Martin Bergvold har stadig et år tilbage af kontrakten med FC København, topholdet der kæmper for at vinde mesterskabet og dermed også kvalificere sig direkte til Champions League-gruppespillet, men lige nu er midtbanemanden på lån i Lyngby, der søndag tager imod FCK.
Men hvad nu hvis Lyngby vinder, og det viser sig at være de tre point, som FCK i sidste ende kommer til at mangle i topstriden?
– Det ved jeg sgu ikke. Det er en kamp som alle andre. Man går altid ud for at vinde, og nu spiller jeg for Lyngby, så kan jeg ikke gå ud for at tabe, fordi FC skal bruge tre point.
– Selvfølgelig bliver det specielt at spille mod dem, og så vil jeg da håbe, at jeg kan gå ud og bevise, at de skulle have beholdt mig og ladet mig spille. Det bliver en sjov dag på søndag, men nu spiller jeg for Lyngby, og det er det, der tæller, siger Martin Bergvold, før holdkammeraten fra Lyngby, Morten Bertolt, kommer til.
For Bertolt har selv stået i situationen, da han var på lån i Viborg.
– Første gang jeg spillede mod FCK med Viborg, da var vi fuldstændig euforiske, da vi kom foran 2-0, og så kan jeg huske, at Østergaard kom hen bagefter og sagde, at han syntes, at jeg ikke havde behøvet at juble så meget, når vi scorede. Jamen, jeg går altid på banen for at vinde fodboldkampe, og så er det lige meget hvor og hvornår og hvilket hold, jeg spiller for. Så på søndag vil man vinde, når man går på banen, og så er det i realiteten ligegyldigt, om det er mod ens arbejdsgiver, siger Morten Bertolt.
De to fodboldvenner har spillet sammen, siden de var 11 år tilbage i 1995 som del af et uhyggeligt, stærkt drengehold i Avarta. De skiftede også samtidig til KB, hvor Bergvold hurtigt kom op på Superliga-holdet, mens Bertolt havde det sværere som træningskegle i den hårde skole på Jens Jessens Vej. Siden blev deres fodboldveje skilt, da Bergvold rykkede til Italien og Bertolt tog til Jylland, men nu er de sammen igen, på midtbanen i Lyngby.
Læs mere: Tipsbladet er taget en tur til Rødovre med Morten Bertolt og Martin Bergvold for at høre historien om Danmarksmesterskaberne med Avarta, udviklingen i FCK og livet som indforstået midtbaneduo i Lyngby. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADETS DOM