 330 millioner