BIF-direktør efter regnskab: Vil stadig investere

Brøndby-direktør Ole Palmå sætter ord på fredagens blodrøde årsregnskab.



Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret årsregnskabet for 2023/24, der dækker 18 måneder, og der skal skrives minus 104,2 millioner kroner med boldrøde tal. 

Det lyder slemt, og det er da heller ikke prangende i den forstand, at en forretning naturligvis gerne skal være sund og give overskud, men underskuddet er trods alt mindre, end hvad Brøndby havde forventet.

Superliga-klubben havde i forventningerne meldt om et underskud mellem 110 og 140 millioner.

Isoleret set betragter Brøndby dog resultatet som utilfredsstillende.

–  Med et rekord stort antal sæsonkortholdere og rekordhøj udnyttelsesprocent, så tager vi i disse år store skridt fremad, men det er tydeligt, når man ser såvel resultatet for regnskabsåret 2023/24 samt forventningerne til regnskabsåret 2024/25, at vores sportslige ambitioner og investeringer i spillertruppen afspejles i højere omkostninger.

– Vi arbejder på at gøre Brøndby IF konkurrencedygtig i toppen af 3F Superligaen, og selvom vi ikke lykkedes med at kvalificere os til et europæisk ligaspil i denne sæson, så fastholder vi vores strategiske retning og med fortsat at investere i holdet og forfølge vores mål om at spille med om titler. Vi har stadig en stor opgave foran os, og vi er fuldt fokuserede på at styrke klubben, så vi kan opnå vores strategiske ambitioner, siger administrerende direktør Ole Palmå.

Brøndby IF har oplevet en tilskuerfremgang på 15,9 procent, og det har bidraget positivt til omsætningen.

– Derudover er vi stolte over, at Brøndby IF fortsat er det mest sete hold i Danmarks bedste fodboldrække. I sæsonen 2023/24 havde vi hele 5.182.000 tv-seere fulgt os i 3F Superligaen, hvilket er henholdsvis 1.301.000 og 1.318.000 flere end nummer to og tre på listen. Det viser, hvor stærk interessen for Brøndby IF er – både på og uden for stadion, siger Palmå.

Om forventningerne til indeværende regnskabsår siger han:

– Vores ambition er klar – vi vil kæmpe med om titlerne hvert år og spille europæisk fodbold, og det ligger i vores DNA som klub, at vi hele tiden stræber efter at blive mere effektive og skabe en endnu stærkere platform for fremtiden, så vi kan styrke klubben sportsligt og økonomisk.

– Vores forventninger til årets resultat afhænger af i høj grad af, hvordan vi præsterer i de turneringer, vi er med i, og hvordan vi handler på transfermarkedet. For det kommende regnskabsår 2024/25 forventer vi et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, hvilket afspejler, at vi fortsat investerer i vores spillertrup for at være med helt i toppen af Superligaen, men også at vi i denne sæson ikke lykkedes at kvalificere os til et europæisk ligaspil, slutter Palmå.

Brøndby IF er i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen. 





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Jacob Rasmussen i chokskifte

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Liverpool tager storsejr

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Nedslående Dorgu-melding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber