BIF-træner: FCM kommer til at få en hel del point

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen skubber favoritrollen over til FCM trods søndagens sejr over midtjyderne.



Brøndby fik søndag aften lukket hullet mere eller mindre op til FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Afstanden er nu bare et enkelt point, men Brøndbys cheftræner er dog hurtig til at udpege midtjyderne som fortsatte favoritter til mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+, hvor han dog godt kan se, at deres muligheder nu er blevet løftet.

– De er bedre i dag end de var i går. Det er der ingen tvivl om. FC Midtjylland er stadig favorit i og med, at de fører med ét point. Jeg tror, at vi skal have rigtig mange point i de sidste tre kampe for at blive mestre, fortæller han og fortsætter:

– Det vil jeg gerne sige, og det tror jeg fordi jeg tror FCM får en hel del. Men begge hold har jo svære kampe, så selvfølgelig kan man man sætte noget til, lyder det fra Niels Frederiksen.

Desuden mener han, at det nu ser meget ud til, at man får spænding helt til sidste øjeblik af denne sæsons Superliga. 

– Men nu kan man sige, at nu spiller vi med i et stykke tid endnu, og det er ved at være svært at forestille sig en situation, hvor vi nærmest ikke spiller med helt til sidste runde om enten nummer ét eller nummer to. 

Endelig bemærker Brøndby-træneren, at de med sejren sikrede sig deres sæsonmålsætning om en tredjeplads.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har efter kampen forfattet en blog om dysten. Læs den her.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Vilde scener – 135 var mødt op



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Har droppet stor dansk transfer

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spanien – Belgien