Martin Bergvold har stadig et år tilbage af kontrakten med FC København, topholdet der kæmper for at vinde mesterskabet og dermed også kvalificere sig direkte til Champions League-gruppespillet, men lige nu er midtbanemanden på lån i Lyngby, der søndag tager imod FCK.
Men hvad nu hvis Lyngby vinder, og det viser sig at være de tre point, som FCK i sidste ende kommer til at mangle i topstriden?
– Det ved jeg sgu ikke. Det er en kamp som alle andre. Man går altid ud for at vinde, og nu spiller jeg for Lyngby, så kan jeg ikke gå ud for at tabe, fordi FC skal bruge tre point.
– Selvfølgelig bliver det specielt at spille mod dem, og så vil jeg da håbe, at jeg kan gå ud og bevise, at de skulle have beholdt mig og ladet mig spille. Det bliver en sjov dag på søndag, men nu spiller jeg for Lyngby, og det er det, der tæller, siger Martin Bergvold, før holdkammeraten fra Lyngby, Morten Bertolt, kommer til.
For Bertolt har selv stået i situationen, da han var på lån i Viborg.
– Første gang jeg spillede mod FCK med Viborg, da var vi fuldstændig euforiske, da vi kom foran 2-0, og så kan jeg huske, at Østergaard kom hen bagefter og sagde, at han syntes, at jeg ikke havde behøvet at juble så meget, når vi scorede. Jamen, jeg går altid på banen for at vinde fodboldkampe, og så er det lige meget hvor og hvornår og hvilket hold, jeg spiller for. Så på søndag vil man vinde, når man går på banen, og så er det i realiteten ligegyldigt, om det er mod ens arbejdsgiver, siger Morten Bertolt.
De to fodboldvenner har spillet sammen, siden de var 11 år tilbage i 1995 som del af et uhyggeligt, stærkt drengehold i Avarta. De skiftede også samtidig til KB, hvor Bergvold hurtigt kom op på Superliga-holdet, mens Bertolt havde det sværere som træningskegle i den hårde skole på Jens Jessens Vej. Siden blev deres fodboldveje skilt, da Bergvold rykkede til Italien og Bertolt tog til Jylland, men nu er de sammen igen, på midtbanen i Lyngby.
Læs mere: Tipsbladet er taget en tur til Rødovre med Morten Bertolt og Martin Bergvold for at høre historien om Danmarksmesterskaberne med Avarta, udviklingen i FCK og livet som indforstået midtbaneduo i Lyngby. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’