– Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne.
Begejstringen stråler ud af David Nielsen, når han skal fortælle om at skulle være Superliga-ekspert på TV 2.
I den kommende sæson er han nemlig en del af det faste eksperthold, efter Nielsen reddede Lyngby fra nedrykning i den seneste sæson.
David Nielsen fortæller til Tipsbladet, at han ser meget frem til at dele ud af sin viden om Superligaen i ekspertrollen.
– Jeg glæder mig til at formidle ligaen og forhåbentlig komme med nogle ting, som, jeg ikke rigtig føler, bliver belyst i ligaen, så det glæder jeg mig til. Det er så små marginaler i hver kamp, det er helt vildt, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Elsker Superligaen
47-årige Nielsen mener, at Superligaen er et flot fodboldprodukt med stor spænding i alle kampe, og det er noget, der tænder en gnist i ham.
– Nu har jeg lige stået i Superligaen. Var jeg kommet lige fra Grækenland, skulle jeg måske havde brugt noget tid på at blive up to date med Superligaen, men nu er jeg fuldt opdateret på det.
– Jeg elsker Superligaen, og jeg synes, at vores liga er sindssygt fed. Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne. Ligaen er lavet til at underholde, og det har man bare lykkedes med fra Divisionsforeningen og klubbernes side ved at sige ja til den her struktur.
– Det er sindssygt modigt. Der er ingen af topholdene, der har haft et super topniveau i den sæson, som vi lige har haft, så ligaen har været spændende hele vejen igennem. Det er en sindssygt fed og interessant liga.
På TV 2 skal Nielsen blandt andet arbejde sammen med den tidligere landsholdsspiller Nicklas Bendtner, og det glæder den tidligere Superliga-træner sig også til.
– Ham har jeg arbejdet med før. Nicklas er dygtig til at se fodbold. Når vi sidder og gennemgår kampe, er Nicklas superskarp på fodbold, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Inden Superligaen går i gang, agerer David Nielsen EM-ekspert på TV 2 under slutrunden.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER