Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste.
Og den kæreste havde Peter Lassen tænkt sig at finde til Lirim Qamili.
Projektet blev sat i søen af Hvidovre-chefen inden et opgør mod AGF, hvor han udtalte følgende til Viaplay:
– Han viser det, jeg godt ved, han kan. Han er kommet ind i en rigtig god stime nu og er begyndt at lave mål. Han har stort set alt. Han går og brokker sig over, at han mangler en kæreste. Så hvis der er nogle bejlere derude så (skriv til, red.) [email protected]. Send gerne et mobilnummer og billede, så sender jeg det videre i systemet, sagde Peter Lassen tilbage i marts måned.
Siden da er der sket meget inden for kridtstregerne: Hvidovre er rykket ned i 1. division, imens offensivspilleren er draget til Sønderjylland, hvor han har imponeret alt og alle for oprykkerne fra Sønderjyske med sine syv Superliga-scoringer.
Men spørgsmålet er så, om det uden for banen blev en større succes for Peter Lassen, der forsøgte at lege Kirsten Giftekniv.
– Nej, det lykkedes ikke, men der kom fandme mange henvendelser. Jeg tror, at der kom omkring 40 henvendelser på ham, men knægten er jo genert, siger Peter Lassen til Tipsbladet med et stort grin.
– Jeg havde jo sagt min mailadresse, så de sendte dem til mig, og så sendte jeg dem videre til Lirim. Alle, som sendte en besked eller en mail til mig, skulle have muligheden. Så kan det så godt være, at han har en anden smag, end jeg har, men så vidt jeg ved, fik han dem alle sammen. Det endte ikke ud i noget ud fra de henvendelser.
Selvom det ikke blev den store succes for Lirim Qamilis kærlighedsliv, nyder Peter Lassen at se, hvad hans tidligere profil udretter i Superligaen.
– Jeg er glad for at se Lirim i Sønderjyske, hvor han giver den maks gas. Det var også på tide for ham at komme videre i sin karriere, og at han har gjort det så godt, det gør mig bare glad.
– Det er jo spillets regler. Lirim er en dygtig spiller og en af mine personlige favoritter, men han spillede ikke på samme niveau hos os til sidst, som han gør i Sønderjyske, og det er sagt med ren kærlighed til ham. Men i Sønderjyske har han jo brændt banen af, og det gør mig oprigtigt glad, at han har taget skeen i den anden hånd.
Den nordmakedonske landsholdsspiller har spillet så godt i efteråret, at der allerede er interesse fra større klubber, der vil hente ham. Det kan du se mere om i Viaplays interview med Casper Daather, som ligger over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT