BRØNDBY (Tipsbladet): Man skal holde tung lige munden, hvis man skal forklare nogen, hvor pokalfinalen skal spilles.
Tidligere i dag, torsdag, meldte Divisionsforeningen nemlig ud, at der er flere forskellige scenarier for afviklingen af den traditionsrige kamp.
Tørner Brøndby sammen med ærkerivalerne fra FC København, ville kampen blive afviklet på Brøndby for stadion – men for halvtomme lægter.
Her ville der nemlig kun blevet lukket 15.000 fans ind på stadion – 6.000 fra hvert fanlejr, der vil blive placeret bag målene.
Det er selvsagt ikke en optimal løsning, at pokalfinalen spiller spillet for et reduceret publikum, og Brøndbys cheftræner Frederik Birk ærgrer sig også over det mulige scenarie.
– Man tager tingene i den rigtige rækkefølge til at starte med. Man fokuserer først sit arbejde på dels på vinde på mandag (mod AGF, red.) og dels at få sit hold videre til en pokalfinale.
– Skulle det glædelige ske, at vi formår at gå videre fra semifinalerne, hvilket vi sætter næsen op efter, så ville det ærgre mig meget, at vi ikke kan spille for et fyldt stadion i Brøndby. Det er der ingen tvivl om.
– Jeg elsker, når Brøndby Stadion er fuldt pakket, og det vil selvfølgelig være ærgerligt, hvis det kun er halv kapacitet, men det er ikke noget, jeg kan influere. Jeg har lært mig selv, at jeg skal fokusere på de ting, jeg kan gøre noget ved, og det handler om først og fremmest om at komme i finalen, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.
Bliver det FC København og Silkeborg, der ender i finalen, vil kampen blive spillet på MCH Arena.
Mødes Silkeborg og Viborg eller Viborg og Brøndby, vil kampen blive afviklet på Brøndby Stadion under normale forhold.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Salah sender særlig besked
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED