Skandinavisk topfodbold vrimler med spændende talenter, og en af disse er Hammarbys 20-årige angriber Jusef Erabi.
Ham er der også blevet lagt mærke til i Danmark, hvor flere svenske medier tidligere har meldt om interesse fra både FC Midtjylland og Brøndby.
Angriberen har i denne sæson fået sit første reelle gennembrud i topfodbold, hvor han lige nu står noteret for 11 scoringer på tværs af alle turneringer. Sæsonen har dog fået en brat ende for ham, for han blev skadet mod IFK Göteborg i starten af måneden, og den skade kommer til at holde ham ude frem til starten af næste år.
Men går man og tror, at skaden har fået interesserede klubber til at trække følehornene tilbage, så skal man tro godt om. Tværtimod er interessen for Jerabi eksploderet, melder Fotbolldirekt.
Således skriver mediet, at der hele tiden strømmer klubber til, som melder om deres interesse – det samme er tilfældet med tidligere klubber, og det er interessant med et dansk perspektiv, hvis det indebærer FC Midtjylland og Brøndby. Også hollandske Feyenoord er blevet nævnt, så der er uden tvivl hård konkurrence.
En køber kan da også få lov til at hoste op med en pæn sum penge for angriberen. Fotbolldirekt melder, at han koster tæt på fire millioner euro – godt 30 millioner kroner.
Om det er i den høje ende, er det store spørgsmål, for Erabi har kontaktudløb om lidt mere end et år, og sådan noget er ikke ligefrem noget, der banker prisen op.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED