BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk leverede et par overraskelser i startopstillingen til fredagens kamp mod FC Nordsjælland.
Yuito Suzuki og Benjamin Tahirovic var begge røget på bænken til fordel for Clement Bischoff og Noah Nartey, og de to nye i startopstillingen viste sig ganske godt frem.
Især Suzuki plejer at være en fast mand i Frederik Birks startopstilling, men det er ikke fordi, han har spillet sig selv af, fortæller Brøndby-træneren efter kampen.
– Suzuki startede det her forår helt forrygende, og så var der måske et lille dyk, hvorefter den lå og svømmede lidt, men det var også et spørgsmål om, at nu kunne jeg ikke holde Clement (Bischoff, red.) ude længere.
– Forstå mig ret. Han har haft en lidt svær periode, efter det der skete i vinter-vinduet, og så har han virkelig arbejdet med sig selv for at komme tilbage, og nu har jeg set, at han på træningsbanen var ved at ligne en, der var der, hvor han skulle være, og så var det givende at få ham ind i dag. Det var en kamp, der passede godt til ham, og den passede også godt til Noah Nartey.
– Det er et privilegie, at vi har spillere, vi kan skifte med, og jeg synes, Suzuki kommer ind og viser, han godt kan spille, for han gav noget liv til holdet, da han kom ind fra bænken i dag, siger Frederik Birk.
Clement Bischoff missede i vinter et skifte til Premier League-klubben Brighton, og han har siden haft svært ved at bide sig fast i Brøndbys startopstilling.
Fredagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland betyder, at Brøndby er seks point efter FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER