Tidligere på ugen præsenterede Brøndby klubbens nye direktør ved Jan Lockhart, der starter i marts 2011. I forbindelse med præsentationen var bestyrelsens næstformand Benny Winther fremme med en beskyldning mod klubbens tre tidligere direktører Herman Haraldsson, Frank Buch Andersen og Ole Palmå, der i samlet flok blev omtalt som typer, der holdt lidt for meget af at være i medierne.
Per Bjerregaard følger i dag i Ekstra Bladet trop med følgende begrundelse for, at klubben har ansat og afskediget tre direktører på halvandet år.
– Jeg har spurgt mig selv om det samme. Jeg har altid interesseret mig for adfærdspsykologi. Der sker nogle gange det for folk, der kommer fra et job uden for mediernes opmærksomhed, at deres adfærd ændres markant, når de kommer i spotlyset, lyder det fra Per Bjerregaard i Ekstra Bladet.
En beskyldning som Hermann Haraldsson intet har til overs for.
– Det er ganske enkelt et udtryk for en dårlig efterrationalisering uden bid. Der er tale om nogle pressede folk, der skubber ansvaret væk fra sig selv, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.
– Per Bjerregaard er ekspert i at finde på historier, der ikke er sande.
Per Bjerregaard har i forbindelse med ansættelse af Jan Lockhart – den fjerde direktør på halvandet år – understreget, at der vil være helt frie tøjler til Lockhart, når det kommer til at drive og lede klubben.
En udmelding Hermann Haraldsson kun kan grine ad.
– Sådan en garanti har jeg skam også på skrift fra min ansættelse. Lige meget hvor du er direktør, skal der naturligvis være frie tøjler i forhold til at drive virksomheden, men det var bestemt ikke tilfældet i min tid.
– Per Bjerregaards indblanding var dengang helt ude af proportioner. Der er eksempelvis noget helt galt i en virksomhed, når en bestyrelsesformand har adgang til diverse af virksomhedens konti og benytter sig af det.
– Du har en økonomi-direktør og en revisor til at tage sig af den del af en virksomhed, men sådan fungerede tingene ikke i Brøndby, siger den tidligere direktør, der blev ansat i Brøndby marts 2008 og fyret knap 15 måneder senere.
Per Bjerregaard erkender, at bestyrelsen har haft tendens til at blande sig for meget i den daglige drift, men at de fejl i fremtiden ikke vil blive gentaget.
Her er Hermann Haraldsson ganske enig med Per Bjerregaard.
– Skal klubbens nye direktør blive en succes i Brøndby, kræver det at Per Bjerregaard, Benny Winther og resten af bestyrelsen blander sig fuldstændig uden om den daglige drift. Hvis ikke det sker, er der ingen anden grund til at tro, at den nye direktør ender som de tre tidligere tilfælde, siger Hermann Haraldsson.
Jan Lockhart starter i Brøndby i marts 2011.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG