Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Frederik Birk kunne ikke længere se bort fra Clement Bischoff.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk leverede et par overraskelser i startopstillingen til fredagens kamp mod FC Nordsjælland.

Yuito Suzuki og Benjamin Tahirovic var begge røget på bænken til fordel for Clement Bischoff og Noah Nartey, og de to nye i startopstillingen viste sig ganske godt frem.

Især Suzuki plejer at være en fast mand i Frederik Birks startopstilling, men det er ikke fordi, han har spillet sig selv af, fortæller Brøndby-træneren efter kampen.

– Suzuki startede det her forår helt forrygende, og så var der måske et lille dyk, hvorefter den lå og svømmede lidt, men det var også et spørgsmål om, at nu kunne jeg ikke holde Clement (Bischoff, red.) ude længere.

– Forstå mig ret. Han har haft en lidt svær periode, efter det der skete i vinter-vinduet, og så har han virkelig arbejdet med sig selv for at komme tilbage, og nu har jeg set, at han på træningsbanen var ved at ligne en, der var der, hvor han skulle være, og så var det givende at få ham ind i dag. Det var en kamp, der passede godt til ham, og den passede også godt til Noah Nartey.

– Det er et privilegie, at vi har spillere, vi kan skifte med, og jeg synes, Suzuki kommer ind og viser, han godt kan spille, for han gav noget liv til holdet, da han kom ind fra bænken i dag, siger Frederik Birk.

Clement Bischoff missede i vinter et skifte til Premier League-klubben Brighton, og han har siden haft svært ved at bide sig fast i Brøndbys startopstilling.

Fredagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland betyder, at Brøndby er seks point efter FC Midtjylland på førstepladsen.







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Det ser sort ud for B.93

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Delaney afslører dialog