BRØNDBY (Tipsbladet): Man skal holde tung lige munden, hvis man skal forklare nogen, hvor pokalfinalen skal spilles.
Tidligere i dag, torsdag, meldte Divisionsforeningen nemlig ud, at der er flere forskellige scenarier for afviklingen af den traditionsrige kamp.
Tørner Brøndby sammen med ærkerivalerne fra FC København, ville kampen blive afviklet på Brøndby for stadion – men for halvtomme lægter.
Her ville der nemlig kun blevet lukket 15.000 fans ind på stadion – 6.000 fra hvert fanlejr, der vil blive placeret bag målene.
Det er selvsagt ikke en optimal løsning, at pokalfinalen spiller spillet for et reduceret publikum, og Brøndbys cheftræner Frederik Birk ærgrer sig også over det mulige scenarie.
– Man tager tingene i den rigtige rækkefølge til at starte med. Man fokuserer først sit arbejde på dels på vinde på mandag (mod AGF, red.) og dels at få sit hold videre til en pokalfinale.
– Skulle det glædelige ske, at vi formår at gå videre fra semifinalerne, hvilket vi sætter næsen op efter, så ville det ærgre mig meget, at vi ikke kan spille for et fyldt stadion i Brøndby. Det er der ingen tvivl om.
– Jeg elsker, når Brøndby Stadion er fuldt pakket, og det vil selvfølgelig være ærgerligt, hvis det kun er halv kapacitet, men det er ikke noget, jeg kan influere. Jeg har lært mig selv, at jeg skal fokusere på de ting, jeg kan gøre noget ved, og det handler om først og fremmest om at komme i finalen, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.
Bliver det FC København og Silkeborg, der ender i finalen, vil kampen blive spillet på MCH Arena.
Mødes Silkeborg og Viborg eller Viborg og Brøndby, vil kampen blive afviklet på Brøndby Stadion under normale forhold.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen