Bidstrup taler ud: Han er en fantastisk ven

Mads Bidstrup er faldet godt til i Salzburg. Og det kan han især takke én god ven og holdkammerat for. Tipsbladet har talt med den danske midtbanespiller.



Bare 16 år.

Så ung var Mads Bidstrup, da han pakkede kufferten og rejste fra Danmark til Tyskland, hvor Red Bull Leipzig stod klar til at udvikle det danske talent.

Seks år senere står den nu tidligere Leipzig-spiller atter klar til at prøve lykken i udlandet. Denne gang i Østrig hos en anden Red Bull-klub i form af RB Salzburg.

Tipsbladet har talt med den efterhånden 22-årige dansker om skiftet.

– Jeg er faldet godt til i byen. Jeg bor stadig på hotel, så jeg har haft god mulighed for at se byen. Salzburg er lidt mindre, end hvad jeg har været vant til i London og København.

Og der er da også en helt speciel grund til, at Mads Bidstrup er faldet så godt til i de nye rammer. Han er dansk og hedder Maurits Kjærgaard.

– Sportsligt er det gået rigtig godt. Maurits har haft en kæmpe andel i det. Når man er med socialt, så er det også nemmere at performe på banen. Det er lidt noget andet at komme ud som 22-årig, end det var som 16-årig, da jeg tog til udlandet første gang.

– Jeg spurgte Maurits til råds. Han var god til at tale om Salzburg. Han har hjulpet mig med at komme ind i gruppen. Han er en fantastisk fodboldspiller og en rigtig god ven, jeg sætter stor pris på.

Gratis Red Bull frister
I Red Bull Salzburg er der tradition for at sælge sine bedste spillere videre til RB Leipzig, hvor Mads Bidstrup tilbragte to år som ungdomsspiller. 

– Det er faktisk to meget forskellige klubber. Men jeg har ikke tænkt over, at Leipzig skulle være næste skridt. Nu er jeg jo lige kommet til Salzburg, så det er der, mit fokus ligger.

Og hvis man lægger to og to sammen, så skulle man tro, at danskeren bare var vild med energidrikke, nu hvor han for anden gang i karrieren er skiftet til en klub med Red Bull som hovedsponsor. 

Men selvom fristelsen er stor, så prøver han at holde sig i skindet, indikerer Mads Bidstrup med et smil på læben til Tipsbladet.

– Jeg kan love dig for, at der er gratis Red Bull i klubben, men jeg prøver at holde mig fra det. Det er klart, at det frister, når der står et køleskab fyldt med Red Bull efter træning.

Men måske det lige præcis er den sidste energi, der mangler for Mads Bidstrup, som stadig har sit første mål til gode på seniorplan, selvom han tilbragte halvanden sæson hos FC Nordsjælland. Hvis man spørger hovedpersonen selv om, hvornår man kan forvente, at se et mål fra danskeren, så er han da også i tvivl.

– Det er sgu et meget godt spørgsmål, fordi jeg ved det ikke selv. Jeg synes, at jeg har fået en rolle, hvor jeg kommer mere frem i banen. Jeg spiller mere som fremskudt 8’er. Så ja, det trækker sgu op til en scoring.

– Men du må ikke lægge for mange penge på, at jeg scorer. Jeg ligger måske ikke engang som en af kandidaterne til det, gør jeg det? afslutter Mads Bidstrup selvironisk til Tipsbladet. 




Helt vildt – FCK-emne koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Ny kæmpeklub er interesseret

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Åge Hareide er alvorligt syg

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Pione Sisto på vej væk?

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Udenlandske medier i chok over Danmark

Danske tenniskvinder rykker ned

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene