“PC” forklarer: Sådan er sommerplanen i FCK

FC Københavns nye sportsdirektør Peter Christiansen håber, at spillerne er indstillede på forandringer.



I FC København har Peter Christiansen været i rollen som sportsdirektør i godt en uges tid nu, hvor han har fået den kasket på, som den tidligere manager Ståle Solbakken havde, inden nordmanden blev fyret i efteråret 2020.

Siden har københavnerklubben også fået Jess Thorup ind som cheftræner, og det er en anderledes spillestil, som den tidligere Genk, Gent og FC Midtjylland-træner er kommet ind med. Derfor bliver det et interessant transfervindue, som de kommer til at gå ind i.

I et interview i Eurosport-programmet ‘Købmændendes Klub‘ kommer Christiansen ind på, hvad der venter til sommer.

– Vi kommer til at have en scouting-afdeling, der kommer til at stå på tæer under mig, men det bliver også en afdeling, som kommer til at blive taget mere alvorligt. Men der kan også være spillere, som i en ny stil genopfinder sig selv, og der kan jeg jo se, at kvaliteten er der. 

– Der er nogle, der har gode forudsætninger for at tage det skridt ind i en ny og en mere vild spillestil, lyder det fra ‘PC’.

Derfor lader det ikke til, at der skal ske de store ind- og udskiftninger i spillertruppen til sommer, hvis det står til ham. 

– Lige nu er fokus på dem, der er der. Og jeg ville blive rigtig glad, hvis der var nogle, som indstillede sig på en ny måde at spille på. Det er min opfattelse, og det tror jeg meget på, at der er, så vi ikke skal ud i sådan noget helt stort ‘storvask’ og ‘blodbad’ i forhold, hvordan truppen skal se ud efter sommerferien.

Det kan dog godt være, at der kan blive lavet rekordsalg i FCK alligevel. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Nu melder Christian Eriksen ud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brasilien – Marokko

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jens Jønsson flirter med dansk retur