Det var lige ved og næsten for Atlético Madrid, da La Ligas tophold søndag tog imod lokalrivalerne fra Real.
Atlético var foran med 1-0 og på vej mod sejr, inden en udligning af Karim Benzema kort før slutfløjt gjorde, at det endte med et point til hver efter 1-1.
Dermed mistede Atlético altså igen et skridt i jagten på mesterskabet. Kun en enkelt af holdets seneste fire kampe er endt med sejr, og forspringet til FC Barcelona på andenpladsen er nede på tre point. Dog har Atlético en kamp i hånden i forhold til Messi og co.
Real Madrid er fem point efter topholdet, ligeledes med en kamp mere på kontoen.
Atlético lagde stærkt ud mod Real. Efter et lille kvarter var der gevinst. Her viste Luis Suarez, at han i den grad er tilbage i storform i denne sæson.
Efter et perfekt timet løb fik uruguayaneren bolden i feltet, hvorefter han med en lige så flot afslutning med ydersiden krøllede bolden forbi Thibaut Courtois og i mål.
Real kom bedre med efter målet, men hjemmeholdet lurede altid på muligheden for at lave en hurtig omstilling, og Real Madrid satsede derfor ikke for alvor offensivt.
Der var gang i den fra start i anden halvleg med masser af muligheder i begge ender. Skarpheden manglede ofte for begge hold. Enten i afslutningerne eller de sidste afleveringer.
Med cirka ti minutter tilbage var det dog Jan Oblak, der stod i vejen for en Real Madrid-udligning, da sloveneren med et par store redninger afværgede to forsøg fra nært hold af Karim Benzema.
Med ryggen mod muren lykkedes det dog for franskmanden at passere Oblak.
Primært fordi målmanden ikke var at finde mellem stængerne, da Benzema scorede til 1-1 i 88. minut, efter at Casemiro havde spillet sin holdkammerat helt fri i feltet for næsen af Atlético-keeperen.
Således endte det altså med pointdeling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
