Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste.
Og den kæreste havde Peter Lassen tænkt sig at finde til Lirim Qamili.
Projektet blev sat i søen af Hvidovre-chefen inden et opgør mod AGF, hvor han udtalte følgende til Viaplay:
– Han viser det, jeg godt ved, han kan. Han er kommet ind i en rigtig god stime nu og er begyndt at lave mål. Han har stort set alt. Han går og brokker sig over, at han mangler en kæreste. Så hvis der er nogle bejlere derude så (skriv til, red.) [email protected]. Send gerne et mobilnummer og billede, så sender jeg det videre i systemet, sagde Peter Lassen tilbage i marts måned.
Siden da er der sket meget inden for kridtstregerne: Hvidovre er rykket ned i 1. division, imens offensivspilleren er draget til Sønderjylland, hvor han har imponeret alt og alle for oprykkerne fra Sønderjyske med sine syv Superliga-scoringer.
Men spørgsmålet er så, om det uden for banen blev en større succes for Peter Lassen, der forsøgte at lege Kirsten Giftekniv.
– Nej, det lykkedes ikke, men der kom fandme mange henvendelser. Jeg tror, at der kom omkring 40 henvendelser på ham, men knægten er jo genert, siger Peter Lassen til Tipsbladet med et stort grin.
– Jeg havde jo sagt min mailadresse, så de sendte dem til mig, og så sendte jeg dem videre til Lirim. Alle, som sendte en besked eller en mail til mig, skulle have muligheden. Så kan det så godt være, at han har en anden smag, end jeg har, men så vidt jeg ved, fik han dem alle sammen. Det endte ikke ud i noget ud fra de henvendelser.
Selvom det ikke blev den store succes for Lirim Qamilis kærlighedsliv, nyder Peter Lassen at se, hvad hans tidligere profil udretter i Superligaen.
– Jeg er glad for at se Lirim i Sønderjyske, hvor han giver den maks gas. Det var også på tide for ham at komme videre i sin karriere, og at han har gjort det så godt, det gør mig bare glad.
– Det er jo spillets regler. Lirim er en dygtig spiller og en af mine personlige favoritter, men han spillede ikke på samme niveau hos os til sidst, som han gør i Sønderjyske, og det er sagt med ren kærlighed til ham. Men i Sønderjyske har han jo brændt banen af, og det gør mig oprigtigt glad, at han har taget skeen i den anden hånd.
Den nordmakedonske landsholdsspiller har spillet så godt i efteråret, at der allerede er interesse fra større klubber, der vil hente ham. Det kan du se mere om i Viaplays interview med Casper Daather, som ligger over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER