Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Frederik Birk kunne ikke længere se bort fra Clement Bischoff.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk leverede et par overraskelser i startopstillingen til fredagens kamp mod FC Nordsjælland.

Yuito Suzuki og Benjamin Tahirovic var begge røget på bænken til fordel for Clement Bischoff og Noah Nartey, og de to nye i startopstillingen viste sig ganske godt frem.

Især Suzuki plejer at være en fast mand i Frederik Birks startopstilling, men det er ikke fordi, han har spillet sig selv af, fortæller Brøndby-træneren efter kampen.

– Suzuki startede det her forår helt forrygende, og så var der måske et lille dyk, hvorefter den lå og svømmede lidt, men det var også et spørgsmål om, at nu kunne jeg ikke holde Clement (Bischoff, red.) ude længere.

– Forstå mig ret. Han har haft en lidt svær periode, efter det der skete i vinter-vinduet, og så har han virkelig arbejdet med sig selv for at komme tilbage, og nu har jeg set, at han på træningsbanen var ved at ligne en, der var der, hvor han skulle være, og så var det givende at få ham ind i dag. Det var en kamp, der passede godt til ham, og den passede også godt til Noah Nartey.

– Det er et privilegie, at vi har spillere, vi kan skifte med, og jeg synes, Suzuki kommer ind og viser, han godt kan spille, for han gav noget liv til holdet, da han kom ind fra bænken i dag, siger Frederik Birk.

Clement Bischoff missede i vinter et skifte til Premier League-klubben Brighton, og han har siden haft svært ved at bide sig fast i Brøndbys startopstilling.

Fredagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland betyder, at Brøndby er seks point efter FC Midtjylland på førstepladsen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Stor ændring i AGF?

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer