Han har det med at være smilende og med selvtillid, men Frederik Birk kan også sige fra, når der er noget, han ikke gider.
Beviset kan ses i det interview, som Viaplay lavede med Brøndbys cheftræner onsdag. Her sagde Frederik Birk fra, efter han var blevet grillet omkring situationen med Thomas Mikkelsens røde kort mod FC København.
Brøndby IF har forsøgt at få karantænen omstødt, men uden held, og i stedet blev Frederik Birk altså spurgt ind til balladen af Viaplay. Birk holder fast i, at han ikke mener, at Mikkelsen skulle have været udvist.
– For mig at se optræder Thomas Mikkelsen med en intention om at nedtrappe den eskalering, der er ved at ske omkring Patrick (Pentz). Selvfølgelig vil han beskytte sin kammerat, og der kommer nogle konfrontationer på vejen, det har jeg også set, men i forhold til den intention, Thomas optræder med, kan jeg ikke se, at han er i gang med at eskalere noget som helst.
– Så sker der det, at FC Københavns keeper tager fat i ham, og jeg har rost Thomas for at være så rolig – jeg havde haft svært ved det, hvis nogen havde været så aggressiv over for mig. Det Thomas gør er ingenting, siger Frederik Birk, der dog anerkender, at der er paragraffer, som “man kan dække sig ind under”.
Herefter blev Brøndbys cheftræner ved med at blive spurgt til situationen og situationerne omkring balladen i det hele taget.
Til sidst blev det altså en tand for meget, og på spørgsmål “synes du tit, du ser du spillere, der ikke er på banen, tage fat i kraven på spillere fra det modsatte hold efter slutfløjt” svarede cheftræneren:
– Det har jeg nok set før, men jeg kan mærke, at jeg er ved at være træt af det her interview – du stiller alt, alt for mange spørgsmål til det. Jeg har sagt, hvad jeg mener, og jeg har sagt, hvad jeg har set, og jeg kan også konstatere, at hvis Thomas skal takseres til to spilledages karantæne med et rødt kort, så er der virkelig mange mennesker på den bane, der nok skal være glade for, at de ikke var i det øjesyn, derbyets dommer havde, siger Frederik Birk.
Herefter fik han nogle andre spørgsmål. Du kan se interviewet i videoen øverst til denne artikel.
Brøndbys reservekeeper så rødt efter det københavnske derby, da han var på banen og involveret omkring situationen med Patrick Pentz. Efterfølgende kom Diant Ramaj hen og tog fat i Mikkelsen og nikkede ham siden en skalle.
Begge så altså rødt, og selv om det virkede hårdt, at Mikkelsen skulle have rødt, giver det en udvisning, når en person, der ikke har deltaget i kampen, går på banen og blander sig i en ballade. Men det var der altså også andre, der gjorde, uden at de fik rødt kort.
Brøndby IF møder FC Nordsjælland på fredag, og her er det Gavin Beavers, der vogter målet. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER