BIF-talenter driller FCM-profil: Sjov og ballade

Der er kamp om intern håneret i søndagens Top 6-opgør i Herning.



HERNING (Tipsbladet): U/21-landsholdet havde et par fine kampe i landsholdspausen, men nu er det igen hverdag i klubberne med Superliga-kampe på programet.

Søndag aften i Herning er Brøndbys duo Clement Bischoff og Noah Nartey på besøg hos FC Midtjylland og Oliver Sørensen, der ligesom de to Brøndby-folk er på U/21-landsholdet.

Og hvor landsholdstjenesten naturligvis fylder, når man er afsted, er der også tid til drillerier og verbale stikpiller, når en vigtig klubkamp som den på søndag nærmer sig.

-Jeg kan jo ikke sige så meget til dem, for de har haft overhånden i en lang periode. Så det er klart, at de har selvtillid inden på søndag. Men vi skal nok gå til dem, og så må vi se, hvor sjovt, de synes, det er, siger Oliver Sørensen med et smil på læben.

Oliver Sørensen i kamp for U/21-landsholdet. Foto: Alamy

Brøndby har i den grad domineret opgøret de seneste par år, og den endte 5-1 til Brøndby i Herning i efteråret.

Læs hvad Superliga-klubberne har betalt per point i Superligaen i denne sæson

Og det får Oliver Sørensen og FCM-spillerne selvfølgelig at høre for forud for kampen.

-Der har været godt med sjov og ballade. Men Nartey har været lidt…Clement er ok, men Nartey er meget sikker på, at der venter tre point på søndag, siger Oliver Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby-revanche

Cheftræner Thomas Thomasberg har tænkt sig at minde spillerne om den røvfuld, man senest fik af Brøndby, når han skal have fut i spillerne umiddelbart før kampen søndag.

Men midtjyderne kommer også til at bruge energi på, at de er 12 point foran Brøndby i tabellen og har nogle gode uger bag sig, hvor Brøndby har vaklet i både spillet og resultaterne siden trænerskiftet ved nytår.

-Det skal jo være lidt motivation, men vi skal ikke hænge os for meget i de kampe, der er spillet. Vi har godt momentum lige nu, og det er det, vi skal fokusere på søndag, ikke på at vi har det svært mod dem, siger FCM-midtbanespilleren.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter

Oliver Sørensen startede sæsonen som lyn og torden men havde svært ved at finde timingen og rytmen efter en skade i september. Med skiftet til en tremands-midtbane har Sørensen og holdkammeraterne fået bedre resultater i første halvdel af forårssæsonen, end man gjorde i en svær periode i efteråret.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Storklub jagter to danskere

Oliver Sonne vender tilbage