BIF-assistenten: Vi er et trænerteam

Peder Siggaard vil hjælpe René Meulensteen med, hvordan man gebærder sig i Brøndby, men faktisk er de to helt ens i tankegang.



Da Brøndby tirsdag holdt pressemøde tilfaldt det meste af opmærksomheden den nye cheftræner René Meulensteen. Den nye assitenttræner blev imidlertid også præsenteret, og han er fundet i egne rækker i form af Peder Siggaard, der hidtil har arbejdet som ITU-træner i klubben.

– Det bliver spændende, for nu skal jeg til at kigge anderledes på spillet. Jeg skal have et hold til at fungere frem for at udvikle enkle spillere, og det glæder jeg mig meget til, og jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med René, siger Siggaard til forza.dk.

Tidligere har Siggaard været cheftræner for klubbens kvindehold, og jobbet som assistenttræner er da heller ikke ønskejobbet.

– Nej, drømmen har altid være at arbejde med de bedste spillere. Det gør jeg nu, og det gør jeg også i det nye job. At jeg så er så heldig at få lov til at arbejde i den bedste klub i landet er perfekt, siger Siggaard.

Siggaard og Meulensteen afløser John Faxe og Michael Laudrup. De to forgængere gjorde meget ud af at sige, at Faxe fik lov til mere end blot være assistent. Siggaard ved endnu ikke, hvordan hans rolle bliver i forhold til Faxes under Laudrup.

– Det er svært at sige. Det hele er så nyt, men jeg er ikke i tvivl om, at vi er et trænerteam. Min rolle bliver, at jeg kender klubben og ved hvordan man begærder sig her, og der kan jeg være en støtte for ham. Rent træningsmæssigt minder vi ekstremt meget om hinanden i tankegang. Det er en styrke, hvis man kan gøre hinanden stærkere, men det er en ulempe, hvis man glemmer at stille de dumme spørgsmål, men det skal vi nok huske, siger Siggaard.





Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’