Haraldsson angriber Per Bjerregaard

Brøndbys tidligere direktør Hermann Haraldsson er godt og grundigt træt af Per Bjerregaards forklaring om klubbens mange direktører.



Tidligere på ugen præsenterede Brøndby klubbens nye direktør ved Jan Lockhart, der starter i marts 2011. I forbindelse med præsentationen var bestyrelsens næstformand Benny Winther fremme med en beskyldning mod klubbens tre tidligere direktører Herman Haraldsson, Frank Buch Andersen og Ole Palmå, der i samlet flok blev omtalt som typer, der holdt lidt for meget af at være i medierne.

Per Bjerregaard følger i dag i Ekstra Bladet trop med følgende begrundelse for, at klubben har ansat og afskediget tre direktører på halvandet år.

– Jeg har spurgt mig selv om det samme. Jeg har altid interesseret mig for adfærdspsykologi. Der sker nogle gange det for folk, der kommer fra et job uden for mediernes opmærksomhed, at deres adfærd ændres markant, når de kommer i spotlyset, lyder det fra Per Bjerregaard i Ekstra Bladet.

En beskyldning som Hermann Haraldsson intet har til overs for.

– Det er ganske enkelt et udtryk for en dårlig efterrationalisering uden bid. Der er tale om nogle pressede folk, der skubber ansvaret væk fra sig selv, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.

– Per Bjerregaard er ekspert i at finde på historier, der ikke er sande.



Per Bjerregaard har i forbindelse med ansættelse af Jan Lockhart – den fjerde direktør på halvandet år – understreget, at der vil være helt frie tøjler til Lockhart, når det kommer til at drive og lede klubben.

En udmelding Hermann Haraldsson kun kan grine ad.

– Sådan en garanti har jeg skam også på skrift fra min ansættelse. Lige meget hvor du er direktør, skal der naturligvis være frie tøjler i forhold til at drive virksomheden, men det var bestemt ikke tilfældet i min tid.

– Per Bjerregaards indblanding var dengang helt ude af proportioner. Der er eksempelvis noget helt galt i en virksomhed, når en bestyrelsesformand har adgang til diverse af virksomhedens konti og benytter sig af det.

– Du har en økonomi-direktør og en revisor til at tage sig af den del af en virksomhed, men sådan fungerede tingene ikke i Brøndby, siger den tidligere direktør, der blev ansat i Brøndby marts 2008 og fyret knap 15 måneder senere.

Per Bjerregaard erkender, at bestyrelsen har haft tendens til at blande sig for meget i den daglige drift, men at de fejl i fremtiden ikke vil blive gentaget.


Her er Hermann Haraldsson ganske enig med Per Bjerregaard.

– Skal klubbens nye direktør blive en succes i Brøndby, kræver det at Per Bjerregaard, Benny Winther og resten af bestyrelsen blander sig fuldstændig uden om den daglige drift. Hvis ikke det sker, er der ingen anden grund til at tro, at den nye direktør ender som de tre tidligere tilfælde, siger Hermann Haraldsson.

Jan Lockhart starter i Brøndby i marts 2011.









Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!




LIVE

TransferLIVE: FCM bekræfter ‘vigtig’ option

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Choktransfer på vej? 

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk toptræner stifter agentfirma

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag