Birks transferønske: Dette har jeg et øje på

Brøndby IF har en god trup, mener Frederik Birk, men der er en enkelt position, hvor han peger på, at BIF kan forstærkes.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når transfervinduet smækker i natten mellem mandag den 3. og 4. februar, skal man nok ikke forvente, at Brøndby IF har købt mange nye spillere.

Men en ny spiller eller to kan der komme ind.

Brøndby IF er i gang med at færdiggøre en transfer for målmand Gavin Beavers fra Real Salt Lake. Keeperen er 19 år og skal indgå i målmandsteamet, hvor Patrick Pentz er det klare førstevalg, og så har Frederik Birk øjnene rettet mod én position på banen.

Det fortalte han fredag til den fremmødte presse.

– Lige nu er vi lidt eksponeret på vores venstre back-position. Marko (Divkovic) havde jo lidt skadeshistorik fra efteråret, og så har vi en ung gut i Lukas (Larsen), der har en mulighed for at vise sig frem her i preseason og sætte sig på den position, siger Frederik Birk.

Selv om han ser Lukas Larsen, 18 år, og to øvrige Masterclass-spillere an i opstarten til foråret i Superligaen – læs mere om det her – så går cheftræneren med tanker om at få noget ind udefra.

– Det er en kærkommen mulighed for at vise, at han er klar til at være backup på den venstre back, men det er klart, at på den position har jeg et øje på, at vi som minimum sikrer os, at jeg har to rigtig dygtige til rådighed, og så kan det være, at Lukas skal være den der ungdommelige, der ligger et halvt skridt efter, siger Frederik Birk.

Cheftræneren er rolig i processen med at få noget ind på venstre back.

– Lige nu ligger den proces hos Benjamin (Schmedes) og scouts, og da jeg spurgte Benjamin den anden dag, var han ikke bekymret. Så jeg håber, han har ret, siger Birk.

Brøndbys cheftræner kommer efter alt at dømme til at spille med fire forsvarsspillere, og hvor Jesper Sørensen brugte Clement Bischoff som wing back, ser Frederik Birk ikke Bischoff som back i en firebackkæde, fordi der er mere defensivt for backen i et firemandsforsvar.

Frederik Birk og Brøndby rejser på træningslejr den 28. januar. I år går turen til Portugal.

De blå-gule indleder træningskampene til foråret med en kamp lørdag mod Hvidovre IF. Opgøret spilles over tre halvlege.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer