Bliver Superliga-ekspert: Fuldstændig vanvittigt!

David Nielsen siger til Tipsbladet, at han ser frem til at blive en fast del af TV 2’s eksperthold i Superligaen. Han glæder sig til at formidle en liga, som han kalder fuldstændig vanvittig.



– Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne.

Begejstringen stråler ud af David Nielsen, når han skal fortælle om at skulle være Superliga-ekspert på TV 2.

I den kommende sæson er han nemlig en del af det faste eksperthold, efter Nielsen reddede Lyngby fra nedrykning i den seneste sæson.

David Nielsen fortæller til Tipsbladet, at han ser meget frem til at dele ud af sin viden om Superligaen i ekspertrollen.

– Jeg glæder mig til at formidle ligaen og forhåbentlig komme med nogle ting, som, jeg ikke rigtig føler, bliver belyst i ligaen, så det glæder jeg mig til. Det er så små marginaler i hver kamp, det er helt vildt, siger David Nielsen til Tipsbladet.

Elsker Superligaen
47-årige Nielsen mener, at Superligaen er et flot fodboldprodukt med stor spænding i alle kampe, og det er noget, der tænder en gnist i ham.

– Nu har jeg lige stået i Superligaen. Var jeg kommet lige fra Grækenland, skulle jeg måske havde brugt noget tid på at blive up to date med Superligaen, men nu er jeg fuldt opdateret på det.

– Jeg elsker Superligaen, og jeg synes, at vores liga er sindssygt fed. Ligaens struktur er fuldstændig vanvittig at arbejde i for os, der står på sidelinjen og for spillerne. Ligaen er lavet til at underholde, og det har man bare lykkedes med fra Divisionsforeningen og klubbernes side ved at sige ja til den her struktur.

– Det er sindssygt modigt. Der er ingen af topholdene, der har haft et super topniveau i den sæson, som vi lige har haft, så ligaen har været spændende hele vejen igennem. Det er en sindssygt fed og interessant liga.

På TV 2 skal Nielsen blandt andet arbejde sammen med den tidligere landsholdsspiller Nicklas Bendtner, og det glæder den tidligere Superliga-træner sig også til.

– Ham har jeg arbejdet med før. Nicklas er dygtig til at se fodbold. Når vi sidder og gennemgår kampe, er Nicklas superskarp på fodbold, siger David Nielsen til Tipsbladet.

Inden Superligaen går i gang, agerer David Nielsen EM-ekspert på TV 2 under slutrunden.

Tipsbladet har tidligere talt med Nielsen om exittet i Lyngby og trænerfremtiden, og du kan læse mere her.





Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Landsholdsspiller underskriver ny kontrakt

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Hugo Ekitike misser VM

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi