BIF-direktør efter regnskab: Vil stadig investere

Brøndby-direktør Ole Palmå sætter ord på fredagens blodrøde årsregnskab.



Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret årsregnskabet for 2023/24, der dækker 18 måneder, og der skal skrives minus 104,2 millioner kroner med boldrøde tal. 

Det lyder slemt, og det er da heller ikke prangende i den forstand, at en forretning naturligvis gerne skal være sund og give overskud, men underskuddet er trods alt mindre, end hvad Brøndby havde forventet.

Superliga-klubben havde i forventningerne meldt om et underskud mellem 110 og 140 millioner.

Isoleret set betragter Brøndby dog resultatet som utilfredsstillende.

–  Med et rekord stort antal sæsonkortholdere og rekordhøj udnyttelsesprocent, så tager vi i disse år store skridt fremad, men det er tydeligt, når man ser såvel resultatet for regnskabsåret 2023/24 samt forventningerne til regnskabsåret 2024/25, at vores sportslige ambitioner og investeringer i spillertruppen afspejles i højere omkostninger.

– Vi arbejder på at gøre Brøndby IF konkurrencedygtig i toppen af 3F Superligaen, og selvom vi ikke lykkedes med at kvalificere os til et europæisk ligaspil i denne sæson, så fastholder vi vores strategiske retning og med fortsat at investere i holdet og forfølge vores mål om at spille med om titler. Vi har stadig en stor opgave foran os, og vi er fuldt fokuserede på at styrke klubben, så vi kan opnå vores strategiske ambitioner, siger administrerende direktør Ole Palmå.

Brøndby IF har oplevet en tilskuerfremgang på 15,9 procent, og det har bidraget positivt til omsætningen.

– Derudover er vi stolte over, at Brøndby IF fortsat er det mest sete hold i Danmarks bedste fodboldrække. I sæsonen 2023/24 havde vi hele 5.182.000 tv-seere fulgt os i 3F Superligaen, hvilket er henholdsvis 1.301.000 og 1.318.000 flere end nummer to og tre på listen. Det viser, hvor stærk interessen for Brøndby IF er – både på og uden for stadion, siger Palmå.

Om forventningerne til indeværende regnskabsår siger han:

– Vores ambition er klar – vi vil kæmpe med om titlerne hvert år og spille europæisk fodbold, og det ligger i vores DNA som klub, at vi hele tiden stræber efter at blive mere effektive og skabe en endnu stærkere platform for fremtiden, så vi kan styrke klubben sportsligt og økonomisk.

– Vores forventninger til årets resultat afhænger af i høj grad af, hvordan vi præsterer i de turneringer, vi er med i, og hvordan vi handler på transfermarkedet. For det kommende regnskabsår 2024/25 forventer vi et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, hvilket afspejler, at vi fortsat investerer i vores spillertrup for at være med helt i toppen af Superligaen, men også at vi i denne sæson ikke lykkedes at kvalificere os til et europæisk ligaspil, slutter Palmå.

Brøndby IF er i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse