BIF-boss får tilbudt spillere: Vi rører det ikke

Mange parter i transfermarkedet vil gerne afsætte spillere til danske klubber – ikke mindst til Brøndby, der er sikret et europæisk gruppespil. Men Brøndby er slet ikke interesseret. Her fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen hvorfor.



Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.

Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:

– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.

Researcher I slet ikke på sådan noget?

– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.

Så du bruger i højere grad dine kontakter?

– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.

Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.

– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.

Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Wolfsburg – Bayern

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre