Blodige stridigheder i hjemlandet: Tidligere Superliga-profil klar til krig

Den tidligere Randers FC-spiller Yura Movsisyan fortæller ifølge flere medier, at han er klar til at gå i krig for hjemlandet Armenien.



For ti år siden gik han i krig på banen for Randers FC i Superligaen, men i dag er det en helt anden type krig, den armenske angriber Yura Movsisyan er klar til.

Det fortæller den amerikansk-fødte armener ifølge de store svensker medier Expressen og Aftonbladet, der citerer det armenske medie news.am. 

Konflikten mellem Armenien og Azerbajdsjan om grænseregionen Nagorno-Karabach er blusset op på ny, og blandt andet er hovedstaden Stepanakert blevet beskudt med raketter, og der rapporteres om sønderbombede huse, skoler og sygehuse, skriver Expressen.

I søndags skrev BBC, at 220 personer har mistet livet på grund af konflikten, og flere ledere verden over har opfordret de stridende partere til at genstarte forhandlingerne igen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Movsisyan har både armensk og amerikansk medborgerskab og til et amerikansk radioprogram siger han ifølge news.am, at han allerede har fortalt sine børn, at han er klar til at gå i krig.

– Jeg sagde til dem, at hvis det ikke slutter, så bliver jeg nødt til at kæmpe.

Han fortæller, at hans datter protesterede, da han fortalte, at han muligvis ville gå i krig.

– Hun spurgte mig, hvad jeg som en enkelt person kan gøre. Den tanke havde jeg også selv haft, og det tror jeg er meget normalt, men jeg sagde til hende, at hvis jeg tager afsted, så kommer mindst en procent af alle, der ved, hvem jeg er til at gøre det samme, og det gør en forskel.

Læs også:Silkeborg IF tester tidligere Superliga-spiller

Også hans søn havde betænkeligheder.

– Min søn spurgte, hvorfor jeg vil gå i krig. Jeg sagde til ham, at hvis ikke jeg gør det, så bliver han nødt til det om 20 år. Jeg fortalte ham, at han er heldig at bo i USA, men hvis jeg ikke gør det nu, skal børn på hans alder, der bor i Armenien, gøre det.

Konflikten om regionen går mange år tilbage i tiden. Nagorno-Karabach tilhører officielt Azerbajdzjan, men majoriteten af de ca. 150.000 indbyggere er armenier.

I 1994 indgik parterne en våbenhvile, men en egentlig fredaftale er ikke indgået, og den seneste uge har grænseregionen været ramt af de værste stridigheder siden våbenhvilen blev aftalt.

Læs også:Stor Viborg-fiasko: Sendt ud af Danmarksserie-hold i pokalturneringen
Læs også:Mistrati hylder FC Sydvest: Det er ‘the backbone of football’
Læs også:Randers klarede videre i pokalturneringen mod hårdtkæmpende FC Sydvest






Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



LIVE

Superliga-LIVE: Gift Links forlænger

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’