Hvis man vinder danmarksmesterskabet i fodbold, skal man selvfølgelig fejre det. Og vinder man det mest overraskende mesterskab i mands minde, skal festen helst være uforglemmelig. Det tyder på, at den var netop det, da Herfølge Boldklub i 2000 blev årtusindets første danske mestre.
Festen stak så meget af, at Bo Henriksen mistede sin guldmedalje, og holdet mistede DM-pokalen. Den måler ellers 42 centimeter og vejer 5,5 kilo. Herfølge var det bare andet hold til at løfte lige præcis dén pokal.
Men det lykkedes altså Herfølge-drengene forlægge den, og så satte spillende cheftræner John “Faxe” Jensen sin angriber Bo Henriksen på sagen.
– “Faxe” ringer til mig, dagen efter vi har holdt den fest, og jeg bor tættest på Herfølges klubhus. Den store (pokal, red.) der, den forsvandt jo. “Faxe” ringer til mig og siger: “Du er nødt til at køre over i klubben for at se, om den er derovre.” Det var den selvfølgelig ikke, fortæller Henriksen i programmet Offside på TV3 Sport.
– Så kunne vi ikke finde den i tre dage. Så fandt “Faxe” den under sengen tre dage senere. Så han har nok også været lidt halvhøj.
Mens John “Faxe” Jensen altså lykkedes med at finde selve symbolet på, at holdet havde vundet danmarksmesterskabet, har Bo Henriksen helt mistet sin guldmedalje. Men som han siger i programmet, spillede han kun ti kampe i den sæson, så han føler ikke det samme ejerskab for triumfen, som hvis han havde spillet alle 33.
Se hele klippet i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
