Bo Henriksen: Vi har jo været imponerende

FC Midtjylland-træner Bo Henriksen føler, at holdet har været ramt af uheld i Europa League’s gruppespil.



Halvvejs i Europa Leagues gruppespil har FC Midtjylland blot hentet to point i tre kampe. Torsdag blev det 1-1 hjemme mod gruppens førerhold, serbiske Røde Stjerne, i en kamp, som midtjyderne havde chancerne til at vinde.

De misbrugte chancer irriterer FCM’s cheftræner, Bo Henriksen, som føler, at det midtjyske mandskab har manglet held i turneringen indtil nu.

– Vi føler jo, at vi har været voldsomt uheldige i Europa League indtil videre. Det vil vi våge at påstå.

– Især på hjemmebane har vi jo egentlig været imponerende på mange måder, og hvis vi spillede de kampe mod Ludogorets og Røde Stjerne igen, er jeg sikker på, at vi ville vinde, siger han.

Selv om midtjyderne torsdag endnu en engang havde svært ved at finde målet i Europa League, kan FCM-træneren godt glæde sig over den overordnede præstation.

– Jeg synes, at vi gjorde det godt. Vi spillede en rigtig god første halvleg, og på mange parametre viste vi, at vi var bedre end Røde Stjerne, siger den karismatiske træner.

Den glæde havde den 20-årige FCM-målscorer Nikolas Dyhr anderledes svært ved at finde frem, selv om 1-1-målet var hans første seniormål i klubben.

– Jeg spillede min bedste kamp for FCM, men jeg har svært ved at glæde mig over det mål lige nu.

– Det vigtigste for mig er en sejr, og jeg vil altid vælge tre point over et mål.

– Så lige nu er det svært at være glad, men selvfølgelig når jeg vågner i morgen, vil jeg være glad for at have scoret, siger den unge venstreback.

Røde Stjerne er efter kampen på syv point, og portugisiske Braga har seks point på andenpladsen, mens bulgarske Ludogorets er efter FC Midtjylland på gruppens sidsteplads.

Derfor var serbernes cheftræner, Dejan Stankovic, ganske godt tilfreds med det ene point i Danmark.

– Vi er tilfredse med resultatet, fordi vi godt vidste, det ville blive en svær kamp. Vi fik, hvad vi kom efter mod et godt og stærkt hold, siger den 43-årige tidligere serbiske storspiller.

Skulle det ikke lykkes for FCM at hente Røde Stjerne eller Braga, giver en tredjeplads adgang til knockoutfasen i Conference League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Her er FC Københavns vej i Europa

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning