Berørt præsident tager ansvar for stadiontragedie

Præsidenten i Arema FC, Gilang Widya Pramana, undskylder over for ofre og pårørende efter katastrofen.



125 mennesker døde, da optøjer lørdag brød ud på Kanjuruhan Stadium i Indonesien. Det har klubpræsidenten for hjemmeholdet Arema FC mandag påtaget sig ansvaret for.

Arema FC tabte i egen hule med 2-3 til Persebaya Surabaya, og det fik en gruppe tilhængere til at invadere banen.

Politiet forsøgte at tvinge de tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne og affyrede tåregas, efter at to betjente ifølge politiet var blevet dræbt.

Tåregassen fik tilskuere til at strømme mod udgangene, og mange af de døde blev ifølge politiet kvalt eller trampet ihjel.

Mandag har Arema FC's præsident, Gilang Widya Pramana, holdt en tårevædet tale og beklaget hændelserne.

– Jeg, som præsident for Arema FC, tager det fulde ansvar for hændelsen. Jeg undskylder til ofrene, deres familier, alle indonesere og ligaen, siger Gilang Widya Pramana ifølge AFP.

Foruden de 125 dræbte blev 323 personer ifølge politiet såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

Regeringen i Indonesien har mandag opfordret politiet til at identificere og opspore de, der skabte kaosset på stadion. Politiet er desuden blevet bedt om at evaluere sine egne procedurer.

Kritikere har således påpeget, at politiet overreagerede med brugen af tåregas, fordi det skabte den panik, der fik folk til at strømme mod udgangene.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og lørdagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort