BIF-talenter driller FCM-profil: Sjov og ballade

Der er kamp om intern håneret i søndagens Top 6-opgør i Herning.



HERNING (Tipsbladet): U/21-landsholdet havde et par fine kampe i landsholdspausen, men nu er det igen hverdag i klubberne med Superliga-kampe på programet.

Søndag aften i Herning er Brøndbys duo Clement Bischoff og Noah Nartey på besøg hos FC Midtjylland og Oliver Sørensen, der ligesom de to Brøndby-folk er på U/21-landsholdet.

Og hvor landsholdstjenesten naturligvis fylder, når man er afsted, er der også tid til drillerier og verbale stikpiller, når en vigtig klubkamp som den på søndag nærmer sig.

-Jeg kan jo ikke sige så meget til dem, for de har haft overhånden i en lang periode. Så det er klart, at de har selvtillid inden på søndag. Men vi skal nok gå til dem, og så må vi se, hvor sjovt, de synes, det er, siger Oliver Sørensen med et smil på læben.

Oliver Sørensen i kamp for U/21-landsholdet. Foto: Alamy

Brøndby har i den grad domineret opgøret de seneste par år, og den endte 5-1 til Brøndby i Herning i efteråret.

Læs hvad Superliga-klubberne har betalt per point i Superligaen i denne sæson

Og det får Oliver Sørensen og FCM-spillerne selvfølgelig at høre for forud for kampen.

-Der har været godt med sjov og ballade. Men Nartey har været lidt…Clement er ok, men Nartey er meget sikker på, at der venter tre point på søndag, siger Oliver Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby-revanche

Cheftræner Thomas Thomasberg har tænkt sig at minde spillerne om den røvfuld, man senest fik af Brøndby, når han skal have fut i spillerne umiddelbart før kampen søndag.

Men midtjyderne kommer også til at bruge energi på, at de er 12 point foran Brøndby i tabellen og har nogle gode uger bag sig, hvor Brøndby har vaklet i både spillet og resultaterne siden trænerskiftet ved nytår.

-Det skal jo være lidt motivation, men vi skal ikke hænge os for meget i de kampe, der er spillet. Vi har godt momentum lige nu, og det er det, vi skal fokusere på søndag, ikke på at vi har det svært mod dem, siger FCM-midtbanespilleren.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter

Oliver Sørensen startede sæsonen som lyn og torden men havde svært ved at finde timingen og rytmen efter en skade i september. Med skiftet til en tremands-midtbane har Sørensen og holdkammeraterne fået bedre resultater i første halvdel af forårssæsonen, end man gjorde i en svær periode i efteråret.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Sat til salg – så dyr er han



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Danske klubber scorer millioner på VM