45-årige Jan Lockhart blev i sidste uge præsenteret som den kommende direktør i Brøndby. Han har haft sin gang på Brøndby stadion i fem-seks år i forbindelse med Apollos sponsorat, men han har fulgt klubben som fan i mere end 20 år.
– Jeg har tænkt på, hvornår jeg første gang stiftede bekendskab med Brøndby, og jeg er ret sikker på at det var i forbindelse med en radio-transmitteret kamp i 1987 mod Steaua Bukarest og af en eller anden årsag, så begyndte jeg at holde med Brøndby. Det var også fordi man på det tidspunkt ikke var specielt begunstiget af, at der var ret mange danske hold, som gjorde sig specielt bemærket rundt om i Europa. Jeg hoppede med på bølgen dengang, så jeg kan sige de sidste snart 23-24 år, har jeg været Brøndby-fan, siger Jan Lockhart til Tipsbladet.
Her må man imidlertid konstatere, at erindringen spiller den ny Brøndby-direktør et puds.
Brøndby har ikke mødt Steaua Bukarest, der i 1986 vandt mesterholdenes turnering.
Så Jan Lockharts radio-minde stammer snarere fra sejren over Honved Budapest i 1986. Året efter gæstede Brøndby godt nok Bukarest, men modstanderen var Sportul, og det var en kamp til glemmebogen, da Brøndby satte en 3-0-føring over styr fra den første kamp og siden tabte den efterfølgende straffesparkskonkurrence med de samme cifre.
Men Jan Lockhart var til gengæld på plads på Odense stadion, da opkomlingene fra Brøndby gjorde deres entré i landets bedste række.
– Jeg så Brøndby spille på Odense stadion. De tabte 4-0, og jeg husker, at jeg stod og tænkte, hvor kom de Brøndby nu fra, og dem ville man nok ikke se mere til, men der tog jeg grundigt fejl.
Her må vi desværre også skuffe Jan Lockhart med, at hans hukommelse ikke helt er, hvad den har været. Brøndby har aldrig tabt 0-4 på Odense stadion i starten af 1980’erne.
Man tabte 1-0 første gang man gæstede OB i 1982 og vandt faktisk 1-0 året efter. Her tabte Brønshøj til gengæld med 0-4 i Odense…
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT