“PC” forklarer: Sådan er sommerplanen i FCK

FC Københavns nye sportsdirektør Peter Christiansen håber, at spillerne er indstillede på forandringer.



I FC København har Peter Christiansen været i rollen som sportsdirektør i godt en uges tid nu, hvor han har fået den kasket på, som den tidligere manager Ståle Solbakken havde, inden nordmanden blev fyret i efteråret 2020.

Siden har københavnerklubben også fået Jess Thorup ind som cheftræner, og det er en anderledes spillestil, som den tidligere Genk, Gent og FC Midtjylland-træner er kommet ind med. Derfor bliver det et interessant transfervindue, som de kommer til at gå ind i.

I et interview i Eurosport-programmet ‘Købmændendes Klub‘ kommer Christiansen ind på, hvad der venter til sommer.

– Vi kommer til at have en scouting-afdeling, der kommer til at stå på tæer under mig, men det bliver også en afdeling, som kommer til at blive taget mere alvorligt. Men der kan også være spillere, som i en ny stil genopfinder sig selv, og der kan jeg jo se, at kvaliteten er der. 

– Der er nogle, der har gode forudsætninger for at tage det skridt ind i en ny og en mere vild spillestil, lyder det fra ‘PC’.

Derfor lader det ikke til, at der skal ske de store ind- og udskiftninger i spillertruppen til sommer, hvis det står til ham. 

– Lige nu er fokus på dem, der er der. Og jeg ville blive rigtig glad, hvis der var nogle, som indstillede sig på en ny måde at spille på. Det er min opfattelse, og det tror jeg meget på, at der er, så vi ikke skal ud i sådan noget helt stort ‘storvask’ og ‘blodbad’ i forhold, hvordan truppen skal se ud efter sommerferien.

Det kan dog godt være, at der kan blive lavet rekordsalg i FCK alligevel. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Panama – England

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana