Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Frederik Birk fortæller nu, hvem der skal vogte buret i fraværet af karantæneramte Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen i karantæne har Frederik Birk skullet tænke i alternativer på målmandsposten.

Nu fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter onsdagens træning, hvem der vogter buret i næste Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.

– Gavin Beavers står. Hvis ikke han får en skade eller der sker andet, så står Gavin mellem stængerne, siger Brøndby-chefen, der har været afklaret med, det skulle være amerikaneren siden søndag.

– Han har heldigvis været integreret i træningen over den seneste periode, så han er helt klar til at spille kampe. Så kunne vi have matchet ham op i noget 11-mod-11 på U19 eller vores Future Cup-hold, så han havde fået noget mere kamp i benene og handskerne, så det går lidt hurtigere i hans progression, end vi havde planlagt.

Gavin Beavers kom til Brøndby IF fra MLS i januar, men har ikke spillet ret mange minutter og har i et stykke tid siddet ude med en brækket finger. Alternativerne til amerikaneren var ungdomskeeperne William Sonne-Schmidt og Mamadou Jalloh.

Nu bliver det altså 19-årige Gavin Beavers, som får sin ilddåb på den helt store scene.

– Han er stærk i feltet grundet sin højde, og så har han noget rækkevidde i sit redningsspil. Så er der noget på spillet med fødderne og det taktiske, og nu prøver vi at få ham ind i kollektivet efter at have været ude. Han har prøvet det før, og nu skal vi bare have ham ind i det igen, siger Frederik Birk.

Thomas Mikkelsens røde kort fra derbyet forsøgte Brøndby ellers at appellere, men fik ikke medhold, så han afsoner den første af to karantænedage mod FC Nordsjælland. Patrick Pentz afsoner en enkelt karantænedag.

Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland på fredag.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Flere Superliga-kamp rykkes

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sønderjyske køber ny cheftræner

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Zanka ville spille gratis for FC København