BIF-direktør efter regnskab: Vil stadig investere

Brøndby-direktør Ole Palmå sætter ord på fredagens blodrøde årsregnskab.



Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret årsregnskabet for 2023/24, der dækker 18 måneder, og der skal skrives minus 104,2 millioner kroner med boldrøde tal. 

Det lyder slemt, og det er da heller ikke prangende i den forstand, at en forretning naturligvis gerne skal være sund og give overskud, men underskuddet er trods alt mindre, end hvad Brøndby havde forventet.

Superliga-klubben havde i forventningerne meldt om et underskud mellem 110 og 140 millioner.

Isoleret set betragter Brøndby dog resultatet som utilfredsstillende.

–  Med et rekord stort antal sæsonkortholdere og rekordhøj udnyttelsesprocent, så tager vi i disse år store skridt fremad, men det er tydeligt, når man ser såvel resultatet for regnskabsåret 2023/24 samt forventningerne til regnskabsåret 2024/25, at vores sportslige ambitioner og investeringer i spillertruppen afspejles i højere omkostninger.

– Vi arbejder på at gøre Brøndby IF konkurrencedygtig i toppen af 3F Superligaen, og selvom vi ikke lykkedes med at kvalificere os til et europæisk ligaspil i denne sæson, så fastholder vi vores strategiske retning og med fortsat at investere i holdet og forfølge vores mål om at spille med om titler. Vi har stadig en stor opgave foran os, og vi er fuldt fokuserede på at styrke klubben, så vi kan opnå vores strategiske ambitioner, siger administrerende direktør Ole Palmå.

Brøndby IF har oplevet en tilskuerfremgang på 15,9 procent, og det har bidraget positivt til omsætningen.

– Derudover er vi stolte over, at Brøndby IF fortsat er det mest sete hold i Danmarks bedste fodboldrække. I sæsonen 2023/24 havde vi hele 5.182.000 tv-seere fulgt os i 3F Superligaen, hvilket er henholdsvis 1.301.000 og 1.318.000 flere end nummer to og tre på listen. Det viser, hvor stærk interessen for Brøndby IF er – både på og uden for stadion, siger Palmå.

Om forventningerne til indeværende regnskabsår siger han:

– Vores ambition er klar – vi vil kæmpe med om titlerne hvert år og spille europæisk fodbold, og det ligger i vores DNA som klub, at vi hele tiden stræber efter at blive mere effektive og skabe en endnu stærkere platform for fremtiden, så vi kan styrke klubben sportsligt og økonomisk.

– Vores forventninger til årets resultat afhænger af i høj grad af, hvordan vi præsterer i de turneringer, vi er med i, og hvordan vi handler på transfermarkedet. For det kommende regnskabsår 2024/25 forventer vi et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, hvilket afspejler, at vi fortsat investerer i vores spillertrup for at være med helt i toppen af Superligaen, men også at vi i denne sæson ikke lykkedes at kvalificere os til et europæisk ligaspil, slutter Palmå.

Brøndby IF er i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen. 







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Tung torsdagskamp i Porto

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘De har grinet deres røv i laser’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

PSG – Liverpool

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Glem det, Leicester!

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Det betyder intet mod Liverpool

Superliga-klub bedst i hele verden

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Barcelona – Atletico

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Nu åbner Wind op for fremtiden

FIFA åbner sag mod Spanien

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern