BIF-træner: FCM kommer til at få en hel del point

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen skubber favoritrollen over til FCM trods søndagens sejr over midtjyderne.



Brøndby fik søndag aften lukket hullet mere eller mindre op til FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Afstanden er nu bare et enkelt point, men Brøndbys cheftræner er dog hurtig til at udpege midtjyderne som fortsatte favoritter til mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+, hvor han dog godt kan se, at deres muligheder nu er blevet løftet.

– De er bedre i dag end de var i går. Det er der ingen tvivl om. FC Midtjylland er stadig favorit i og med, at de fører med ét point. Jeg tror, at vi skal have rigtig mange point i de sidste tre kampe for at blive mestre, fortæller han og fortsætter:

– Det vil jeg gerne sige, og det tror jeg fordi jeg tror FCM får en hel del. Men begge hold har jo svære kampe, så selvfølgelig kan man man sætte noget til, lyder det fra Niels Frederiksen.

Desuden mener han, at det nu ser meget ud til, at man får spænding helt til sidste øjeblik af denne sæsons Superliga. 

– Men nu kan man sige, at nu spiller vi med i et stykke tid endnu, og det er ved at være svært at forestille sig en situation, hvor vi nærmest ikke spiller med helt til sidste runde om enten nummer ét eller nummer to. 

Endelig bemærker Brøndby-træneren, at de med sejren sikrede sig deres sæsonmålsætning om en tredjeplads.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har efter kampen forfattet en blog om dysten. Læs den her.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagter dansk landsholdsspiller

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

FC København spiller sig videre i Europa

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Revser FC København: ‘Arrogant’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding