Blev bombarderet med kærestebreve til SL-stjerne

Det vakte opsigt i Superligaen, da Peter Lassen efterlyste en kæreste til Lirim Qamili.



Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste.

Og den kæreste havde Peter Lassen tænkt sig at finde til Lirim Qamili.

Projektet blev sat i søen af Hvidovre-chefen inden et opgør mod AGF, hvor han udtalte følgende til Viaplay:

– Han viser det, jeg godt ved, han kan. Han er kommet ind i en rigtig god stime nu og er begyndt at lave mål. Han har stort set alt. Han går og brokker sig over, at han mangler en kæreste. Så hvis der er nogle bejlere derude så (skriv til, red.) [email protected]. Send gerne et mobilnummer og billede, så sender jeg det videre i systemet, sagde Peter Lassen tilbage i marts måned.

Siden da er der sket meget inden for kridtstregerne: Hvidovre er rykket ned i 1. division, imens offensivspilleren er draget til Sønderjylland, hvor han har imponeret alt og alle for oprykkerne fra Sønderjyske med sine syv Superliga-scoringer.

Men spørgsmålet er så, om det uden for banen blev en større succes for Peter Lassen, der forsøgte at lege Kirsten Giftekniv.

– Nej, det lykkedes ikke, men der kom fandme mange henvendelser. Jeg tror, at der kom omkring 40 henvendelser på ham, men knægten er jo genert, siger Peter Lassen til Tipsbladet med et stort grin.

– Jeg havde jo sagt min mailadresse, så de sendte dem til mig, og så sendte jeg dem videre til Lirim. Alle, som sendte en besked eller en mail til mig, skulle have muligheden. Så kan det så godt være, at han har en anden smag, end jeg har, men så vidt jeg ved, fik han dem alle sammen. Det endte ikke ud i noget ud fra de henvendelser.

Selvom det ikke blev den store succes for Lirim Qamilis kærlighedsliv, nyder Peter Lassen at se, hvad hans tidligere profil udretter i Superligaen.

– Jeg er glad for at se Lirim i Sønderjyske, hvor han giver den maks gas. Det var også på tide for ham at komme videre i sin karriere, og at han har gjort det så godt, det gør mig bare glad.

– Det er jo spillets regler. Lirim er en dygtig spiller og en af mine personlige favoritter, men han spillede ikke på samme niveau hos os til sidst, som han gør i Sønderjyske, og det er sagt med ren kærlighed til ham. Men i Sønderjyske har han jo brændt banen af, og det gør mig oprigtigt glad, at han har taget skeen i den anden hånd.

Den nordmakedonske landsholdsspiller har spillet så godt i efteråret, at der allerede er interesse fra større klubber, der vil hente ham. Det kan du se mere om i Viaplays interview med Casper Daather, som ligger over artiklen.






Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kontant melding fra ny Spurs-boss



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Han er tilgivet’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Stor overraskelse til FCM-træning

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Liverpool – West Ham United

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her skal Sepp Piontek begraves

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League