BIF-talenter driller FCM-profil: Sjov og ballade

Der er kamp om intern håneret i søndagens Top 6-opgør i Herning.



HERNING (Tipsbladet): U/21-landsholdet havde et par fine kampe i landsholdspausen, men nu er det igen hverdag i klubberne med Superliga-kampe på programet.

Søndag aften i Herning er Brøndbys duo Clement Bischoff og Noah Nartey på besøg hos FC Midtjylland og Oliver Sørensen, der ligesom de to Brøndby-folk er på U/21-landsholdet.

Og hvor landsholdstjenesten naturligvis fylder, når man er afsted, er der også tid til drillerier og verbale stikpiller, når en vigtig klubkamp som den på søndag nærmer sig.

-Jeg kan jo ikke sige så meget til dem, for de har haft overhånden i en lang periode. Så det er klart, at de har selvtillid inden på søndag. Men vi skal nok gå til dem, og så må vi se, hvor sjovt, de synes, det er, siger Oliver Sørensen med et smil på læben.

Oliver Sørensen i kamp for U/21-landsholdet. Foto: Alamy

Brøndby har i den grad domineret opgøret de seneste par år, og den endte 5-1 til Brøndby i Herning i efteråret.

Læs hvad Superliga-klubberne har betalt per point i Superligaen i denne sæson

Og det får Oliver Sørensen og FCM-spillerne selvfølgelig at høre for forud for kampen.

-Der har været godt med sjov og ballade. Men Nartey har været lidt…Clement er ok, men Nartey er meget sikker på, at der venter tre point på søndag, siger Oliver Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby-revanche

Cheftræner Thomas Thomasberg har tænkt sig at minde spillerne om den røvfuld, man senest fik af Brøndby, når han skal have fut i spillerne umiddelbart før kampen søndag.

Men midtjyderne kommer også til at bruge energi på, at de er 12 point foran Brøndby i tabellen og har nogle gode uger bag sig, hvor Brøndby har vaklet i både spillet og resultaterne siden trænerskiftet ved nytår.

-Det skal jo være lidt motivation, men vi skal ikke hænge os for meget i de kampe, der er spillet. Vi har godt momentum lige nu, og det er det, vi skal fokusere på søndag, ikke på at vi har det svært mod dem, siger FCM-midtbanespilleren.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter

Oliver Sørensen startede sæsonen som lyn og torden men havde svært ved at finde timingen og rytmen efter en skade i september. Med skiftet til en tremands-midtbane har Sørensen og holdkammeraterne fået bedre resultater i første halvdel af forårssæsonen, end man gjorde i en svær periode i efteråret.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Messi sætter ord på vildt drama

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham