Berørt præsident tager ansvar for stadiontragedie

Præsidenten i Arema FC, Gilang Widya Pramana, undskylder over for ofre og pårørende efter katastrofen.



125 mennesker døde, da optøjer lørdag brød ud på Kanjuruhan Stadium i Indonesien. Det har klubpræsidenten for hjemmeholdet Arema FC mandag påtaget sig ansvaret for.

Arema FC tabte i egen hule med 2-3 til Persebaya Surabaya, og det fik en gruppe tilhængere til at invadere banen.

Politiet forsøgte at tvinge de tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne og affyrede tåregas, efter at to betjente ifølge politiet var blevet dræbt.

Tåregassen fik tilskuere til at strømme mod udgangene, og mange af de døde blev ifølge politiet kvalt eller trampet ihjel.

Mandag har Arema FC's præsident, Gilang Widya Pramana, holdt en tårevædet tale og beklaget hændelserne.

– Jeg, som præsident for Arema FC, tager det fulde ansvar for hændelsen. Jeg undskylder til ofrene, deres familier, alle indonesere og ligaen, siger Gilang Widya Pramana ifølge AFP.

Foruden de 125 dræbte blev 323 personer ifølge politiet såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

Regeringen i Indonesien har mandag opfordret politiet til at identificere og opspore de, der skabte kaosset på stadion. Politiet er desuden blevet bedt om at evaluere sine egne procedurer.

Kritikere har således påpeget, at politiet overreagerede med brugen af tåregas, fordi det skabte den panik, der fik folk til at strømme mod udgangene.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og lørdagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

/ritzau/







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Stor ændring i AGF?

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob