Bliver Superliga-ekspert: Fuldstændig vanvittigt!

David Nielsen siger til Tipsbladet, at han ser frem til at blive en fast del af TV 2’s eksperthold i Superligaen. Han glæder sig til at formidle en liga, som han kalder fuldstændig vanvittig.



– Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne.

Begejstringen stråler ud af David Nielsen, når han skal fortælle om at skulle være Superliga-ekspert på TV 2.

I den kommende sæson er han nemlig en del af det faste eksperthold, efter Nielsen reddede Lyngby fra nedrykning i den seneste sæson.

David Nielsen fortæller til Tipsbladet, at han ser meget frem til at dele ud af sin viden om Superligaen i ekspertrollen.

– Jeg glæder mig til at formidle ligaen og forhåbentlig komme med nogle ting, som, jeg ikke rigtig føler, bliver belyst i ligaen, så det glæder jeg mig til. Det er så små marginaler i hver kamp, det er helt vildt, siger David Nielsen til Tipsbladet.

Elsker Superligaen
47-årige Nielsen mener, at Superligaen er et flot fodboldprodukt med stor spænding i alle kampe, og det er noget, der tænder en gnist i ham.

– Nu har jeg lige stået i Superligaen. Var jeg kommet lige fra Grækenland, skulle jeg måske havde brugt noget tid på at blive up to date med Superligaen, men nu er jeg fuldt opdateret på det.

– Jeg elsker Superligaen, og jeg synes, at vores liga er sindssygt fed. Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne. Ligaen er lavet til at underholde, og det har man bare lykkedes med fra Divisionsforeningen og klubbernes side ved at sige ja til den her struktur.

– Det er sindssygt modigt. Der er ingen af topholdene, der har haft et super topniveau i den sæson, som vi lige har haft, så ligaen har været spændende hele vejen igennem. Det er en sindssygt fed og interessant liga.

På TV 2 skal Nielsen blandt andet arbejde sammen med den tidligere landsholdsspiller Nicklas Bendtner, og det glæder den tidligere Superliga-træner sig også til.

– Ham har jeg arbejdet med før. Nicklas er dygtig til at se fodbold. Når vi sidder og gennemgår kampe, er Nicklas superskarp på fodbold, siger David Nielsen til Tipsbladet.

Inden Superligaen går i gang, agerer David Nielsen EM-ekspert på TV 2 under slutrunden.

Tipsbladet har tidligere talt med Nielsen om exittet i Lyngby og trænerfremtiden, og du kan læse mere her.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Forhandler med storklub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’