BRØNDBY (Tipsbladet): Man skal holde tung lige munden, hvis man skal forklare nogen, hvor pokalfinalen skal spilles.
Tidligere i dag, torsdag, meldte Divisionsforeningen nemlig ud, at der er flere forskellige scenarier for afviklingen af den traditionsrige kamp.
Tørner Brøndby sammen med ærkerivalerne fra FC København, ville kampen blive afviklet på Brøndby for stadion – men for halvtomme lægter.
Her ville der nemlig kun blevet lukket 15.000 fans ind på stadion – 6.000 fra hvert fanlejr, der vil blive placeret bag målene.
Det er selvsagt ikke en optimal løsning, at pokalfinalen spiller spillet for et reduceret publikum, og Brøndbys cheftræner Frederik Birk ærgrer sig også over det mulige scenarie.
– Man tager tingene i den rigtige rækkefølge til at starte med. Man fokuserer først sit arbejde på dels på vinde på mandag (mod AGF, red.) og dels at få sit hold videre til en pokalfinale.
– Skulle det glædelige ske, at vi formår at gå videre fra semifinalerne, hvilket vi sætter næsen op efter, så ville det ærgre mig meget, at vi ikke kan spille for et fyldt stadion i Brøndby. Det er der ingen tvivl om.
– Jeg elsker, når Brøndby Stadion er fuldt pakket, og det vil selvfølgelig være ærgerligt, hvis det kun er halv kapacitet, men det er ikke noget, jeg kan influere. Jeg har lært mig selv, at jeg skal fokusere på de ting, jeg kan gøre noget ved, og det handler om først og fremmest om at komme i finalen, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.
Bliver det FC København og Silkeborg, der ender i finalen, vil kampen blive spillet på MCH Arena.
Mødes Silkeborg og Viborg eller Viborg og Brøndby, vil kampen blive afviklet på Brøndby Stadion under normale forhold.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE