Niels Frederiksen nåede at vinde et dansk mesterskab som Brøndby-cheftræner, men i november 2022 blev han fyret i Brøndby.
Nu har danskeren fundet sig et nyt job efter halvandet år i tænkeboks, da Frederiksen har overtaget cheftrænerposten i polske Lech Poznan.
Frederiksen ser tilbage på afskeden i dette interview til Tipsbladet, og det er med positive gloser.
– Jeg synes da, at afskeden var god. Vi skiltes i nogenlunde fred og fordragelighed, og der var heller ikke grund til noget andet. Jeg synes, at det var det rigtige for begge parter, at vores veje skulle skilles.
– Jeg synes, at jeg havde givet det, som jeg kunne til klubben, og klubben havde også givet, hvad den kunne til mig. Klubben stod også ved en skillevej, hvor der var et nyt ejerskab, og der skulle sætte en ny retning og andre måder at gøre tingene på.
– Jeg har ikke noget ondt eller dårligt at sige om den afsked. Den var rimelig og fornuftig, og jeg synes, at vi skiltes i fordragelighed. Jeg kigger stadig på tiden i Brøndby som fantastisk med en masse gode oplevelser og et mesterskab, der var prikken over i’et. Alting har jo en ende, og jeg synes, at det var det rigtige tidspunkt, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
På grund af tiden i Brøndby fulgte den tidligere cheftræner også intenst med på sidelinjen, da Vestegnsklubben tabte mesterskabet på gulvet.
– Jeg led da lidt med Brøndby. Det må jeg sige. Jeg kan ikke præcist sige, hvordan de har haft det, men jeg har stået der, og jeg kom så igennem det (mesterskabet i 2021, red.). Jeg forstår godt, at de var ramte, og jeg led med dem. Jeg havde håbet, at de var lykkedes med det. Jeg kender stadig hele staben og nogle spillere, så jeg heppede da på Brøndby.
Artiklen fortsætter under billedet.
Besøgte Thomas Frank
Den danske cheftræner fortæller, at han har brugt tid på at rejse efter Brøndby-exittet. 53-årige Frederiksen havde dog håbet, at han havde landet et nyt job lidt før.
– Jeg besluttede mig jo allerede for, da jeg stoppede i november 2022, at jeg i hvert fald skulle bruge en seks-otte måneder på at få fodbolden på afstand og beskæftige mig med noget andet. Jeg brugte tiden på at rejse langt væk og i lang tid, så jeg fik nogle andre input.
– Der var også lidt fodbold i den periode, men det var for at se nogle steder, som jeg ikke havde set før. Det tog stadig det meste af et år at finde det rette, men jeg har fået ny inspiration. Jeg har været i temmelig mange lande. Jeg var i Tyskland, besøgte Thomas Frank en uge i England, Holland, Belgien og Østrig. Det har man ofte ikke tid til, når man er i job.
– Det har været meget givtigt. Hvis du havde spurgt mig undervejs, havde jeg nok ikke håbet på, at jeg skulle gå halvandet år uden et job, men måske kun et år. Når tingene var, som de var, brugte jeg tiden nogenlunde fornuftigt, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
Danskeren har taget hul på tilværelsen som Lech Poznan-cheftræner, da han er rejst til Polen og er ved at forberede sig til den kommende sæson.
LIVE
TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Topscorer færdig
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
– De lignede lort!
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
‘Sur over Brøndby-transfer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Legende med chokmelding
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT