Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Frederik Birk fortæller nu, hvem der skal vogte buret i fraværet af karantæneramte Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen i karantæne har Frederik Birk skullet tænke i alternativer på målmandsposten.

Nu fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter onsdagens træning, hvem der vogter buret i næste Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.

– Gavin Beavers står. Hvis ikke han får en skade eller der sker andet, så står Gavin mellem stængerne, siger Brøndby-chefen, der har været afklaret med, det skulle være amerikaneren siden søndag.

– Han har heldigvis været integreret i træningen over den seneste periode, så han er helt klar til at spille kampe. Så kunne vi have matchet ham op i noget 11-mod-11 på U19 eller vores Future Cup-hold, så han havde fået noget mere kamp i benene og handskerne, så det går lidt hurtigere i hans progression, end vi havde planlagt.

Gavin Beavers kom til Brøndby IF fra MLS i januar, men har ikke spillet ret mange minutter og har i et stykke tid siddet ude med en brækket finger. Alternativerne til amerikaneren var ungdomskeeperne William Sonne-Schmidt og Mamadou Jalloh.

Nu bliver det altså 19-årige Gavin Beavers, som får sin ilddåb på den helt store scene.

– Han er stærk i feltet grundet sin højde, og så har han noget rækkevidde i sit redningsspil. Så er der noget på spillet med fødderne og det taktiske, og nu prøver vi at få ham ind i kollektivet efter at have været ude. Han har prøvet det før, og nu skal vi bare have ham ind i det igen, siger Frederik Birk.

Thomas Mikkelsens røde kort fra derbyet forsøgte Brøndby ellers at appellere, men fik ikke medhold, så han afsoner den første af to karantænedage mod FC Nordsjælland. Patrick Pentz afsoner en enkelt karantænedag.

Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland på fredag.





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Klar for FC København