– Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne.
Begejstringen stråler ud af David Nielsen, når han skal fortælle om at skulle være Superliga-ekspert på TV 2.
I den kommende sæson er han nemlig en del af det faste eksperthold, efter Nielsen reddede Lyngby fra nedrykning i den seneste sæson.
David Nielsen fortæller til Tipsbladet, at han ser meget frem til at dele ud af sin viden om Superligaen i ekspertrollen.
– Jeg glæder mig til at formidle ligaen og forhåbentlig komme med nogle ting, som, jeg ikke rigtig føler, bliver belyst i ligaen, så det glæder jeg mig til. Det er så små marginaler i hver kamp, det er helt vildt, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Elsker Superligaen
47-årige Nielsen mener, at Superligaen er et flot fodboldprodukt med stor spænding i alle kampe, og det er noget, der tænder en gnist i ham.
– Nu har jeg lige stået i Superligaen. Var jeg kommet lige fra Grækenland, skulle jeg måske havde brugt noget tid på at blive up to date med Superligaen, men nu er jeg fuldt opdateret på det.
– Jeg elsker Superligaen, og jeg synes, at vores liga er sindssygt fed. Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne. Ligaen er lavet til at underholde, og det har man bare lykkedes med fra Divisionsforeningen og klubbernes side ved at sige ja til den her struktur.
– Det er sindssygt modigt. Der er ingen af topholdene, der har haft et super topniveau i den sæson, som vi lige har haft, så ligaen har været spændende hele vejen igennem. Det er en sindssygt fed og interessant liga.
På TV 2 skal Nielsen blandt andet arbejde sammen med den tidligere landsholdsspiller Nicklas Bendtner, og det glæder den tidligere Superliga-træner sig også til.
– Ham har jeg arbejdet med før. Nicklas er dygtig til at se fodbold. Når vi sidder og gennemgår kampe, er Nicklas superskarp på fodbold, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Inden Superligaen går i gang, agerer David Nielsen EM-ekspert på TV 2 under slutrunden.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA