Berørt præsident tager ansvar for stadiontragedie

Præsidenten i Arema FC, Gilang Widya Pramana, undskylder over for ofre og pårørende efter katastrofen.



125 mennesker døde, da optøjer lørdag brød ud på Kanjuruhan Stadium i Indonesien. Det har klubpræsidenten for hjemmeholdet Arema FC mandag påtaget sig ansvaret for.

Arema FC tabte i egen hule med 2-3 til Persebaya Surabaya, og det fik en gruppe tilhængere til at invadere banen.

Politiet forsøgte at tvinge de tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne og affyrede tåregas, efter at to betjente ifølge politiet var blevet dræbt.

Tåregassen fik tilskuere til at strømme mod udgangene, og mange af de døde blev ifølge politiet kvalt eller trampet ihjel.

Mandag har Arema FC's præsident, Gilang Widya Pramana, holdt en tårevædet tale og beklaget hændelserne.

– Jeg, som præsident for Arema FC, tager det fulde ansvar for hændelsen. Jeg undskylder til ofrene, deres familier, alle indonesere og ligaen, siger Gilang Widya Pramana ifølge AFP.

Foruden de 125 dræbte blev 323 personer ifølge politiet såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

Regeringen i Indonesien har mandag opfordret politiet til at identificere og opspore de, der skabte kaosset på stadion. Politiet er desuden blevet bedt om at evaluere sine egne procedurer.

Kritikere har således påpeget, at politiet overreagerede med brugen af tåregas, fordi det skabte den panik, der fik folk til at strømme mod udgangene.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og lørdagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Lurer på PSG-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Sverige – Tunesien

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla