Bidstrup: FCK har en kæmpe plads i mit hjerte

Mads Bidstrup er glad i Salzburg, men FCK vil altid være interessant. Det fortæller han til Tipsbladet.



FC København, FC Nordsjælland, Brentford, og Red Bull Salzburg. 

Ja, mulighederne var mange for Mads Bidstrup i sommerens transfervindue. 

Skulle han tage "hjem" til, hvor det hele startede i FCK? Gøre lejeopholdet i FC Nordsjælland permanent? Blive og kæmpe for spilletid i Brentford? Eller pakke kufferten og rejse afsted mod endnu et udlandsophold? 

Den 22-årige midtbanespiller havde nok at tage stilling til. Men da Red Bull Salzburg meldte deres interesse, var han aldrig i tvivl. Han pakkede kufferten og rejste til Østrig.

Selvom Bidstrup er glad for sit valg og har fået en god start i klubben – læs et interview med ham om starten her – fylder barndomsklubben på Østerbro stadig rigtig meget for den tidligere ungdomsspiller i FC København.

– Jeg synes, FCK er interessant. Det vil det altid være for mig. Det er den klub, der har været med til at forme mig som fodboldspiller, og de har en kæmpe plads i mit hjerte. Men nu er jeg begyndt på et nyt eventyr, og det er jeg glad for. Det skulle ikke være denne gang med FCK, fortæller Mads Bidstrup til Tipsbladet.

I 2018 skiftede en kun 16-årig Mads Bidstrup tilværelsen i trygge og vante rammer i København ud med et udlandseventyr i Tyskland, hvor Red Bull Leipzig stod klar til at give danskeren nogle hår på brystet.

Det blev dog aldrig til den helt store succes i det tyske, og allerede to år senere stod Thomas Frank klar til at give sin landsmand en ny chance hos Brentford. Men heller ikke her var der udsigt til den helt store spilletid, selvom det dog blev til fire indhop i Premier League. 

Den unge dansker havde brug for kontinuerligt spilletid på seniorplan – og det fik han.

I 2020 hentede Flemming Pedersen den unge dansker hjem til et endnu yngre FC Nordsjælland-mandskab. Her fik han en vigtig og fremtræden rolle, og hans udvikling for alvor fart. Og som en bærende drivkraft på et ungt FCN-mandskab, var han med til at kæmpe med om det danske mesterskab, der dog blev tabt til FCK. 

Men hvilken dansk klub, der fylder mest for Mads Bidstrup, har han alligevel svært ved at svare på. 

– Det er svært at sige. Det har været to forskellige ophold. Jeg var ungdomsspiller i FCK, og har været der flere år. De har hjulpet mig med at tage det skridt, der hed Leipzig næste gang. FC Nordsjælland har hjulpet mig med at tage springet til senior. Begge klubber har en stor plads i mit hjerte. 

Hjulmand ikke med på råd
Mens Mads Bidstrup har taget hul på endnu et udlandseventyr, må han vente lidt endnu med at tage hul på et andet fodboldeventyr. Landstræner Kasper Hjulmand har endnu ikke ringet, men med skiftet til Salzburg og en rolle som fast mand i den østrigske klub, gør Mads Bidstrup bestemt sit til at overbevise landstræneren.

Skiftet til udlandet er da heller ikke nogen dum idé, for det er i udlandet, at Hjulmand og assistent Morten Wieghorst primært har kigget, når landsholdet skal udtages.

Så var Kasper Hjulmand en drivkraft i at hjælpe Bidstrup til at træffe en beslutning om et ophold i Salzburg?

– Jeg har faktisk ikke talt med Hjulmand om mit valg. Hvis jeg havde skiftet til FCK og havde performet godt der, så er jeg sikker på at Kasper Hjulmand ville se min vej. Jeg håber ikke, at der er nogen forskel på om man spiller i Superligaen eller ej, siger Mads Bidstrup.

Kasper Hjulmand udtager sin næste landsholdstrup til kampene mod San Marino og Finland tirsdag den 29.august. Og her skal det blive spændende, om Mads Bidstrups navn er at finde i landstrænerens udvalgte trup.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Alle storroser Dario Osorio

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

– Det er så ringe, begge dele!

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Her trækkes der lod til VM

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Stor dansk chance!

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Storklub meldes interesseret

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden