Peter Bjur var fan af Brøndby, allerede inden han kom til klubben i 2017, og han ved, hvor meget derbyet mod FC København betyder.
Og selvom den unge wingback glæder sig til opgøret, erkender han også, at der altid er lidt ekstra nerver på inden kampene.
– Det er jo ekstra stort, når man har været her som barn og som fan gennem mange år og så selv stå på banen og skulle spille. Det var en kæmpe oplevelse, sidst da vi spillede herude, og at vi endte med at vinde var jo bare megastort. Det er jo altid nogle lidt specielle kampe, når man ved, hvor meget det betyder for så mange mennesker, så der er altid lidt ekstra sommerfugle i maven, når man skal spille sådan en kamp. Men vi glæder os rigtig meget.
– Ja, det gør jo, at man er ekstra tændt. Man vil jo gerne gøre det godt, man vil jo gerne vinde, det vil vi selvfølgelig altid, men lige sådan en kamp her er ekstra speciel, det ved alle godt. Så selvfølgelig så giver det noget ekstra, når man kender klubben og været her ude i mange år, siger han til klubbens hjemmeside.
Bjur vil ellers gerne forsøge at se søndagens som en i rækken af vigtige kampe i den afgørende fase af sæsonen.
– Det vil altid være noget ekstra at spille mod FC København, men det er da klart, at der er rigtig mange gode hold i mesterskabsspillet. Det bliver svære kampe hele vejen igennem, så selvfølgelig er det jo stadigvæk det her med bare at tage en kamp ad gangen, men man kan ikke løbe fra at det er lidt ekstra specielt, når det er et derby.
Kampen fløjtes op klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
