Da Brøndby tirsdag holdt pressemøde tilfaldt det meste af opmærksomheden den nye cheftræner René Meulensteen. Den nye assitenttræner blev imidlertid også præsenteret, og han er fundet i egne rækker i form af Peder Siggaard, der hidtil har arbejdet som ITU-træner i klubben.
– Det bliver spændende, for nu skal jeg til at kigge anderledes på spillet. Jeg skal have et hold til at fungere frem for at udvikle enkle spillere, og det glæder jeg mig meget til, og jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med René, siger Siggaard til forza.dk.
Tidligere har Siggaard været cheftræner for klubbens kvindehold, og jobbet som assistenttræner er da heller ikke ønskejobbet.
– Nej, drømmen har altid være at arbejde med de bedste spillere. Det gør jeg nu, og det gør jeg også i det nye job. At jeg så er så heldig at få lov til at arbejde i den bedste klub i landet er perfekt, siger Siggaard.
Siggaard og Meulensteen afløser John Faxe og Michael Laudrup. De to forgængere gjorde meget ud af at sige, at Faxe fik lov til mere end blot være assistent. Siggaard ved endnu ikke, hvordan hans rolle bliver i forhold til Faxes under Laudrup.
– Det er svært at sige. Det hele er så nyt, men jeg er ikke i tvivl om, at vi er et trænerteam. Min rolle bliver, at jeg kender klubben og ved hvordan man begærder sig her, og der kan jeg være en støtte for ham. Rent træningsmæssigt minder vi ekstremt meget om hinanden i tankegang. Det er en styrke, hvis man kan gøre hinanden stærkere, men det er en ulempe, hvis man glemmer at stille de dumme spørgsmål, men det skal vi nok huske, siger Siggaard.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE