Birk klar i spyttet: ‘Det ville ærgre mig meget’

Det ville ærgre Frederik Birk at spille for et halvfyldt stadion i Brøndby, skulle vestegnsklubben møde FC København i pokalfinalen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Man skal holde tung lige munden, hvis man skal forklare nogen, hvor pokalfinalen skal spilles.

Tidligere i dag, torsdag, meldte Divisionsforeningen nemlig ud, at der er flere forskellige scenarier for afviklingen af den traditionsrige kamp.

Tørner Brøndby sammen med ærkerivalerne fra FC København, ville kampen blive afviklet på Brøndby for stadion – men for halvtomme lægter.

Her ville der nemlig kun blevet lukket 15.000 fans ind på stadion – 6.000 fra hvert fanlejr, der vil blive placeret bag målene.

Det er selvsagt ikke en optimal løsning, at pokalfinalen spiller spillet for et reduceret publikum, og Brøndbys cheftræner Frederik Birk ærgrer sig også over det mulige scenarie.

– Man tager tingene i den rigtige rækkefølge til at starte med. Man fokuserer først sit arbejde på dels på vinde på mandag (mod AGF, red.) og dels at få sit hold videre til en pokalfinale.

– Skulle det glædelige ske, at vi formår at gå videre fra semifinalerne, hvilket vi sætter næsen op efter, så ville det ærgre mig meget, at vi ikke kan spille for et fyldt stadion i Brøndby. Det er der ingen tvivl om.

– Jeg elsker, når Brøndby Stadion er fuldt pakket, og det vil selvfølgelig være ærgerligt, hvis det kun er halv kapacitet, men det er ikke noget, jeg kan influere. Jeg har lært mig selv, at jeg skal fokusere på de ting, jeg kan gøre noget ved, og det handler om først og fremmest om at komme i finalen, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.

Bliver det FC København og Silkeborg, der ender i finalen, vil kampen blive spillet på MCH Arena.

Mødes Silkeborg og Viborg eller Viborg og Brøndby, vil kampen blive afviklet på Brøndby Stadion under normale forhold.





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

FC København revser Brøndby: Under al kritik!