Skandinavisk topfodbold vrimler med spændende talenter, og en af disse er Hammarbys 20-årige angriber Jusef Erabi.
Ham er der også blevet lagt mærke til i Danmark, hvor flere svenske medier tidligere har meldt om interesse fra både FC Midtjylland og Brøndby.
Angriberen har i denne sæson fået sit første reelle gennembrud i topfodbold, hvor han lige nu står noteret for 11 scoringer på tværs af alle turneringer. Sæsonen har dog fået en brat ende for ham, for han blev skadet mod IFK Göteborg i starten af måneden, og den skade kommer til at holde ham ude frem til starten af næste år.
Men går man og tror, at skaden har fået interesserede klubber til at trække følehornene tilbage, så skal man tro godt om. Tværtimod er interessen for Jerabi eksploderet, melder Fotbolldirekt.
Således skriver mediet, at der hele tiden strømmer klubber til, som melder om deres interesse – det samme er tilfældet med tidligere klubber, og det er interessant med et dansk perspektiv, hvis det indebærer FC Midtjylland og Brøndby. Også hollandske Feyenoord er blevet nævnt, så der er uden tvivl hård konkurrence.
En køber kan da også få lov til at hoste op med en pæn sum penge for angriberen. Fotbolldirekt melder, at han koster tæt på fire millioner euro – godt 30 millioner kroner.
Om det er i den høje ende, er det store spørgsmål, for Erabi har kontaktudløb om lidt mere end et år, og sådan noget er ikke ligefrem noget, der banker prisen op.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
Spanien har et ekstra øje på Messi
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
AVIS