”Keep attacking”
Sådan stod der på det whiteboard, Niels Frederiksen flagrede med i de sidste 15-20 minutter af søndagens topkamp, og selvom lige den del ikke helt lykkedes, var det en fabelagtig aften for Brøndby IF og klubbens fans.
Publikum på Brøndby Stadion skabte en forrygende atmosfære efter det meste af en sæson med lukkede eller næsten lukkede tribuner, og selvom kampen ikke var specielt velspillet, slet ikke efter Paulinhos røde kort i 1. halvleg og FCM’s meget defensive formation som konsekvens deraf, var lydkulissen det hele værd.
Tre point til Brøndby.
Det giver sig selv, at man stadig ikke ligger lige så godt som i 2018, hvor man selv efter et 0-1-nederlag til FC Midtjylland var i pole position på førstepladsen, men efter den dybe nedtur mod Randers var sejren over FC Midtjylland en kæmpe forløsning.
Nu får Brøndby den mulighed, vi på tipsbladet.dk talte om i optakten af kampen.
Man får chancen for at blande sig og bryde FC Midtjylland og FC Københavns jerngreb om det danske mesterskab, et jerngreb de to FC-klubber har haft i Superligaen siden 2015.
Det er egentlig helt absurd, at det overhovedet er muligt. At Brøndby med tre spillerunder igen er kun ét point efter FC Midtjylland.
Statistisk er det nærmest umuligt at ligge helt i toppen af en liga, når man ikke skaber flere chancer, end Brøndby gør, men hvad så? Brøndby var effektiv på en aften, hvor man faktisk ikke fik lige så mange chancer som i de to første opgør i sæsonen mod FC Midtjylland.
FCM er stadig favorit til at vinde, men kun snævert, for i de tre sidste runder betyder mestrenes statistiske dominans i sæsonen intet.
Det bliver på en kombination af nerver, trænernes taktiske dispositioner, modstandernes motivation og held, at mesterskabet bliver afgjort.
Det er mere end godkendt af Brøndby IF – det er fantastisk klaret på et budget, der kun lige knapt er på den halve størrelse af FC Midtjyllands, og nærmest ligger 100 millioner kroner efter FC Københavns.
Den største test
FC Midtjylland kæmpede sig i Champions League, man ligger nummer et efter en historisk komprimeret sæson, hvor man har spillet 14 kampe flere end søndagens modstander.
Men det må stadig være bittert at tage turen tilbage til træningsanlægget i Ikast vel vidende, at man sagtens kunne have taget point uden det helt unødvendige røde kort til Paulinho.
Det røde kort kan ikke diskuteres – Paulinho forsøgte alt for voldsomt at kompensere for en teknisk fejl og jernede så Morten Frendrup ned med en stempling i en øvrigt komplet ufarlig situation.
Derfor er det også meget svært at vurdere FC Midtjyllands indsats, ud over at man nok kom til at stå for lavt og ikke sørgede for at skaffe sig selv nok pusterum, da der stadig stod 1-1, mens selve forsvarsfighten egentlig var fin nok.
Nu skal de sidste reserver findes frem til tre kampe mod Randers FC (hjemme), FC København (ude) og AGF (hjemme).
Det program er umiddelbart en anelse mere attraktivt end Brøndbys to udebaneture til FC København og AGF, før man lukker hjemme mod FC Nordsjælland.
Det ligger stadig til FC Midtjylland, men Brøndby er helt med i det her, mens også FC København kan komme luskende, hvis man vinder mandag aften over FC Nordsjælland og dermed vil være fem point efter FCM og fire efter Brøndby.
Brøndbys spillere og trænere fortjener al mulig ros for at køre en forholdsvis sikker sejr i hus søndag aften, og efter sådan en kamp skal der ikke megen fantasi til at forestille sig, at underdog-rollen og den ungdommelige energi kan bære hele vejen, mens tingene skal doseres rigtigt og taktikken skal stå knivskarpt i de tre sidste runder for FC Midtjyllands vedkommende.
Og nå ja: Så skal man også lige finde ud af, hvad der skal ske med venstre back-pladsen efter Paulinhos udvisning. Uha, den kan blive dyr.
NB: Som flere har påpeget, var Brøndbys hold ikke yngre end FC Midtjyllands i søndagens kamp. Overskriften på denne blog var en hentydning til Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Andreas Bruus, tre egenudviklede spillere, man absolut ikke havde regnet med som del af en mesterskabskamp eller potentiel guldkamp før denne sæson. Tipsbladet skal i slutningen af denne sæson traditionen tro nok følge op på, hvem der har brugt egenudviklede spillere i Superligaen. (tilføjet mandag 10.30)
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
