Blev bombarderet med kærestebreve til SL-stjerne

Det vakte opsigt i Superligaen, da Peter Lassen efterlyste en kæreste til Lirim Qamili.



Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste.

Og den kæreste havde Peter Lassen tænkt sig at finde til Lirim Qamili.

Projektet blev sat i søen af Hvidovre-chefen inden et opgør mod AGF, hvor han udtalte følgende til Viaplay:

– Han viser det, jeg godt ved, han kan. Han er kommet ind i en rigtig god stime nu og er begyndt at lave mål. Han har stort set alt. Han går og brokker sig over, at han mangler en kæreste. Så hvis der er nogle bejlere derude så (skriv til, red.) [email protected]. Send gerne et mobilnummer og billede, så sender jeg det videre i systemet, sagde Peter Lassen tilbage i marts måned.

Siden da er der sket meget inden for kridtstregerne: Hvidovre er rykket ned i 1. division, imens offensivspilleren er draget til Sønderjylland, hvor han har imponeret alt og alle for oprykkerne fra Sønderjyske med sine syv Superliga-scoringer.

Men spørgsmålet er så, om det uden for banen blev en større succes for Peter Lassen, der forsøgte at lege Kirsten Giftekniv.

– Nej, det lykkedes ikke, men der kom fandme mange henvendelser. Jeg tror, at der kom omkring 40 henvendelser på ham, men knægten er jo genert, siger Peter Lassen til Tipsbladet med et stort grin.

– Jeg havde jo sagt min mailadresse, så de sendte dem til mig, og så sendte jeg dem videre til Lirim. Alle, som sendte en besked eller en mail til mig, skulle have muligheden. Så kan det så godt være, at han har en anden smag, end jeg har, men så vidt jeg ved, fik han dem alle sammen. Det endte ikke ud i noget ud fra de henvendelser.

Selvom det ikke blev den store succes for Lirim Qamilis kærlighedsliv, nyder Peter Lassen at se, hvad hans tidligere profil udretter i Superligaen.

– Jeg er glad for at se Lirim i Sønderjyske, hvor han giver den maks gas. Det var også på tide for ham at komme videre i sin karriere, og at han har gjort det så godt, det gør mig bare glad.

– Det er jo spillets regler. Lirim er en dygtig spiller og en af mine personlige favoritter, men han spillede ikke på samme niveau hos os til sidst, som han gør i Sønderjyske, og det er sagt med ren kærlighed til ham. Men i Sønderjyske har han jo brændt banen af, og det gør mig oprigtigt glad, at han har taget skeen i den anden hånd.

Den nordmakedonske landsholdsspiller har spillet så godt i efteråret, at der allerede er interesse fra større klubber, der vil hente ham. Det kan du se mere om i Viaplays interview med Casper Daather, som ligger over artiklen.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Jakob Poulsen maner til ro

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Sejr sender AGF på guldkurs

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vejle snyder Randers i overtiden

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Kasper Dolberg i choktransfer?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Højlund stjæler overskrifter

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Han kan meget vel ende som en lille legende

Juventus tager vigtig skalp

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut