I FC København har Peter Christiansen været i rollen som sportsdirektør i godt en uges tid nu, hvor han har fået den kasket på, som den tidligere manager Ståle Solbakken havde, inden nordmanden blev fyret i efteråret 2020.
Siden har københavnerklubben også fået Jess Thorup ind som cheftræner, og det er en anderledes spillestil, som den tidligere Genk, Gent og FC Midtjylland-træner er kommet ind med. Derfor bliver det et interessant transfervindue, som de kommer til at gå ind i.
I et interview i Eurosport-programmet ‘Købmændendes Klub‘ kommer Christiansen ind på, hvad der venter til sommer.
– Vi kommer til at have en scouting-afdeling, der kommer til at stå på tæer under mig, men det bliver også en afdeling, som kommer til at blive taget mere alvorligt. Men der kan også være spillere, som i en ny stil genopfinder sig selv, og der kan jeg jo se, at kvaliteten er der.
– Der er nogle, der har gode forudsætninger for at tage det skridt ind i en ny og en mere vild spillestil, lyder det fra ‘PC’.
Derfor lader det ikke til, at der skal ske de store ind- og udskiftninger i spillertruppen til sommer, hvis det står til ham.
– Lige nu er fokus på dem, der er der. Og jeg ville blive rigtig glad, hvis der var nogle, som indstillede sig på en ny måde at spille på. Det er min opfattelse, og det tror jeg meget på, at der er, så vi ikke skal ud i sådan noget helt stort ‘storvask’ og ‘blodbad’ i forhold, hvordan truppen skal se ud efter sommerferien.
Det kan dog godt være, at der kan blive lavet rekordsalg i FCK alligevel. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
