Peter Bjur var fan af Brøndby, allerede inden han kom til klubben i 2017, og han ved, hvor meget derbyet mod FC København betyder.
Og selvom den unge wingback glæder sig til opgøret, erkender han også, at der altid er lidt ekstra nerver på inden kampene.
– Det er jo ekstra stort, når man har været her som barn og som fan gennem mange år og så selv stå på banen og skulle spille. Det var en kæmpe oplevelse, sidst da vi spillede herude, og at vi endte med at vinde var jo bare megastort. Det er jo altid nogle lidt specielle kampe, når man ved, hvor meget det betyder for så mange mennesker, så der er altid lidt ekstra sommerfugle i maven, når man skal spille sådan en kamp. Men vi glæder os rigtig meget.
– Ja, det gør jo, at man er ekstra tændt. Man vil jo gerne gøre det godt, man vil jo gerne vinde, det vil vi selvfølgelig altid, men lige sådan en kamp her er ekstra speciel, det ved alle godt. Så selvfølgelig så giver det noget ekstra, når man kender klubben og været her ude i mange år, siger han til klubbens hjemmeside.
Bjur vil ellers gerne forsøge at se søndagens som en i rækken af vigtige kampe i den afgørende fase af sæsonen.
– Det vil altid være noget ekstra at spille mod FC København, men det er da klart, at der er rigtig mange gode hold i mesterskabsspillet. Det bliver svære kampe hele vejen igennem, så selvfølgelig er det jo stadigvæk det her med bare at tage en kamp ad gangen, men man kan ikke løbe fra at det er lidt ekstra specielt, når det er et derby.
Kampen fløjtes op klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
