Skandinavisk topfodbold vrimler med spændende talenter, og en af disse er Hammarbys 20-årige angriber Jusef Erabi.
Ham er der også blevet lagt mærke til i Danmark, hvor flere svenske medier tidligere har meldt om interesse fra både FC Midtjylland og Brøndby.
Angriberen har i denne sæson fået sit første reelle gennembrud i topfodbold, hvor han lige nu står noteret for 11 scoringer på tværs af alle turneringer. Sæsonen har dog fået en brat ende for ham, for han blev skadet mod IFK Göteborg i starten af måneden, og den skade kommer til at holde ham ude frem til starten af næste år.
Men går man og tror, at skaden har fået interesserede klubber til at trække følehornene tilbage, så skal man tro godt om. Tværtimod er interessen for Jerabi eksploderet, melder Fotbolldirekt.
Således skriver mediet, at der hele tiden strømmer klubber til, som melder om deres interesse – det samme er tilfældet med tidligere klubber, og det er interessant med et dansk perspektiv, hvis det indebærer FC Midtjylland og Brøndby. Også hollandske Feyenoord er blevet nævnt, så der er uden tvivl hård konkurrence.
En køber kan da også få lov til at hoste op med en pæn sum penge for angriberen. Fotbolldirekt melder, at han koster tæt på fire millioner euro – godt 30 millioner kroner.
Om det er i den høje ende, er det store spørgsmål, for Erabi har kontaktudløb om lidt mere end et år, og sådan noget er ikke ligefrem noget, der banker prisen op.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT