Tidligere på ugen præsenterede Brøndby klubbens nye direktør ved Jan Lockhart, der starter i marts 2011. I forbindelse med præsentationen var bestyrelsens næstformand Benny Winther fremme med en beskyldning mod klubbens tre tidligere direktører Herman Haraldsson, Frank Buch Andersen og Ole Palmå, der i samlet flok blev omtalt som typer, der holdt lidt for meget af at være i medierne.
Per Bjerregaard følger i dag i Ekstra Bladet trop med følgende begrundelse for, at klubben har ansat og afskediget tre direktører på halvandet år.
– Jeg har spurgt mig selv om det samme. Jeg har altid interesseret mig for adfærdspsykologi. Der sker nogle gange det for folk, der kommer fra et job uden for mediernes opmærksomhed, at deres adfærd ændres markant, når de kommer i spotlyset, lyder det fra Per Bjerregaard i Ekstra Bladet.
En beskyldning som Hermann Haraldsson intet har til overs for.
– Det er ganske enkelt et udtryk for en dårlig efterrationalisering uden bid. Der er tale om nogle pressede folk, der skubber ansvaret væk fra sig selv, siger Hermann Haraldsson til tipsbladet.dk.
– Per Bjerregaard er ekspert i at finde på historier, der ikke er sande.
Per Bjerregaard har i forbindelse med ansættelse af Jan Lockhart – den fjerde direktør på halvandet år – understreget, at der vil være helt frie tøjler til Lockhart, når det kommer til at drive og lede klubben.
En udmelding Hermann Haraldsson kun kan grine ad.
– Sådan en garanti har jeg skam også på skrift fra min ansættelse. Lige meget hvor du er direktør, skal der naturligvis være frie tøjler i forhold til at drive virksomheden, men det var bestemt ikke tilfældet i min tid.
– Per Bjerregaards indblanding var dengang helt ude af proportioner. Der er eksempelvis noget helt galt i en virksomhed, når en bestyrelsesformand har adgang til diverse af virksomhedens konti og benytter sig af det.
– Du har en økonomi-direktør og en revisor til at tage sig af den del af en virksomhed, men sådan fungerede tingene ikke i Brøndby, siger den tidligere direktør, der blev ansat i Brøndby marts 2008 og fyret knap 15 måneder senere.
Per Bjerregaard erkender, at bestyrelsen har haft tendens til at blande sig for meget i den daglige drift, men at de fejl i fremtiden ikke vil blive gentaget.
Her er Hermann Haraldsson ganske enig med Per Bjerregaard.
– Skal klubbens nye direktør blive en succes i Brøndby, kræver det at Per Bjerregaard, Benny Winther og resten af bestyrelsen blander sig fuldstændig uden om den daglige drift. Hvis ikke det sker, er der ingen anden grund til at tro, at den nye direktør ender som de tre tidligere tilfælde, siger Hermann Haraldsson.
Jan Lockhart starter i Brøndby i marts 2011.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom