Bjelland åbner for Superligaen – men ikke FC Nordsjælland

Andreas Bjelland kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen, men FC Nordsjællands kunstgræs frister ikke.



Christian Poulsen, Daniel Agger, Thomas Kahlenberg, Nicklas Helenius og Andreas Cornelius. Antallet af landsholdsspillere og profiler, der er vendt tilbage til Superligaen i løbet af de seneste år er ganske markant, og flere stærke folk kan være på vej. Senest har Michael Krohn-Dehli ikke afvist muligheden for et Brøndby-comeback, og flere andre landsholdsspillere åbner nu for en Superliga-retur. 

En af dem er Andreas Bjelland, der forlod FC Nordsjælland i sommeren 2012. Han har stadig flere gode år i udlandet foran sig, men han kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen. Dog forventer han ikke at vende tilbage til FC Nordsjælland på grund af klubbens kunstgræs.

– Man skal aldrig udelukke noget. Jeg har haft nogle fantastiske år i Superligaen, men mit problem bliver, at FC Nordsjælland spiller på kunstgræs. Det huer mig ikke så meget, selvom det er en fantastisk klub, der har betyder utrolig meget på et tidspunkt. Jeg skal ikke udelukke, at jeg på et tidspunkt kommer tilbage til Superligaen, men jeg er stadig forholdsvis ung. Jeg er kun 26 år, og de andre der er vendt tilbage, er nogle ældre herrer. Jeg har stadig nogle år i udlandet, hvor jeg gerne vil bygge lidt ekstra på, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland fik anlagt kunstgræs i sommeren 2012 – samtidig med at Andreas Bjelland forlod klubben til fordel for Twente. 

Bjelland har halvandet år tilbage af sin kontrakt med den hollandske klub, hvor han er anfører. Senest har han udtalt, at han overvejer at skifte til en større klub. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Brasiliansk VM-mavepuster

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Arsenal-dansker vender hjem

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Melder ud om fremtiden efter nedrykning