BIF-talenter driller FCM-profil: Sjov og ballade

Der er kamp om intern håneret i søndagens Top 6-opgør i Herning.



HERNING (Tipsbladet): U/21-landsholdet havde et par fine kampe i landsholdspausen, men nu er det igen hverdag i klubberne med Superliga-kampe på programet.

Søndag aften i Herning er Brøndbys duo Clement Bischoff og Noah Nartey på besøg hos FC Midtjylland og Oliver Sørensen, der ligesom de to Brøndby-folk er på U/21-landsholdet.

Og hvor landsholdstjenesten naturligvis fylder, når man er afsted, er der også tid til drillerier og verbale stikpiller, når en vigtig klubkamp som den på søndag nærmer sig.

-Jeg kan jo ikke sige så meget til dem, for de har haft overhånden i en lang periode. Så det er klart, at de har selvtillid inden på søndag. Men vi skal nok gå til dem, og så må vi se, hvor sjovt, de synes, det er, siger Oliver Sørensen med et smil på læben.

Oliver Sørensen i kamp for U/21-landsholdet. Foto: Alamy

Brøndby har i den grad domineret opgøret de seneste par år, og den endte 5-1 til Brøndby i Herning i efteråret.

Læs hvad Superliga-klubberne har betalt per point i Superligaen i denne sæson

Og det får Oliver Sørensen og FCM-spillerne selvfølgelig at høre for forud for kampen.

-Der har været godt med sjov og ballade. Men Nartey har været lidt…Clement er ok, men Nartey er meget sikker på, at der venter tre point på søndag, siger Oliver Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby-revanche

Cheftræner Thomas Thomasberg har tænkt sig at minde spillerne om den røvfuld, man senest fik af Brøndby, når han skal have fut i spillerne umiddelbart før kampen søndag.

Men midtjyderne kommer også til at bruge energi på, at de er 12 point foran Brøndby i tabellen og har nogle gode uger bag sig, hvor Brøndby har vaklet i både spillet og resultaterne siden trænerskiftet ved nytår.

-Det skal jo være lidt motivation, men vi skal ikke hænge os for meget i de kampe, der er spillet. Vi har godt momentum lige nu, og det er det, vi skal fokusere på søndag, ikke på at vi har det svært mod dem, siger FCM-midtbanespilleren.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter

Oliver Sørensen startede sæsonen som lyn og torden men havde svært ved at finde timingen og rytmen efter en skade i september. Med skiftet til en tremands-midtbane har Sørensen og holdkammeraterne fået bedre resultater i første halvdel af forårssæsonen, end man gjorde i en svær periode i efteråret.






‘Et kæmpestort skifte’




LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

PSG meldes enig med Barca-profil



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Argentina – Schweiz