BIF-træner: FCM kommer til at få en hel del point

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen skubber favoritrollen over til FCM trods søndagens sejr over midtjyderne.



Brøndby fik søndag aften lukket hullet mere eller mindre op til FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Afstanden er nu bare et enkelt point, men Brøndbys cheftræner er dog hurtig til at udpege midtjyderne som fortsatte favoritter til mesterskabet.

Det fortæller han i et interview med TV3+, hvor han dog godt kan se, at deres muligheder nu er blevet løftet.

– De er bedre i dag end de var i går. Det er der ingen tvivl om. FC Midtjylland er stadig favorit i og med, at de fører med ét point. Jeg tror, at vi skal have rigtig mange point i de sidste tre kampe for at blive mestre, fortæller han og fortsætter:

– Det vil jeg gerne sige, og det tror jeg fordi jeg tror FCM får en hel del. Men begge hold har jo svære kampe, så selvfølgelig kan man man sætte noget til, lyder det fra Niels Frederiksen.

Desuden mener han, at det nu ser meget ud til, at man får spænding helt til sidste øjeblik af denne sæsons Superliga. 

– Men nu kan man sige, at nu spiller vi med i et stykke tid endnu, og det er ved at være svært at forestille sig en situation, hvor vi nærmest ikke spiller med helt til sidste runde om enten nummer ét eller nummer to. 

Endelig bemærker Brøndby-træneren, at de med sejren sikrede sig deres sæsonmålsætning om en tredjeplads.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har efter kampen forfattet en blog om dysten. Læs den her.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Nu er de færdige i Superligaen