BIF-spiller før derby: Ekstra sommerfugle i maven

Peter Bjur erkender, at der er lidt ekstra sommerfugle i maven inden søndagens derby mod FC København.



Peter Bjur var fan af Brøndby, allerede inden han kom til klubben i 2017, og han ved, hvor meget derbyet mod FC København betyder.

Og selvom den unge wingback glæder sig til opgøret, erkender han også, at der altid er lidt ekstra nerver på inden kampene.

– Det er jo ekstra stort, når man har været her som barn og som fan gennem mange år og så selv stå på banen og skulle spille. Det var en kæmpe oplevelse, sidst da vi spillede herude, og at vi endte med at vinde var jo bare megastort. Det er jo altid nogle lidt specielle kampe, når man ved, hvor meget det betyder for så mange mennesker, så der er altid lidt ekstra sommerfugle i maven, når man skal spille sådan en kamp. Men vi glæder os rigtig meget.

– Ja, det gør jo, at man er ekstra tændt. Man vil jo gerne gøre det godt, man vil jo gerne vinde, det vil vi selvfølgelig altid, men lige sådan en kamp her er ekstra speciel, det ved alle godt. Så selvfølgelig så giver det noget ekstra, når man kender klubben og været her ude i mange år, siger han til klubbens hjemmeside.

Bjur vil ellers gerne forsøge at se søndagens som en i rækken af vigtige kampe i den afgørende fase af sæsonen.

– Det vil altid være noget ekstra at spille mod FC København, men det er da klart, at der er rigtig mange gode hold i mesterskabsspillet. Det bliver svære kampe hele vejen igennem, så selvfølgelig er det jo stadigvæk det her med bare at tage en kamp ad gangen, men man kan ikke løbe fra at det er lidt ekstra specielt, når det er et derby.

Kampen fløjtes op klokken 16.00.






TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Her er AGF’s Champions League-modstander

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Ecuador – Curacao