Sent mål sørger for pointdeling i slaget om Madrid

Med en sen udligning af Karim Benzema fik Real Madrid et point med sig fra mødet med Atlético Madrid.



Det var lige ved og næsten for Atlético Madrid, da La Ligas tophold søndag tog imod lokalrivalerne fra Real.

Atlético var foran med 1-0 og på vej mod sejr, inden en udligning af Karim Benzema kort før slutfløjt gjorde, at det endte med et point til hver efter 1-1.

Dermed mistede Atlético altså igen et skridt i jagten på mesterskabet. Kun en enkelt af holdets seneste fire kampe er endt med sejr, og forspringet til FC Barcelona på andenpladsen er nede på tre point. Dog har Atlético en kamp i hånden i forhold til Messi og co.

Real Madrid er fem point efter topholdet, ligeledes med en kamp mere på kontoen.

Atlético lagde stærkt ud mod Real. Efter et lille kvarter var der gevinst. Her viste Luis Suarez, at han i den grad er tilbage i storform i denne sæson.

Efter et perfekt timet løb fik uruguayaneren bolden i feltet, hvorefter han med en lige så flot afslutning med ydersiden krøllede bolden forbi Thibaut Courtois og i mål.

Real kom bedre med efter målet, men hjemmeholdet lurede altid på muligheden for at lave en hurtig omstilling, og Real Madrid satsede derfor ikke for alvor offensivt.

Der var gang i den fra start i anden halvleg med masser af muligheder i begge ender. Skarpheden manglede ofte for begge hold. Enten i afslutningerne eller de sidste afleveringer.

Med cirka ti minutter tilbage var det dog Jan Oblak, der stod i vejen for en Real Madrid-udligning, da sloveneren med et par store redninger afværgede to forsøg fra nært hold af Karim Benzema.

Med ryggen mod muren lykkedes det dog for franskmanden at passere Oblak.

Primært fordi målmanden ikke var at finde mellem stængerne, da Benzema scorede til 1-1 i 88. minut, efter at Casemiro havde spillet sin holdkammerat helt fri i feltet for næsen af Atlético-keeperen.

Således endte det altså med pointdeling.

/ritzau/





Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Disse to er færdige i Brøndby

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Magiske Messi slår til igen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FCK kørte Silkeborg over

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem