Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.
Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:
– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.
Researcher I slet ikke på sådan noget?
– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.
Så du bruger i højere grad dine kontakter?
– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.
Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.
– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.
Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Rasmus Højlund har ikke set det før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
