Tidligere på ugen præsenterede Brøndby klubbens nye direktør ved Jan Lockhart, der starter i marts 2011. I forbindelse med præsentationen var bestyrelsens næstformand Benny Winther fremme med en beskyldning mod klubbens tre tidligere direktører Herman Haraldsson, Frank Buch Andersen og Ole Palmå, der i samlet flok blev omtalt som typer, der holdt lidt for meget af at være i medierne.
Per Bjerregaard følger i dag i Ekstra Bladet trop med følgende begrundelse for, at klubben har ansat og afskediget tre direktører på halvandet år.
– Jeg har spurgt mig selv om det samme. Jeg har altid interesseret mig for adfærdspsykologi. Der sker nogle gange det for folk, der kommer fra et job uden for mediernes opmærksomhed, at deres adfærd ændres markant, når de kommer i spotlyset, lyder det fra Per Bjerregaard i Ekstra Bladet.
En beskyldning som Hermann Haraldsson intet har til overs for.
– Det er ganske enkelt et udtryk for en dårlig efterrationalisering uden bid. Der er tale om nogle pressede folk, der skubber ansvaret væk fra sig selv, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.
– Per Bjerregaard er ekspert i at finde på historier, der ikke er sande.
Per Bjerregaard har i forbindelse med ansættelse af Jan Lockhart – den fjerde direktør på halvandet år – understreget, at der vil være helt frie tøjler til Lockhart, når det kommer til at drive og lede klubben.
En udmelding Hermann Haraldsson kun kan grine ad.
– Sådan en garanti har jeg skam også på skrift fra min ansættelse. Lige meget hvor du er direktør, skal der naturligvis være frie tøjler i forhold til at drive virksomheden, men det var bestemt ikke tilfældet i min tid.
– Per Bjerregaards indblanding var dengang helt ude af proportioner. Der er eksempelvis noget helt galt i en virksomhed, når en bestyrelsesformand har adgang til diverse af virksomhedens konti og benytter sig af det.
– Du har en økonomi-direktør og en revisor til at tage sig af den del af en virksomhed, men sådan fungerede tingene ikke i Brøndby, siger den tidligere direktør, der blev ansat i Brøndby marts 2008 og fyret knap 15 måneder senere.
Per Bjerregaard erkender, at bestyrelsen har haft tendens til at blande sig for meget i den daglige drift, men at de fejl i fremtiden ikke vil blive gentaget.
Her er Hermann Haraldsson ganske enig med Per Bjerregaard.
– Skal klubbens nye direktør blive en succes i Brøndby, kræver det at Per Bjerregaard, Benny Winther og resten af bestyrelsen blander sig fuldstændig uden om den daglige drift. Hvis ikke det sker, er der ingen anden grund til at tro, at den nye direktør ender som de tre tidligere tilfælde, siger Hermann Haraldsson.
Jan Lockhart starter i Brøndby i marts 2011.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Danske stjerner kan være fortid
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF