Bergvold vil vise sig ved at slå FCK

Det handler om Lyngby nu, siger Martin Bergvold, lejesvenden fra FCK, før søndagens Superliga-opgør.



Martin Bergvold har stadig et år tilbage af kontrakten med FC København, topholdet der kæmper for at vinde mesterskabet og dermed også kvalificere sig direkte til Champions League-gruppespillet, men lige nu er midtbanemanden på lån i Lyngby, der søndag tager imod FCK.

Men hvad nu hvis Lyngby vinder, og det viser sig at være de tre point, som FCK i sidste ende kommer til at mangle i topstriden?

– Det ved jeg sgu ikke. Det er en kamp som alle andre. Man går altid ud for at vinde, og nu spiller jeg for Lyngby, så kan jeg ikke gå ud for at tabe, fordi FC skal bruge tre point.

– Selvfølgelig bliver det specielt at spille mod dem, og så vil jeg da håbe, at jeg kan gå ud og bevise, at de skulle have beholdt mig og ladet mig spille. Det bliver en sjov dag på søndag, men nu spiller jeg for Lyngby, og det er det, der tæller, siger Martin Bergvold, før holdkammeraten fra Lyngby, Morten Bertolt, kommer til.

For Bertolt har selv stået i situationen, da han var på lån i Viborg.

– Første gang jeg spillede mod FCK med Viborg, da var vi fuldstændig euforiske, da vi kom foran 2-0, og så kan jeg huske, at Østergaard kom hen bagefter og sagde, at han syntes, at jeg ikke havde behøvet at juble så meget, når vi scorede. Jamen, jeg går altid på banen for at vinde fodboldkampe, og så er det lige meget hvor og hvornår og hvilket hold, jeg spiller for. Så på søndag vil man vinde, når man går på banen, og så er det i realiteten ligegyldigt, om det er mod ens arbejdsgiver, siger Morten Bertolt.

De to fodboldvenner har spillet sammen, siden de var 11 år tilbage i 1995 som del af et uhyggeligt, stærkt drengehold i Avarta. De skiftede også samtidig til KB, hvor Bergvold hurtigt kom op på Superliga-holdet, mens Bertolt havde det sværere som træningskegle i den hårde skole på Jens Jessens Vej. Siden blev deres fodboldveje skilt, da Bergvold rykkede til Italien og Bertolt tog til Jylland, men nu er de sammen igen, på midtbanen i Lyngby.

Læs mere: Tipsbladet er taget en tur til Rødovre med Morten Bertolt og Martin Bergvold for at høre historien om Danmarksmesterskaberne med Avarta, udviklingen i FCK og livet som indforstået midtbaneduo i Lyngby. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.







LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

FCK misser landsholdsspiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan