Bergvold vil vise sig ved at slå FCK

Det handler om Lyngby nu, siger Martin Bergvold, lejesvenden fra FCK, før søndagens Superliga-opgør.



Martin Bergvold har stadig et år tilbage af kontrakten med FC København, topholdet der kæmper for at vinde mesterskabet og dermed også kvalificere sig direkte til Champions League-gruppespillet, men lige nu er midtbanemanden på lån i Lyngby, der søndag tager imod FCK.

Men hvad nu hvis Lyngby vinder, og det viser sig at være de tre point, som FCK i sidste ende kommer til at mangle i topstriden?

– Det ved jeg sgu ikke. Det er en kamp som alle andre. Man går altid ud for at vinde, og nu spiller jeg for Lyngby, så kan jeg ikke gå ud for at tabe, fordi FC skal bruge tre point.

– Selvfølgelig bliver det specielt at spille mod dem, og så vil jeg da håbe, at jeg kan gå ud og bevise, at de skulle have beholdt mig og ladet mig spille. Det bliver en sjov dag på søndag, men nu spiller jeg for Lyngby, og det er det, der tæller, siger Martin Bergvold, før holdkammeraten fra Lyngby, Morten Bertolt, kommer til.

For Bertolt har selv stået i situationen, da han var på lån i Viborg.

– Første gang jeg spillede mod FCK med Viborg, da var vi fuldstændig euforiske, da vi kom foran 2-0, og så kan jeg huske, at Østergaard kom hen bagefter og sagde, at han syntes, at jeg ikke havde behøvet at juble så meget, når vi scorede. Jamen, jeg går altid på banen for at vinde fodboldkampe, og så er det lige meget hvor og hvornår og hvilket hold, jeg spiller for. Så på søndag vil man vinde, når man går på banen, og så er det i realiteten ligegyldigt, om det er mod ens arbejdsgiver, siger Morten Bertolt.

De to fodboldvenner har spillet sammen, siden de var 11 år tilbage i 1995 som del af et uhyggeligt, stærkt drengehold i Avarta. De skiftede også samtidig til KB, hvor Bergvold hurtigt kom op på Superliga-holdet, mens Bertolt havde det sværere som træningskegle i den hårde skole på Jens Jessens Vej. Siden blev deres fodboldveje skilt, da Bergvold rykkede til Italien og Bertolt tog til Jylland, men nu er de sammen igen, på midtbanen i Lyngby.

Læs mere: Tipsbladet er taget en tur til Rødovre med Morten Bertolt og Martin Bergvold for at høre historien om Danmarksmesterskaberne med Avarta, udviklingen i FCK og livet som indforstået midtbaneduo i Lyngby. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’