“PC” forklarer: Sådan er sommerplanen i FCK

FC Københavns nye sportsdirektør Peter Christiansen håber, at spillerne er indstillede på forandringer.



I FC København har Peter Christiansen været i rollen som sportsdirektør i godt en uges tid nu, hvor han har fået den kasket på, som den tidligere manager Ståle Solbakken havde, inden nordmanden blev fyret i efteråret 2020.

Siden har københavnerklubben også fået Jess Thorup ind som cheftræner, og det er en anderledes spillestil, som den tidligere Genk, Gent og FC Midtjylland-træner er kommet ind med. Derfor bliver det et interessant transfervindue, som de kommer til at gå ind i.

I et interview i Eurosport-programmet ‘Købmændendes Klub‘ kommer Christiansen ind på, hvad der venter til sommer.

– Vi kommer til at have en scouting-afdeling, der kommer til at stå på tæer under mig, men det bliver også en afdeling, som kommer til at blive taget mere alvorligt. Men der kan også være spillere, som i en ny stil genopfinder sig selv, og der kan jeg jo se, at kvaliteten er der. 

– Der er nogle, der har gode forudsætninger for at tage det skridt ind i en ny og en mere vild spillestil, lyder det fra ‘PC’.

Derfor lader det ikke til, at der skal ske de store ind- og udskiftninger i spillertruppen til sommer, hvis det står til ham. 

– Lige nu er fokus på dem, der er der. Og jeg ville blive rigtig glad, hvis der var nogle, som indstillede sig på en ny måde at spille på. Det er min opfattelse, og det tror jeg meget på, at der er, så vi ikke skal ud i sådan noget helt stort ‘storvask’ og ‘blodbad’ i forhold, hvordan truppen skal se ud efter sommerferien.

Det kan dog godt være, at der kan blive lavet rekordsalg i FCK alligevel. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Senegal – Irak

Kap Verde – Saudi-Arabien

Uruguay – Spanien

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

I dialog om dansk bomber