Da Elmar Bjarnason spillede i IFK Göteborg, var han meget tæt på at skifte til Ipswich. Det eneste, der kom i vejen, var en trænerfyring, men selv om han har været tæt på flere gange, lader et skifte til et stort fodboldland stadig vente på sig.
Nu er der et halvt år, til kontrakten med AGF ophører, og selv om Bjarnason runder 30 i marts, håber han stadig på at komme til et større udland end Danmark.
– Jeg har længe haft lyst til at prøve noget nyt. Jeg har selvfølgelig stadig om en drøm om det. Jeg er i den sidste halvdel af min karriere, og det har været tæt på et par gange, siger midtbanemanden i telefonen fra træningslejren i Portugal.
, at et skifte til eksempelvis The Championship, hvor der allerede er flere landsmænd, kunne være oplagt, men han fik aldrig muligheden, inden transfervinduet lukkede.
– Det blev aldrig helt konkret. Der var selvfølgelig noget snak, men der var ikke noget, der var bedre end AGF, fortæller han.
Det er også en mulighed, at Bjarnason forlænger sin kontrakt med AGF, men det ligger ikke lige for. Parterne har ikke diskuteret en kontraktforlængelse, siden Peter Christensen erstattede Jens Andersson som sportschef.
– Jeg har ikke snakket ret meget med AGF om forlængelse. Jeg havde en kort snak med Jens før jul, men det handler ikke kun om min side. De skal også vise interesse for at forlænge, siger Bjarnason, der gerne vil slutte ordentlig af i AGF, hvis deres veje skilles til sommer.
– Jeg vil gerne huskes for noget godt i AGF, hvis jeg skal videre. Det er vigtigt for mig, for de gav mig en god kontrakt for snart to år siden, og jeg vil gerne betale tilbage med gode præstationer.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE
