Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret årsregnskabet for 2023/24, der dækker 18 måneder, og der skal skrives minus 104,2 millioner kroner med boldrøde tal.
Det lyder slemt, og det er da heller ikke prangende i den forstand, at en forretning naturligvis gerne skal være sund og give overskud, men underskuddet er trods alt mindre, end hvad Brøndby havde forventet.
Superliga-klubben havde i forventningerne meldt om et underskud mellem 110 og 140 millioner.
Isoleret set betragter Brøndby dog resultatet som utilfredsstillende.
– Med et rekord stort antal sæsonkortholdere og rekordhøj udnyttelsesprocent, så tager vi i disse år store skridt fremad, men det er tydeligt, når man ser såvel resultatet for regnskabsåret 2023/24 samt forventningerne til regnskabsåret 2024/25, at vores sportslige ambitioner og investeringer i spillertruppen afspejles i højere omkostninger.
– Vi arbejder på at gøre Brøndby IF konkurrencedygtig i toppen af 3F Superligaen, og selvom vi ikke lykkedes med at kvalificere os til et europæisk ligaspil i denne sæson, så fastholder vi vores strategiske retning og med fortsat at investere i holdet og forfølge vores mål om at spille med om titler. Vi har stadig en stor opgave foran os, og vi er fuldt fokuserede på at styrke klubben, så vi kan opnå vores strategiske ambitioner, siger administrerende direktør Ole Palmå.
Brøndby IF har oplevet en tilskuerfremgang på 15,9 procent, og det har bidraget positivt til omsætningen.
– Derudover er vi stolte over, at Brøndby IF fortsat er det mest sete hold i Danmarks bedste fodboldrække. I sæsonen 2023/24 havde vi hele 5.182.000 tv-seere fulgt os i 3F Superligaen, hvilket er henholdsvis 1.301.000 og 1.318.000 flere end nummer to og tre på listen. Det viser, hvor stærk interessen for Brøndby IF er – både på og uden for stadion, siger Palmå.
Om forventningerne til indeværende regnskabsår siger han:
– Vores ambition er klar – vi vil kæmpe med om titlerne hvert år og spille europæisk fodbold, og det ligger i vores DNA som klub, at vi hele tiden stræber efter at blive mere effektive og skabe en endnu stærkere platform for fremtiden, så vi kan styrke klubben sportsligt og økonomisk.
– Vores forventninger til årets resultat afhænger af i høj grad af, hvordan vi præsterer i de turneringer, vi er med i, og hvordan vi handler på transfermarkedet. For det kommende regnskabsår 2024/25 forventer vi et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, hvilket afspejler, at vi fortsat investerer i vores spillertrup for at være med helt i toppen af Superligaen, men også at vi i denne sæson ikke lykkedes at kvalificere os til et europæisk ligaspil, slutter Palmå.
Brøndby IF er i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER