Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret årsregnskabet for 2023/24, der dækker 18 måneder, og der skal skrives minus 104,2 millioner kroner med boldrøde tal.
Det lyder slemt, og det er da heller ikke prangende i den forstand, at en forretning naturligvis gerne skal være sund og give overskud, men underskuddet er trods alt mindre, end hvad Brøndby havde forventet.
Superliga-klubben havde i forventningerne meldt om et underskud mellem 110 og 140 millioner.
Isoleret set betragter Brøndby dog resultatet som utilfredsstillende.
– Med et rekord stort antal sæsonkortholdere og rekordhøj udnyttelsesprocent, så tager vi i disse år store skridt fremad, men det er tydeligt, når man ser såvel resultatet for regnskabsåret 2023/24 samt forventningerne til regnskabsåret 2024/25, at vores sportslige ambitioner og investeringer i spillertruppen afspejles i højere omkostninger.
– Vi arbejder på at gøre Brøndby IF konkurrencedygtig i toppen af 3F Superligaen, og selvom vi ikke lykkedes med at kvalificere os til et europæisk ligaspil i denne sæson, så fastholder vi vores strategiske retning og med fortsat at investere i holdet og forfølge vores mål om at spille med om titler. Vi har stadig en stor opgave foran os, og vi er fuldt fokuserede på at styrke klubben, så vi kan opnå vores strategiske ambitioner, siger administrerende direktør Ole Palmå.
Brøndby IF har oplevet en tilskuerfremgang på 15,9 procent, og det har bidraget positivt til omsætningen.
– Derudover er vi stolte over, at Brøndby IF fortsat er det mest sete hold i Danmarks bedste fodboldrække. I sæsonen 2023/24 havde vi hele 5.182.000 tv-seere fulgt os i 3F Superligaen, hvilket er henholdsvis 1.301.000 og 1.318.000 flere end nummer to og tre på listen. Det viser, hvor stærk interessen for Brøndby IF er – både på og uden for stadion, siger Palmå.
Om forventningerne til indeværende regnskabsår siger han:
– Vores ambition er klar – vi vil kæmpe med om titlerne hvert år og spille europæisk fodbold, og det ligger i vores DNA som klub, at vi hele tiden stræber efter at blive mere effektive og skabe en endnu stærkere platform for fremtiden, så vi kan styrke klubben sportsligt og økonomisk.
– Vores forventninger til årets resultat afhænger af i høj grad af, hvordan vi præsterer i de turneringer, vi er med i, og hvordan vi handler på transfermarkedet. For det kommende regnskabsår 2024/25 forventer vi et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, hvilket afspejler, at vi fortsat investerer i vores spillertrup for at være med helt i toppen af Superligaen, men også at vi i denne sæson ikke lykkedes at kvalificere os til et europæisk ligaspil, slutter Palmå.
Brøndby IF er i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Jeg hadede verden’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER