BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk leverede et par overraskelser i startopstillingen til fredagens kamp mod FC Nordsjælland.
Yuito Suzuki og Benjamin Tahirovic var begge røget på bænken til fordel for Clement Bischoff og Noah Nartey, og de to nye i startopstillingen viste sig ganske godt frem.
Især Suzuki plejer at være en fast mand i Frederik Birks startopstilling, men det er ikke fordi, han har spillet sig selv af, fortæller Brøndby-træneren efter kampen.
– Suzuki startede det her forår helt forrygende, og så var der måske et lille dyk, hvorefter den lå og svømmede lidt, men det var også et spørgsmål om, at nu kunne jeg ikke holde Clement (Bischoff, red.) ude længere.
– Forstå mig ret. Han har haft en lidt svær periode, efter det der skete i vinter-vinduet, og så har han virkelig arbejdet med sig selv for at komme tilbage, og nu har jeg set, at han på træningsbanen var ved at ligne en, der var der, hvor han skulle være, og så var det givende at få ham ind i dag. Det var en kamp, der passede godt til ham, og den passede også godt til Noah Nartey.
– Det er et privilegie, at vi har spillere, vi kan skifte med, og jeg synes, Suzuki kommer ind og viser, han godt kan spille, for han gav noget liv til holdet, da han kom ind fra bænken i dag, siger Frederik Birk.
Clement Bischoff missede i vinter et skifte til Premier League-klubben Brighton, og han har siden haft svært ved at bide sig fast i Brøndbys startopstilling.
Fredagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland betyder, at Brøndby er seks point efter FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT