Blodige stridigheder i hjemlandet: Tidligere Superliga-profil klar til krig

Den tidligere Randers FC-spiller Yura Movsisyan fortæller ifølge flere medier, at han er klar til at gå i krig for hjemlandet Armenien.



For ti år siden gik han i krig på banen for Randers FC i Superligaen, men i dag er det en helt anden type krig, den armenske angriber Yura Movsisyan er klar til.

Det fortæller den amerikansk-fødte armener ifølge de store svensker medier Expressen og Aftonbladet, der citerer det armenske medie news.am. 

Konflikten mellem Armenien og Azerbajdsjan om grænseregionen Nagorno-Karabach er blusset op på ny, og blandt andet er hovedstaden Stepanakert blevet beskudt med raketter, og der rapporteres om sønderbombede huse, skoler og sygehuse, skriver Expressen.

I søndags skrev BBC, at 220 personer har mistet livet på grund af konflikten, og flere ledere verden over har opfordret de stridende partere til at genstarte forhandlingerne igen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

Movsisyan har både armensk og amerikansk medborgerskab og til et amerikansk radioprogram siger han ifølge news.am, at han allerede har fortalt sine børn, at han er klar til at gå i krig.

– Jeg sagde til dem, at hvis det ikke slutter, så bliver jeg nødt til at kæmpe.

Han fortæller, at hans datter protesterede, da han fortalte, at han muligvis ville gå i krig.

– Hun spurgte mig, hvad jeg som en enkelt person kan gøre. Den tanke havde jeg også selv haft, og det tror jeg er meget normalt, men jeg sagde til hende, at hvis jeg tager afsted, så kommer mindst en procent af alle, der ved, hvem jeg er til at gøre det samme, og det gør en forskel.

Læs også:Silkeborg IF tester tidligere Superliga-spiller

Også hans søn havde betænkeligheder.

– Min søn spurgte, hvorfor jeg vil gå i krig. Jeg sagde til ham, at hvis ikke jeg gør det, så bliver han nødt til det om 20 år. Jeg fortalte ham, at han er heldig at bo i USA, men hvis jeg ikke gør det nu, skal børn på hans alder, der bor i Armenien, gøre det.

Konflikten om regionen går mange år tilbage i tiden. Nagorno-Karabach tilhører officielt Azerbajdzjan, men majoriteten af de ca. 150.000 indbyggere er armenier.

I 1994 indgik parterne en våbenhvile, men en egentlig fredaftale er ikke indgået, og den seneste uge har grænseregionen været ramt af de værste stridigheder siden våbenhvilen blev aftalt.

Læs også:Stor Viborg-fiasko: Sendt ud af Danmarksserie-hold i pokalturneringen
Læs også:Mistrati hylder FC Sydvest: Det er ‘the backbone of football’
Læs også:Randers klarede videre i pokalturneringen mod hårdtkæmpende FC Sydvest




Supercomputer: De vinder Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCN taber i Europa-comeback

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se de danske hold i Europa

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’