Blodige stridigheder i hjemlandet: Tidligere Superliga-profil klar til krig

Den tidligere Randers FC-spiller Yura Movsisyan fortæller ifølge flere medier, at han er klar til at gå i krig for hjemlandet Armenien.



For ti år siden gik han i krig på banen for Randers FC i Superligaen, men i dag er det en helt anden type krig, den armenske angriber Yura Movsisyan er klar til.

Det fortæller den amerikansk-fødte armener ifølge de store svensker medier Expressen og Aftonbladet, der citerer det armenske medie news.am. 

Konflikten mellem Armenien og Azerbajdsjan om grænseregionen Nagorno-Karabach er blusset op på ny, og blandt andet er hovedstaden Stepanakert blevet beskudt med raketter, og der rapporteres om sønderbombede huse, skoler og sygehuse, skriver Expressen.

I søndags skrev BBC, at 220 personer har mistet livet på grund af konflikten, og flere ledere verden over har opfordret de stridende partere til at genstarte forhandlingerne igen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Movsisyan har både armensk og amerikansk medborgerskab og til et amerikansk radioprogram siger han ifølge news.am, at han allerede har fortalt sine børn, at han er klar til at gå i krig.

– Jeg sagde til dem, at hvis det ikke slutter, så bliver jeg nødt til at kæmpe.

Han fortæller, at hans datter protesterede, da han fortalte, at han muligvis ville gå i krig.

– Hun spurgte mig, hvad jeg som en enkelt person kan gøre. Den tanke havde jeg også selv haft, og det tror jeg er meget normalt, men jeg sagde til hende, at hvis jeg tager afsted, så kommer mindst en procent af alle, der ved, hvem jeg er til at gøre det samme, og det gør en forskel.

Læs også:Silkeborg IF tester tidligere Superliga-spiller

Også hans søn havde betænkeligheder.

– Min søn spurgte, hvorfor jeg vil gå i krig. Jeg sagde til ham, at hvis ikke jeg gør det, så bliver han nødt til det om 20 år. Jeg fortalte ham, at han er heldig at bo i USA, men hvis jeg ikke gør det nu, skal børn på hans alder, der bor i Armenien, gøre det.

Konflikten om regionen går mange år tilbage i tiden. Nagorno-Karabach tilhører officielt Azerbajdzjan, men majoriteten af de ca. 150.000 indbyggere er armenier.

I 1994 indgik parterne en våbenhvile, men en egentlig fredaftale er ikke indgået, og den seneste uge har grænseregionen været ramt af de værste stridigheder siden våbenhvilen blev aftalt.

Læs også:Stor Viborg-fiasko: Sendt ud af Danmarksserie-hold i pokalturneringen
Læs også:Mistrati hylder FC Sydvest: Det er ‘the backbone of football’
Læs også:Randers klarede videre i pokalturneringen mod hårdtkæmpende FC Sydvest






LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

‘Det er jeg træt af’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt