Christian Poulsen, Daniel Agger, Thomas Kahlenberg, Nicklas Helenius og Andreas Cornelius. Antallet af landsholdsspillere og profiler, der er vendt tilbage til Superligaen i løbet af de seneste år er ganske markant, og flere stærke folk kan være på vej. Senest har Michael Krohn-Dehli ikke afvist muligheden for et Brøndby-comeback, og flere andre landsholdsspillere åbner nu for en Superliga-retur.
En af dem er Andreas Bjelland, der forlod FC Nordsjælland i sommeren 2012. Han har stadig flere gode år i udlandet foran sig, men han kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen. Dog forventer han ikke at vende tilbage til FC Nordsjælland på grund af klubbens kunstgræs.
– Man skal aldrig udelukke noget. Jeg har haft nogle fantastiske år i Superligaen, men mit problem bliver, at FC Nordsjælland spiller på kunstgræs. Det huer mig ikke så meget, selvom det er en fantastisk klub, der har betyder utrolig meget på et tidspunkt. Jeg skal ikke udelukke, at jeg på et tidspunkt kommer tilbage til Superligaen, men jeg er stadig forholdsvis ung. Jeg er kun 26 år, og de andre der er vendt tilbage, er nogle ældre herrer. Jeg har stadig nogle år i udlandet, hvor jeg gerne vil bygge lidt ekstra på, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.
FC Nordsjælland fik anlagt kunstgræs i sommeren 2012 – samtidig med at Andreas Bjelland forlod klubben til fordel for Twente.
Bjelland har halvandet år tilbage af sin kontrakt med den hollandske klub, hvor han er anfører. Senest har han udtalt, at han overvejer at skifte til en større klub.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Manchester United – Nottingham Forest
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
OPTAKT
