Blodige stridigheder i hjemlandet: Tidligere Superliga-profil klar til krig

Den tidligere Randers FC-spiller Yura Movsisyan fortæller ifølge flere medier, at han er klar til at gå i krig for hjemlandet Armenien.



For ti år siden gik han i krig på banen for Randers FC i Superligaen, men i dag er det en helt anden type krig, den armenske angriber Yura Movsisyan er klar til.

Det fortæller den amerikansk-fødte armener ifølge de store svensker medier Expressen og Aftonbladet, der citerer det armenske medie news.am. 

Konflikten mellem Armenien og Azerbajdsjan om grænseregionen Nagorno-Karabach er blusset op på ny, og blandt andet er hovedstaden Stepanakert blevet beskudt med raketter, og der rapporteres om sønderbombede huse, skoler og sygehuse, skriver Expressen.

I søndags skrev BBC, at 220 personer har mistet livet på grund af konflikten, og flere ledere verden over har opfordret de stridende partere til at genstarte forhandlingerne igen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Movsisyan har både armensk og amerikansk medborgerskab og til et amerikansk radioprogram siger han ifølge news.am, at han allerede har fortalt sine børn, at han er klar til at gå i krig.

– Jeg sagde til dem, at hvis det ikke slutter, så bliver jeg nødt til at kæmpe.

Han fortæller, at hans datter protesterede, da han fortalte, at han muligvis ville gå i krig.

– Hun spurgte mig, hvad jeg som en enkelt person kan gøre. Den tanke havde jeg også selv haft, og det tror jeg er meget normalt, men jeg sagde til hende, at hvis jeg tager afsted, så kommer mindst en procent af alle, der ved, hvem jeg er til at gøre det samme, og det gør en forskel.

Læs også:Silkeborg IF tester tidligere Superliga-spiller

Også hans søn havde betænkeligheder.

– Min søn spurgte, hvorfor jeg vil gå i krig. Jeg sagde til ham, at hvis ikke jeg gør det, så bliver han nødt til det om 20 år. Jeg fortalte ham, at han er heldig at bo i USA, men hvis jeg ikke gør det nu, skal børn på hans alder, der bor i Armenien, gøre det.

Konflikten om regionen går mange år tilbage i tiden. Nagorno-Karabach tilhører officielt Azerbajdzjan, men majoriteten af de ca. 150.000 indbyggere er armenier.

I 1994 indgik parterne en våbenhvile, men en egentlig fredaftale er ikke indgået, og den seneste uge har grænseregionen været ramt af de værste stridigheder siden våbenhvilen blev aftalt.

Læs også:Stor Viborg-fiasko: Sendt ud af Danmarksserie-hold i pokalturneringen
Læs også:Mistrati hylder FC Sydvest: Det er ‘the backbone of football’
Læs også:Randers klarede videre i pokalturneringen mod hårdtkæmpende FC Sydvest




LIVE

TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har droppet stor dansk transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit