Da Brøndby tirsdag holdt pressemøde tilfaldt det meste af opmærksomheden den nye cheftræner René Meulensteen. Den nye assitenttræner blev imidlertid også præsenteret, og han er fundet i egne rækker i form af Peder Siggaard, der hidtil har arbejdet som ITU-træner i klubben.
– Det bliver spændende, for nu skal jeg til at kigge anderledes på spillet. Jeg skal have et hold til at fungere frem for at udvikle enkle spillere, og det glæder jeg mig meget til, og jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med René, siger Siggaard til forza.dk.
Tidligere har Siggaard været cheftræner for klubbens kvindehold, og jobbet som assistenttræner er da heller ikke ønskejobbet.
– Nej, drømmen har altid være at arbejde med de bedste spillere. Det gør jeg nu, og det gør jeg også i det nye job. At jeg så er så heldig at få lov til at arbejde i den bedste klub i landet er perfekt, siger Siggaard.
Siggaard og Meulensteen afløser John Faxe og Michael Laudrup. De to forgængere gjorde meget ud af at sige, at Faxe fik lov til mere end blot være assistent. Siggaard ved endnu ikke, hvordan hans rolle bliver i forhold til Faxes under Laudrup.
– Det er svært at sige. Det hele er så nyt, men jeg er ikke i tvivl om, at vi er et trænerteam. Min rolle bliver, at jeg kender klubben og ved hvordan man begærder sig her, og der kan jeg være en støtte for ham. Rent træningsmæssigt minder vi ekstremt meget om hinanden i tankegang. Det er en styrke, hvis man kan gøre hinanden stærkere, men det er en ulempe, hvis man glemmer at stille de dumme spørgsmål, men det skal vi nok huske, siger Siggaard.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
AVIS