Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Frederik Birk fortæller nu, hvem der skal vogte buret i fraværet af karantæneramte Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen i karantæne har Frederik Birk skullet tænke i alternativer på målmandsposten.

Nu fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter onsdagens træning, hvem der vogter buret i næste Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.

– Gavin Beavers står. Hvis ikke han får en skade eller der sker andet, så står Gavin mellem stængerne, siger Brøndby-chefen, der har været afklaret med, det skulle være amerikaneren siden søndag.

– Han har heldigvis været integreret i træningen over den seneste periode, så han er helt klar til at spille kampe. Så kunne vi have matchet ham op i noget 11-mod-11 på U19 eller vores Future Cup-hold, så han havde fået noget mere kamp i benene og handskerne, så det går lidt hurtigere i hans progression, end vi havde planlagt.

Gavin Beavers kom til Brøndby IF fra MLS i januar, men har ikke spillet ret mange minutter og har i et stykke tid siddet ude med en brækket finger. Alternativerne til amerikaneren var ungdomskeeperne William Sonne-Schmidt og Mamadou Jalloh.

Nu bliver det altså 19-årige Gavin Beavers, som får sin ilddåb på den helt store scene.

– Han er stærk i feltet grundet sin højde, og så har han noget rækkevidde i sit redningsspil. Så er der noget på spillet med fødderne og det taktiske, og nu prøver vi at få ham ind i kollektivet efter at have været ude. Han har prøvet det før, og nu skal vi bare have ham ind i det igen, siger Frederik Birk.

Thomas Mikkelsens røde kort fra derbyet forsøgte Brøndby ellers at appellere, men fik ikke medhold, så han afsoner den første af to karantænedage mod FC Nordsjælland. Patrick Pentz afsoner en enkelt karantænedag.

Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland på fredag.





TransferLIVE: Stort salg på vej? Her er status




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Djukic raser: ‘Af helvedes til’