Christian Poulsen, Daniel Agger, Thomas Kahlenberg, Nicklas Helenius og Andreas Cornelius. Antallet af landsholdsspillere og profiler, der er vendt tilbage til Superligaen i løbet af de seneste år er ganske markant, og flere stærke folk kan være på vej. Senest har Michael Krohn-Dehli ikke afvist muligheden for et Brøndby-comeback, og flere andre landsholdsspillere åbner nu for en Superliga-retur.
En af dem er Andreas Bjelland, der forlod FC Nordsjælland i sommeren 2012. Han har stadig flere gode år i udlandet foran sig, men han kan godt se sig selv vende tilbage til Superligaen. Dog forventer han ikke at vende tilbage til FC Nordsjælland på grund af klubbens kunstgræs.
– Man skal aldrig udelukke noget. Jeg har haft nogle fantastiske år i Superligaen, men mit problem bliver, at FC Nordsjælland spiller på kunstgræs. Det huer mig ikke så meget, selvom det er en fantastisk klub, der har betyder utrolig meget på et tidspunkt. Jeg skal ikke udelukke, at jeg på et tidspunkt kommer tilbage til Superligaen, men jeg er stadig forholdsvis ung. Jeg er kun 26 år, og de andre der er vendt tilbage, er nogle ældre herrer. Jeg har stadig nogle år i udlandet, hvor jeg gerne vil bygge lidt ekstra på, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.
FC Nordsjælland fik anlagt kunstgræs i sommeren 2012 – samtidig med at Andreas Bjelland forlod klubben til fordel for Twente.
Bjelland har halvandet år tilbage af sin kontrakt med den hollandske klub, hvor han er anfører. Senest har han udtalt, at han overvejer at skifte til en større klub.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
