“PC” forklarer: Sådan er sommerplanen i FCK

FC Københavns nye sportsdirektør Peter Christiansen håber, at spillerne er indstillede på forandringer.



I FC København har Peter Christiansen været i rollen som sportsdirektør i godt en uges tid nu, hvor han har fået den kasket på, som den tidligere manager Ståle Solbakken havde, inden nordmanden blev fyret i efteråret 2020.

Siden har københavnerklubben også fået Jess Thorup ind som cheftræner, og det er en anderledes spillestil, som den tidligere Genk, Gent og FC Midtjylland-træner er kommet ind med. Derfor bliver det et interessant transfervindue, som de kommer til at gå ind i.

I et interview i Eurosport-programmet ‘Købmændendes Klub‘ kommer Christiansen ind på, hvad der venter til sommer.

– Vi kommer til at have en scouting-afdeling, der kommer til at stå på tæer under mig, men det bliver også en afdeling, som kommer til at blive taget mere alvorligt. Men der kan også være spillere, som i en ny stil genopfinder sig selv, og der kan jeg jo se, at kvaliteten er der. 

– Der er nogle, der har gode forudsætninger for at tage det skridt ind i en ny og en mere vild spillestil, lyder det fra ‘PC’.

Derfor lader det ikke til, at der skal ske de store ind- og udskiftninger i spillertruppen til sommer, hvis det står til ham. 

– Lige nu er fokus på dem, der er der. Og jeg ville blive rigtig glad, hvis der var nogle, som indstillede sig på en ny måde at spille på. Det er min opfattelse, og det tror jeg meget på, at der er, så vi ikke skal ud i sådan noget helt stort ‘storvask’ og ‘blodbad’ i forhold, hvordan truppen skal se ud efter sommerferien.

Det kan dog godt være, at der kan blive lavet rekordsalg i FCK alligevel. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Spanien – Kap Verde

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

AGF køber ham

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Raser over VM-tiltag



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år