Da Brøndby tidligere på efteråret lånte 14 millioner kroner af bestyrelsesformand Jan Bach Andersen lød årsagen, at det skyldtes manglende betaling fra Serie A-klubben Palermo i forbindelse med Simon Makienok-handlen. Pengene manglede i kassen, så det blev lånt af formandens fyldte pengetank.
Angiveligt lå den manglende betaling for Makienok på omkring syv millioner kroner, men Brøndby lånte altså et beløb på omkring det dobbelte. Og da Brøndby for nyligt modtog den manglende betaling fra Serie A-klubben var signalet, at man i første omgang ikke betaler de lånte penge tilbage til Jan Bech Andersen.
Det bekymrer Brøndby Supporters Trust i voldsom grad, og i forbindelse med søndagens hjemmekamp mod FC Midtjylland vil BST derfor dele flyers ud om BST-arbejdet og for at sætte fokus på en af gruppens kæpheste: Fanejerskab.
– Allerede 3 år efter at Brøndby IF sidst var konkurs truet fremstår klubbens økonomi igen meget presset. Klubbens likvide beholdning var den 31. december 2014 37,3 millioner kroner. Den 31. marts 2015 var Brøndby likvide beholdning nede på 16,2 millioner kroner og den 30. juni var den igen faldet til 11,5 millioner kroner.
– Samtidig har klubben har igen måtte låne 14 millioner kroner af Jan Bech Andersen. Grunden var, at Brøndby ikke havde modtaget penge fra Palermo for købet af Simon Makienok. Men selvom Palermo nu har betalt Brøndby, har klubben ikke betalt Jan Bech Andersen tilbage. Det er endnu et tegn på, at klubbens økonomi er under pres, skriver BST i en mail til deres medlemmer.
– Tilbage i 2012 sagde Brøndby IF’s bestyrelse, at de fleste af Brøndbys problemer stammede fra Brøndbys storhedstid. For at undgå at havne i samme problemer igen, måtte man ikke lade træerne vokse ind i himlen og tro, at Brøndby altid skulle høre til blandt Danmarks bedste klubber. Man satte som mål i årsrapporten fra 2012, at Brøndby IF skulle være blandt de 3 bedste i Superligaen fra år 2015 og frem. Men man gjorde det samtidig klart, at man var fortrøstningsfuld, hvis målsætningen skulle glippe et enkelt år, da Brøndby IF har en god base af talentfulde unge spillere, der nok skal få målsætningen realiseret i det lange løb.
– I Brøndby Supporters Trust mener vi, at en bæredygtig økonomi skal prioriteres over at blive danske mestre i 2017/18.
BST opfordrer derfor igen til at bakke op omkring fanejerskab og lægger ikke skjul på, at visionen er at kunne opnå kontrol over majoriteten af aktierne i Brøndby
Bæredygtig økonomi gennem fanejerskab
– Når vi opnår det, har vi sikret, at Brøndby styres bæredygtigt og i overensstemmelse med klubbens værdier, lyder det fra BST, der vil skabe fornyet opmærksomhed omkring fanejerskab med kampagner og ved klubbens generalforsamling.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Jordan – Argentina
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
På vej til storklub?
