Haraldsson angriber Per Bjerregaard

Brøndbys tidligere direktør Hermann Haraldsson er godt og grundigt træt af Per Bjerregaards forklaring om klubbens mange direktører.



Tidligere på ugen præsenterede Brøndby klubbens nye direktør ved Jan Lockhart, der starter i marts 2011. I forbindelse med præsentationen var bestyrelsens næstformand Benny Winther fremme med en beskyldning mod klubbens tre tidligere direktører Herman Haraldsson, Frank Buch Andersen og Ole Palmå, der i samlet flok blev omtalt som typer, der holdt lidt for meget af at være i medierne.

Per Bjerregaard følger i dag i Ekstra Bladet trop med følgende begrundelse for, at klubben har ansat og afskediget tre direktører på halvandet år.

– Jeg har spurgt mig selv om det samme. Jeg har altid interesseret mig for adfærdspsykologi. Der sker nogle gange det for folk, der kommer fra et job uden for mediernes opmærksomhed, at deres adfærd ændres markant, når de kommer i spotlyset, lyder det fra Per Bjerregaard i Ekstra Bladet.

En beskyldning som Hermann Haraldsson intet har til overs for.

– Det er ganske enkelt et udtryk for en dårlig efterrationalisering uden bid. Der er tale om nogle pressede folk, der skubber ansvaret væk fra sig selv, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.

– Per Bjerregaard er ekspert i at finde på historier, der ikke er sande.



Per Bjerregaard har i forbindelse med ansættelse af Jan Lockhart – den fjerde direktør på halvandet år – understreget, at der vil være helt frie tøjler til Lockhart, når det kommer til at drive og lede klubben.

En udmelding Hermann Haraldsson kun kan grine ad.

– Sådan en garanti har jeg skam også på skrift fra min ansættelse. Lige meget hvor du er direktør, skal der naturligvis være frie tøjler i forhold til at drive virksomheden, men det var bestemt ikke tilfældet i min tid.

– Per Bjerregaards indblanding var dengang helt ude af proportioner. Der er eksempelvis noget helt galt i en virksomhed, når en bestyrelsesformand har adgang til diverse af virksomhedens konti og benytter sig af det.

– Du har en økonomi-direktør og en revisor til at tage sig af den del af en virksomhed, men sådan fungerede tingene ikke i Brøndby, siger den tidligere direktør, der blev ansat i Brøndby marts 2008 og fyret knap 15 måneder senere.

Per Bjerregaard erkender, at bestyrelsen har haft tendens til at blande sig for meget i den daglige drift, men at de fejl i fremtiden ikke vil blive gentaget.


Her er Hermann Haraldsson ganske enig med Per Bjerregaard.

– Skal klubbens nye direktør blive en succes i Brøndby, kræver det at Per Bjerregaard, Benny Winther og resten af bestyrelsen blander sig fuldstændig uden om den daglige drift. Hvis ikke det sker, er der ingen anden grund til at tro, at den nye direktør ender som de tre tidligere tilfælde, siger Hermann Haraldsson.

Jan Lockhart starter i Brøndby i marts 2011.








TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Det er helt galt, Brøndby!

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hylder Mads Hermansen

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

‘Schmedes er under pres’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb