Brøndby fik søndag aften lukket hullet mere eller mindre op til FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Afstanden er nu bare et enkelt point, men Brøndbys cheftræner er dog hurtig til at udpege midtjyderne som fortsatte favoritter til mesterskabet.
Det fortæller han i et interview med TV3+, hvor han dog godt kan se, at deres muligheder nu er blevet løftet.
– De er bedre i dag end de var i går. Det er der ingen tvivl om. FC Midtjylland er stadig favorit i og med, at de fører med ét point. Jeg tror, at vi skal have rigtig mange point i de sidste tre kampe for at blive mestre, fortæller han og fortsætter:
– Det vil jeg gerne sige, og det tror jeg fordi jeg tror FCM får en hel del. Men begge hold har jo svære kampe, så selvfølgelig kan man man sætte noget til, lyder det fra Niels Frederiksen.
Desuden mener han, at det nu ser meget ud til, at man får spænding helt til sidste øjeblik af denne sæsons Superliga.
– Men nu kan man sige, at nu spiller vi med i et stykke tid endnu, og det er ved at være svært at forestille sig en situation, hvor vi nærmest ikke spiller med helt til sidste runde om enten nummer ét eller nummer to.
Endelig bemærker Brøndby-træneren, at de med sejren sikrede sig deres sæsonmålsætning om en tredjeplads.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har efter kampen forfattet en blog om dysten. Læs den her.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
