BRØNDBY (Tipsbladet): Med Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen i karantæne har Frederik Birk skullet tænke i alternativer på målmandsposten.
Nu fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter onsdagens træning, hvem der vogter buret i næste Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.
– Gavin Beavers står. Hvis ikke han får en skade eller der sker andet, så står Gavin mellem stængerne, siger Brøndby-chefen, der har været afklaret med, det skulle være amerikaneren siden søndag.
– Han har heldigvis været integreret i træningen over den seneste periode, så han er helt klar til at spille kampe. Så kunne vi have matchet ham op i noget 11-mod-11 på U19 eller vores Future Cup-hold, så han havde fået noget mere kamp i benene og handskerne, så det går lidt hurtigere i hans progression, end vi havde planlagt.
Gavin Beavers kom til Brøndby IF fra MLS i januar, men har ikke spillet ret mange minutter og har i et stykke tid siddet ude med en brækket finger. Alternativerne til amerikaneren var ungdomskeeperne William Sonne-Schmidt og Mamadou Jalloh.
Nu bliver det altså 19-årige Gavin Beavers, som får sin ilddåb på den helt store scene.
– Han er stærk i feltet grundet sin højde, og så har han noget rækkevidde i sit redningsspil. Så er der noget på spillet med fødderne og det taktiske, og nu prøver vi at få ham ind i kollektivet efter at have været ude. Han har prøvet det før, og nu skal vi bare have ham ind i det igen, siger Frederik Birk.
Thomas Mikkelsens røde kort fra derbyet forsøgte Brøndby ellers at appellere, men fik ikke medhold, så han afsoner den første af to karantænedage mod FC Nordsjælland. Patrick Pentz afsoner en enkelt karantænedag.
Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland på fredag.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER