Blev bombarderet med kærestebreve til SL-stjerne

Det vakte opsigt i Superligaen, da Peter Lassen efterlyste en kæreste til Lirim Qamili.



Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste.

Og den kæreste havde Peter Lassen tænkt sig at finde til Lirim Qamili.

Projektet blev sat i søen af Hvidovre-chefen inden et opgør mod AGF, hvor han udtalte følgende til Viaplay:

– Han viser det, jeg godt ved, han kan. Han er kommet ind i en rigtig god stime nu og er begyndt at lave mål. Han har stort set alt. Han går og brokker sig over, at han mangler en kæreste. Så hvis der er nogle bejlere derude så (skriv til, red.) [email protected]. Send gerne et mobilnummer og billede, så sender jeg det videre i systemet, sagde Peter Lassen tilbage i marts måned.

Siden da er der sket meget inden for kridtstregerne: Hvidovre er rykket ned i 1. division, imens offensivspilleren er draget til Sønderjylland, hvor han har imponeret alt og alle for oprykkerne fra Sønderjyske med sine syv Superliga-scoringer.

Men spørgsmålet er så, om det uden for banen blev en større succes for Peter Lassen, der forsøgte at lege Kirsten Giftekniv.

– Nej, det lykkedes ikke, men der kom fandme mange henvendelser. Jeg tror, at der kom omkring 40 henvendelser på ham, men knægten er jo genert, siger Peter Lassen til Tipsbladet med et stort grin.

– Jeg havde jo sagt min mailadresse, så de sendte dem til mig, og så sendte jeg dem videre til Lirim. Alle, som sendte en besked eller en mail til mig, skulle have muligheden. Så kan det så godt være, at han har en anden smag, end jeg har, men så vidt jeg ved, fik han dem alle sammen. Det endte ikke ud i noget ud fra de henvendelser.

Selvom det ikke blev den store succes for Lirim Qamilis kærlighedsliv, nyder Peter Lassen at se, hvad hans tidligere profil udretter i Superligaen.

– Jeg er glad for at se Lirim i Sønderjyske, hvor han giver den maks gas. Det var også på tide for ham at komme videre i sin karriere, og at han har gjort det så godt, det gør mig bare glad.

– Det er jo spillets regler. Lirim er en dygtig spiller og en af mine personlige favoritter, men han spillede ikke på samme niveau hos os til sidst, som han gør i Sønderjyske, og det er sagt med ren kærlighed til ham. Men i Sønderjyske har han jo brændt banen af, og det gør mig oprigtigt glad, at han har taget skeen i den anden hånd.

Den nordmakedonske landsholdsspiller har spillet så godt i efteråret, at der allerede er interesse fra større klubber, der vil hente ham. Det kan du se mere om i Viaplays interview med Casper Daather, som ligger over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Åbner for ny rolle i FC København

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Viaplay deler stor nyhed



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub jagter FCK-emne

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bournemouth knækker Liverpool

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger