Berørt præsident tager ansvar for stadiontragedie

Præsidenten i Arema FC, Gilang Widya Pramana, undskylder over for ofre og pårørende efter katastrofen.



125 mennesker døde, da optøjer lørdag brød ud på Kanjuruhan Stadium i Indonesien. Det har klubpræsidenten for hjemmeholdet Arema FC mandag påtaget sig ansvaret for.

Arema FC tabte i egen hule med 2-3 til Persebaya Surabaya, og det fik en gruppe tilhængere til at invadere banen.

Politiet forsøgte at tvinge de tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne og affyrede tåregas, efter at to betjente ifølge politiet var blevet dræbt.

Tåregassen fik tilskuere til at strømme mod udgangene, og mange af de døde blev ifølge politiet kvalt eller trampet ihjel.

Mandag har Arema FC's præsident, Gilang Widya Pramana, holdt en tårevædet tale og beklaget hændelserne.

– Jeg, som præsident for Arema FC, tager det fulde ansvar for hændelsen. Jeg undskylder til ofrene, deres familier, alle indonesere og ligaen, siger Gilang Widya Pramana ifølge AFP.

Foruden de 125 dræbte blev 323 personer ifølge politiet såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

Regeringen i Indonesien har mandag opfordret politiet til at identificere og opspore de, der skabte kaosset på stadion. Politiet er desuden blevet bedt om at evaluere sine egne procedurer.

Kritikere har således påpeget, at politiet overreagerede med brugen af tåregas, fordi det skabte den panik, der fik folk til at strømme mod udgangene.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og lørdagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

/ritzau/





‘Det er slut’




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

Sat til salg – så dyr er han

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM