BIF-træner: FCM kommer til at få en hel del point

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen skubber favoritrollen over til FCM trods søndagens sejr over midtjyderne.



Brøndby fik søndag aften lukket hullet mere eller mindre op til FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Afstanden er nu bare et enkelt point, men Brøndbys cheftræner er dog hurtig til at udpege midtjyderne som fortsatte favoritter til mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+, hvor han dog godt kan se, at deres muligheder nu er blevet løftet.

– De er bedre i dag end de var i går. Det er der ingen tvivl om. FC Midtjylland er stadig favorit i og med, at de fører med ét point. Jeg tror, at vi skal have rigtig mange point i de sidste tre kampe for at blive mestre, fortæller han og fortsætter:

– Det vil jeg gerne sige, og det tror jeg fordi jeg tror FCM får en hel del. Men begge hold har jo svære kampe, så selvfølgelig kan man man sætte noget til, lyder det fra Niels Frederiksen.

Desuden mener han, at det nu ser meget ud til, at man får spænding helt til sidste øjeblik af denne sæsons Superliga. 

– Men nu kan man sige, at nu spiller vi med i et stykke tid endnu, og det er ved at være svært at forestille sig en situation, hvor vi nærmest ikke spiller med helt til sidste runde om enten nummer ét eller nummer to. 

Endelig bemærker Brøndby-træneren, at de med sejren sikrede sig deres sæsonmålsætning om en tredjeplads.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har efter kampen forfattet en blog om dysten. Læs den her.





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Messi-statue fjernes



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Derfor kommer han IKKE til FC København

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Sonne vender tilbage

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby