Bo Henriksen deler sjov historie: Faxe og jeg kunne ikke finde DM-pokalen

Da Herfølge Boldklub vandt danmarksmesterskabet i 2000, forsvandt DM-pokalen efter holdets store fest. Dagen efter ringede John “Faxe” Jensen og bad Bo Henriksen om at lede efter den, men han fandt den ikke.



Hvis man vinder danmarksmesterskabet i fodbold, skal man selvfølgelig fejre det. Og vinder man det mest overraskende mesterskab i mands minde, skal festen helst være uforglemmelig. Det tyder på, at den var netop det, da Herfølge Boldklub i 2000 blev årtusindets første danske mestre.

Festen stak så meget af, at Bo Henriksen mistede sin guldmedalje, og holdet mistede DM-pokalen. Den måler ellers 42 centimeter og vejer 5,5 kilo. Herfølge var det bare andet hold til at løfte lige præcis dén pokal.

Men det lykkedes altså Herfølge-drengene forlægge den, og så satte spillende cheftræner John “Faxe” Jensen sin angriber Bo Henriksen på sagen.

– “Faxe” ringer til mig, dagen efter vi har holdt den fest, og jeg bor tættest på Herfølges klubhus. Den store (pokal, red.) der, den forsvandt jo. “Faxe” ringer til mig og siger: “Du er nødt til at køre over i klubben for at se, om den er derovre.” Det var den selvfølgelig ikke, fortæller Henriksen i programmet Offside på TV3 Sport.

– Så kunne vi ikke finde den i tre dage. Så fandt “Faxe” den under sengen tre dage senere. Så han har nok også været lidt halvhøj. 

Mens John “Faxe” Jensen altså lykkedes med at finde selve symbolet på, at holdet havde vundet danmarksmesterskabet, har Bo Henriksen helt mistet sin guldmedalje. Men som han siger i programmet, spillede han kun ti kampe i den sæson, så han føler ikke det samme ejerskab for triumfen, som hvis han havde spillet alle 33.

Se hele klippet i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i