BIF-boss får tilbudt spillere: Vi rører det ikke

Mange parter i transfermarkedet vil gerne afsætte spillere til danske klubber – ikke mindst til Brøndby, der er sikret et europæisk gruppespil. Men Brøndby er slet ikke interesseret. Her fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen hvorfor.



Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.

Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:

– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.

Researcher I slet ikke på sådan noget?

– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.

Så du bruger i højere grad dine kontakter?

– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.

Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.

– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.

Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.





– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad


Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brentford har gjort det igen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Wrexham slår Premier League-klub

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub