Blodige stridigheder i hjemlandet: Tidligere Superliga-profil klar til krig

Den tidligere Randers FC-spiller Yura Movsisyan fortæller ifølge flere medier, at han er klar til at gå i krig for hjemlandet Armenien.



For ti år siden gik han i krig på banen for Randers FC i Superligaen, men i dag er det en helt anden type krig, den armenske angriber Yura Movsisyan er klar til.

Det fortæller den amerikansk-fødte armener ifølge de store svensker medier Expressen og Aftonbladet, der citerer det armenske medie news.am. 

Konflikten mellem Armenien og Azerbajdsjan om grænseregionen Nagorno-Karabach er blusset op på ny, og blandt andet er hovedstaden Stepanakert blevet beskudt med raketter, og der rapporteres om sønderbombede huse, skoler og sygehuse, skriver Expressen.

I søndags skrev BBC, at 220 personer har mistet livet på grund af konflikten, og flere ledere verden over har opfordret de stridende partere til at genstarte forhandlingerne igen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Movsisyan har både armensk og amerikansk medborgerskab og til et amerikansk radioprogram siger han ifølge news.am, at han allerede har fortalt sine børn, at han er klar til at gå i krig.

– Jeg sagde til dem, at hvis det ikke slutter, så bliver jeg nødt til at kæmpe.

Han fortæller, at hans datter protesterede, da han fortalte, at han muligvis ville gå i krig.

– Hun spurgte mig, hvad jeg som en enkelt person kan gøre. Den tanke havde jeg også selv haft, og det tror jeg er meget normalt, men jeg sagde til hende, at hvis jeg tager afsted, så kommer mindst en procent af alle, der ved, hvem jeg er til at gøre det samme, og det gør en forskel.

Læs også:Silkeborg IF tester tidligere Superliga-spiller

Også hans søn havde betænkeligheder.

– Min søn spurgte, hvorfor jeg vil gå i krig. Jeg sagde til ham, at hvis ikke jeg gør det, så bliver han nødt til det om 20 år. Jeg fortalte ham, at han er heldig at bo i USA, men hvis jeg ikke gør det nu, skal børn på hans alder, der bor i Armenien, gøre det.

Konflikten om regionen går mange år tilbage i tiden. Nagorno-Karabach tilhører officielt Azerbajdzjan, men majoriteten af de ca. 150.000 indbyggere er armenier.

I 1994 indgik parterne en våbenhvile, men en egentlig fredaftale er ikke indgået, og den seneste uge har grænseregionen været ramt af de værste stridigheder siden våbenhvilen blev aftalt.

Læs også:Stor Viborg-fiasko: Sendt ud af Danmarksserie-hold i pokalturneringen
Læs også:Mistrati hylder FC Sydvest: Det er ‘the backbone of football’
Læs også:Randers klarede videre i pokalturneringen mod hårdtkæmpende FC Sydvest




Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Marcondes afviser tilbud, men…

Flere Superliga-kamp rykkes

Jens Stage-skifte i fare

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Uruguay – Kap Verde

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner