BRØNDBY (Tipsbladet): Når transfervinduet smækker i natten mellem mandag den 3. og 4. februar, skal man nok ikke forvente, at Brøndby IF har købt mange nye spillere.
Men en ny spiller eller to kan der komme ind.
Brøndby IF er i gang med at færdiggøre en transfer for målmand Gavin Beavers fra Real Salt Lake. Keeperen er 19 år og skal indgå i målmandsteamet, hvor Patrick Pentz er det klare førstevalg, og så har Frederik Birk øjnene rettet mod én position på banen.
Det fortalte han fredag til den fremmødte presse.
– Lige nu er vi lidt eksponeret på vores venstre back-position. Marko (Divkovic) havde jo lidt skadeshistorik fra efteråret, og så har vi en ung gut i Lukas (Larsen), der har en mulighed for at vise sig frem her i preseason og sætte sig på den position, siger Frederik Birk.
Selv om han ser Lukas Larsen, 18 år, og to øvrige Masterclass-spillere an i opstarten til foråret i Superligaen – læs mere om det her – så går cheftræneren med tanker om at få noget ind udefra.
– Det er en kærkommen mulighed for at vise, at han er klar til at være backup på den venstre back, men det er klart, at på den position har jeg et øje på, at vi som minimum sikrer os, at jeg har to rigtig dygtige til rådighed, og så kan det være, at Lukas skal være den der ungdommelige, der ligger et halvt skridt efter, siger Frederik Birk.
Cheftræneren er rolig i processen med at få noget ind på venstre back.
– Lige nu ligger den proces hos Benjamin (Schmedes) og scouts, og da jeg spurgte Benjamin den anden dag, var han ikke bekymret. Så jeg håber, han har ret, siger Birk.
Brøndbys cheftræner kommer efter alt at dømme til at spille med fire forsvarsspillere, og hvor Jesper Sørensen brugte Clement Bischoff som wing back, ser Frederik Birk ikke Bischoff som back i en firebackkæde, fordi der er mere defensivt for backen i et firemandsforsvar.
Frederik Birk og Brøndby rejser på træningslejr den 28. januar. I år går turen til Portugal.
De blå-gule indleder træningskampene til foråret med en kamp lørdag mod Hvidovre IF. Opgøret spilles over tre halvlege.
LIVE
LIVE: To FCK-profil træner ikke med
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
HELT VILDT
Dadason og Ambæk får voldsom prissætning
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
TOPNYHED
Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
NYHEDER
FC Midtjylland præsenterer stort overskud
NYHEDER
Mistænkt for at stikke FCM-spiller ned er anholdt
TOPNYHED
Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’
NYHEDER
Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
Går i rette med Viaplay-ekspert
MEDIE
‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
INTERVIEW
Binks: ‘Dét ramte virkelig min mor og mig’
INTERVIEW
Casper Winther: ‘Så går min hofte i stykker’
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
Journalist åbner for chokskifte
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn