BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk leverede et par overraskelser i startopstillingen til fredagens kamp mod FC Nordsjælland.
Yuito Suzuki og Benjamin Tahirovic var begge røget på bænken til fordel for Clement Bischoff og Noah Nartey, og de to nye i startopstillingen viste sig ganske godt frem.
Især Suzuki plejer at være en fast mand i Frederik Birks startopstilling, men det er ikke fordi, han har spillet sig selv af, fortæller Brøndby-træneren efter kampen.
– Suzuki startede det her forår helt forrygende, og så var der måske et lille dyk, hvorefter den lå og svømmede lidt, men det var også et spørgsmål om, at nu kunne jeg ikke holde Clement (Bischoff, red.) ude længere.
– Forstå mig ret. Han har haft en lidt svær periode, efter det der skete i vinter-vinduet, og så har han virkelig arbejdet med sig selv for at komme tilbage, og nu har jeg set, at han på træningsbanen var ved at ligne en, der var der, hvor han skulle være, og så var det givende at få ham ind i dag. Det var en kamp, der passede godt til ham, og den passede også godt til Noah Nartey.
– Det er et privilegie, at vi har spillere, vi kan skifte med, og jeg synes, Suzuki kommer ind og viser, han godt kan spille, for han gav noget liv til holdet, da han kom ind fra bænken i dag, siger Frederik Birk.
Clement Bischoff missede i vinter et skifte til Premier League-klubben Brighton, og han har siden haft svært ved at bide sig fast i Brøndbys startopstilling.
Fredagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland betyder, at Brøndby er seks point efter FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT