HERNING (Tipsbladet): U/21-landsholdet havde et par fine kampe i landsholdspausen, men nu er det igen hverdag i klubberne med Superliga-kampe på programet.
Søndag aften i Herning er Brøndbys duo Clement Bischoff og Noah Nartey på besøg hos FC Midtjylland og Oliver Sørensen, der ligesom de to Brøndby-folk er på U/21-landsholdet.
Og hvor landsholdstjenesten naturligvis fylder, når man er afsted, er der også tid til drillerier og verbale stikpiller, når en vigtig klubkamp som den på søndag nærmer sig.
-Jeg kan jo ikke sige så meget til dem, for de har haft overhånden i en lang periode. Så det er klart, at de har selvtillid inden på søndag. Men vi skal nok gå til dem, og så må vi se, hvor sjovt, de synes, det er, siger Oliver Sørensen med et smil på læben.

Brøndby har i den grad domineret opgøret de seneste par år, og den endte 5-1 til Brøndby i Herning i efteråret.
Læs hvad Superliga-klubberne har betalt per point i Superligaen i denne sæson
Og det får Oliver Sørensen og FCM-spillerne selvfølgelig at høre for forud for kampen.
-Der har været godt med sjov og ballade. Men Nartey har været lidt…Clement er ok, men Nartey er meget sikker på, at der venter tre point på søndag, siger Oliver Sørensen til Tipsbladet.
Brøndby-revanche
Cheftræner Thomas Thomasberg har tænkt sig at minde spillerne om den røvfuld, man senest fik af Brøndby, når han skal have fut i spillerne umiddelbart før kampen søndag.
Men midtjyderne kommer også til at bruge energi på, at de er 12 point foran Brøndby i tabellen og har nogle gode uger bag sig, hvor Brøndby har vaklet i både spillet og resultaterne siden trænerskiftet ved nytår.
-Det skal jo være lidt motivation, men vi skal ikke hænge os for meget i de kampe, der er spillet. Vi har godt momentum lige nu, og det er det, vi skal fokusere på søndag, ikke på at vi har det svært mod dem, siger FCM-midtbanespilleren.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter
Oliver Sørensen startede sæsonen som lyn og torden men havde svært ved at finde timingen og rytmen efter en skade i september. Med skiftet til en tremands-midtbane har Sørensen og holdkammeraterne fået bedre resultater i første halvdel af forårssæsonen, end man gjorde i en svær periode i efteråret.
LIVE
VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED