Bo Henriksen: Tåbeligt ikke at bruge ham

At Jens-Lys Cajuste er blevet i FCM, giver holdet gode muligheder for at rotere på midtbanen, mener træner.



Den svenske landsholdsspiller Jens-Lys Cajuste var før første gang i sæsonen at finde i FC Midtjyllands kamptrup, da holdet slog FC Nordsjælland 2-0 fredag aften.

Spilleren har været rygtet væk fra Midtjylland hele sommeren, og det var en overraskelse for de fleste, at han stadig var at finde i det midtjyske, da transfervinduet lukkede.

Efter fredagens kamp var midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, mere end tilfreds med at have ham tilbage.

– Det giver os nogle helt nye dimensioner at få en spiller som ham ind.

– Når vi har en spiller med så god motor og gode kvaliteter, vil det være tåbeligt ikke at gøre brug af ham.

-Vi har nu tre midtbanespillere med så meget kvalitet, og det er fantastisk at kunne rotere rundt mellem dem.

– Det bliver især vigtigt i vores europæiske kampe, hvor vi skal stå mere kompakte, siger Bo Henriksen.

Fredagens kamp var en tæt affære, hvor Nordsjælland havde flere store chancer, inden Midtjylland fik hul på bylden.

I anden halvleg ved stillingen 1-0 blev Jens-Lys Cajuste skiftet ind, og Bo Henriksen var meget tilfreds med, hvad han så fra den svenske midtbanedynamo.

– Efter han kom ind, så blev det bare mere solidt inde på banen.

– Nordsjælland skabte ikke en eneste chance, efter han kom ind.

– Før indskiftningen kunne de have scoret et par stykker, siger Bo Henriksen.

Sportsdirektøren i FC Midtjylland, Svend Graversen, var også glad for at se svenskeren i aktion igen, selv om han også var ærgerlig over, at svenskeren ikke blev solgt i transfervinduet.

– På den ene side er vi ærgerlige over, at vi ikke fandt et match på transfermarkedet, men på den anden side er vi glade for at have ham i klubben.

– Man kunne virkelig også høre det på tilskuerne, da han kom ind på banen igen. Det var dejligt at se, siger Svend Graversen.

Efter kampen satte sportsdirektøren også ord på, hvorfor den svenske landsholdsspiller ikke blev solgt, og at der kan komme et salg på tale, når vinterens transfervindue åbner den 1. januar.

– Vi skulle finde et match, der passede os, Jens og den købende klub, og det ramte vi ikke denne gang.

-Hvis han spiller, som han gjorde i dag, er der en chance for, at han bliver skippet afsted i vinterens transfervindue, siger Svend Graversen.

/ritzau/





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Her er 16.-delsfinalerne til VM