Bo Henriksen: Vi har jo været imponerende

FC Midtjylland-træner Bo Henriksen føler, at holdet har været ramt af uheld i Europa League’s gruppespil.



Halvvejs i Europa Leagues gruppespil har FC Midtjylland blot hentet to point i tre kampe. Torsdag blev det 1-1 hjemme mod gruppens førerhold, serbiske Røde Stjerne, i en kamp, som midtjyderne havde chancerne til at vinde.

De misbrugte chancer irriterer FCM’s cheftræner, Bo Henriksen, som føler, at det midtjyske mandskab har manglet held i turneringen indtil nu.

– Vi føler jo, at vi har været voldsomt uheldige i Europa League indtil videre. Det vil vi våge at påstå.

– Især på hjemmebane har vi jo egentlig været imponerende på mange måder, og hvis vi spillede de kampe mod Ludogorets og Røde Stjerne igen, er jeg sikker på, at vi ville vinde, siger han.

Selv om midtjyderne torsdag endnu en engang havde svært ved at finde målet i Europa League, kan FCM-træneren godt glæde sig over den overordnede præstation.

– Jeg synes, at vi gjorde det godt. Vi spillede en rigtig god første halvleg, og på mange parametre viste vi, at vi var bedre end Røde Stjerne, siger den karismatiske træner.

Den glæde havde den 20-årige FCM-målscorer Nikolas Dyhr anderledes svært ved at finde frem, selv om 1-1-målet var hans første seniormål i klubben.

– Jeg spillede min bedste kamp for FCM, men jeg har svært ved at glæde mig over det mål lige nu.

– Det vigtigste for mig er en sejr, og jeg vil altid vælge tre point over et mål.

– Så lige nu er det svært at være glad, men selvfølgelig når jeg vågner i morgen, vil jeg være glad for at have scoret, siger den unge venstreback.

Røde Stjerne er efter kampen på syv point, og portugisiske Braga har seks point på andenpladsen, mens bulgarske Ludogorets er efter FC Midtjylland på gruppens sidsteplads.

Derfor var serbernes cheftræner, Dejan Stankovic, ganske godt tilfreds med det ene point i Danmark.

– Vi er tilfredse med resultatet, fordi vi godt vidste, det ville blive en svær kamp. Vi fik, hvad vi kom efter mod et godt og stærkt hold, siger den 43-årige tidligere serbiske storspiller.

Skulle det ikke lykkes for FCM at hente Røde Stjerne eller Braga, giver en tredjeplads adgang til knockoutfasen i Conference League.

/ritzau/





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’