Bo Henriksen deler sjov historie: Faxe og jeg kunne ikke finde DM-pokalen

Da Herfølge Boldklub vandt danmarksmesterskabet i 2000, forsvandt DM-pokalen efter holdets store fest. Dagen efter ringede John “Faxe” Jensen og bad Bo Henriksen om at lede efter den, men han fandt den ikke.



Hvis man vinder danmarksmesterskabet i fodbold, skal man selvfølgelig fejre det. Og vinder man det mest overraskende mesterskab i mands minde, skal festen helst være uforglemmelig. Det tyder på, at den var netop det, da Herfølge Boldklub i 2000 blev årtusindets første danske mestre.

Festen stak så meget af, at Bo Henriksen mistede sin guldmedalje, og holdet mistede DM-pokalen. Den måler ellers 42 centimeter og vejer 5,5 kilo. Herfølge var det bare andet hold til at løfte lige præcis dén pokal.

Men det lykkedes altså Herfølge-drengene forlægge den, og så satte spillende cheftræner John “Faxe” Jensen sin angriber Bo Henriksen på sagen.

– “Faxe” ringer til mig, dagen efter vi har holdt den fest, og jeg bor tættest på Herfølges klubhus. Den store (pokal, red.) der, den forsvandt jo. “Faxe” ringer til mig og siger: “Du er nødt til at køre over i klubben for at se, om den er derovre.” Det var den selvfølgelig ikke, fortæller Henriksen i programmet Offside på TV3 Sport.

– Så kunne vi ikke finde den i tre dage. Så fandt “Faxe” den under sengen tre dage senere. Så han har nok også været lidt halvhøj. 

Mens John “Faxe” Jensen altså lykkedes med at finde selve symbolet på, at holdet havde vundet danmarksmesterskabet, har Bo Henriksen helt mistet sin guldmedalje. Men som han siger i programmet, spillede han kun ti kampe i den sæson, så han føler ikke det samme ejerskab for triumfen, som hvis han havde spillet alle 33.

Se hele klippet i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Mexico – England

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Dansker på blokken i ny storklub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’