BRØNDBY (Tipsbladet): Man skal holde tung lige munden, hvis man skal forklare nogen, hvor pokalfinalen skal spilles.
Tidligere i dag, torsdag, meldte Divisionsforeningen nemlig ud, at der er flere forskellige scenarier for afviklingen af den traditionsrige kamp.
Tørner Brøndby sammen med ærkerivalerne fra FC København, ville kampen blive afviklet på Brøndby for stadion – men for halvtomme lægter.
Her ville der nemlig kun blevet lukket 15.000 fans ind på stadion – 6.000 fra hvert fanlejr, der vil blive placeret bag målene.
Det er selvsagt ikke en optimal løsning, at pokalfinalen spiller spillet for et reduceret publikum, og Brøndbys cheftræner Frederik Birk ærgrer sig også over det mulige scenarie.
– Man tager tingene i den rigtige rækkefølge til at starte med. Man fokuserer først sit arbejde på dels på vinde på mandag (mod AGF, red.) og dels at få sit hold videre til en pokalfinale.
– Skulle det glædelige ske, at vi formår at gå videre fra semifinalerne, hvilket vi sætter næsen op efter, så ville det ærgre mig meget, at vi ikke kan spille for et fyldt stadion i Brøndby. Det er der ingen tvivl om.
– Jeg elsker, når Brøndby Stadion er fuldt pakket, og det vil selvfølgelig være ærgerligt, hvis det kun er halv kapacitet, men det er ikke noget, jeg kan influere. Jeg har lært mig selv, at jeg skal fokusere på de ting, jeg kan gøre noget ved, og det handler om først og fremmest om at komme i finalen, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.
Bliver det FC København og Silkeborg, der ender i finalen, vil kampen blive spillet på MCH Arena.
Mødes Silkeborg og Viborg eller Viborg og Brøndby, vil kampen blive afviklet på Brøndby Stadion under normale forhold.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Værste i 16 år
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED