Bjelland åbner for Superligaen – men ikke FC Nordsjælland

Andreas Bjelland kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen, men FC Nordsjællands kunstgræs frister ikke.



Christian Poulsen, Daniel Agger, Thomas Kahlenberg, Nicklas Helenius og Andreas Cornelius. Antallet af landsholdsspillere og profiler, der er vendt tilbage til Superligaen i løbet af de seneste år er ganske markant, og flere stærke folk kan være på vej. Senest har Michael Krohn-Dehli ikke afvist muligheden for et Brøndby-comeback, og flere andre landsholdsspillere åbner nu for en Superliga-retur. 

En af dem er Andreas Bjelland, der forlod FC Nordsjælland i sommeren 2012. Han har stadig flere gode år i udlandet foran sig, men han kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen. Dog forventer han ikke at vende tilbage til FC Nordsjælland på grund af klubbens kunstgræs.

– Man skal aldrig udelukke noget. Jeg har haft nogle fantastiske år i Superligaen, men mit problem bliver, at FC Nordsjælland spiller på kunstgræs. Det huer mig ikke så meget, selvom det er en fantastisk klub, der har betyder utrolig meget på et tidspunkt. Jeg skal ikke udelukke, at jeg på et tidspunkt kommer tilbage til Superligaen, men jeg er stadig forholdsvis ung. Jeg er kun 26 år, og de andre der er vendt tilbage, er nogle ældre herrer. Jeg har stadig nogle år i udlandet, hvor jeg gerne vil bygge lidt ekstra på, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland fik anlagt kunstgræs i sommeren 2012 – samtidig med at Andreas Bjelland forlod klubben til fordel for Twente. 

Bjelland har halvandet år tilbage af sin kontrakt med den hollandske klub, hvor han er anfører. Senest har han udtalt, at han overvejer at skifte til en større klub. 





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

City med vildt rekordbud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Succestræner forlader Premier League-klub

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen