Bo Henriksen vinder dansk trænermøde i Tyskland

I en underholdende og dramatisk affære endte Bo Henriksen og Mainz med at slå Jess Thorups Augsburg.



Bo Henriksen sikrede sig fredag aften håneretten over for sin gamle ven Jess Thorup, da de to fodboldtrænere mødtes i Bundesligaen.

Med den altid energiske Henriksen som inspirator på sidelinjen vandt Mainz 3-2 over Thorups Augsburg i en kamp, der ud over fem mål bød på to røde kort og stor dramatik.

Augsburg fik dybt i tillægstiden tilkendt et straffespark, men det blev omstødt efter en videogennemgang.

Da holdene mødtes i Bo Henriksens tyske trænerdebut i februar, endte det også med sejr til Mainz, så han kender opskriften til at slå sin landsmand.

Allerede efter 12 minutter løb den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-træner jublende rundt første gang, da unge Armindo Sieb afsluttede en indøvet dødboldkombination ved at heade bolden i nettet.

Og bare to minutter senere gik det galt igen for Augsburgs defensiv, som blev fanget højt på banen og tillod Jonathan Burkardt at løbe fri i feltet.

Herfra fordoblede han føringen med hovedet, og Henriksen kunne atter knytte næven og fejre målet med assistenten Michael Silberbauer.

Keven Schlotterbeck reducerede midtvejs i første halvleg, og det begyndte at se svært ud for gæsterne, da Nadiem Amiri inden for to minutter fik to gule kort og forlod banen.

Alligevel var det Mainz, der fik nettet til at blafre kort inde i anden halvleg.

I undertal sneg Jonathan Burkardt sig ned bagest i feltet, hvorfra han med en lang tå prikkede et indlæg i nettet til 3-1.

Samuel Essende bragte håbet tilbage for Jess Thorup og Augsburg med sin reducering efter 57 minutter, men han dummede sig et lille kvarter senere, hvor han fik direkte rødt for at sparke en modspiller ned og dermed fjernede værternes numeriske fordel.

Bo Henriksen råbte og skreg fra sidelinjen og kaldte sine trætte spillere frem, når de endte for langt tilbage på egen banehalvdel.

Steve Mounie var få centimeter fra at udligne på et akrobatisk saksespark, men Robin Zentner reddede flot.

Dramatikken toppede i seks minutters tillægstid med det annullerede straffespark, som gjorde dommeren Sören Storks til en upopulær skikkelse blandt fans og spillere fra hjemmeholdet.

Sejren bringer Mainz op på tiendepladsen med fem point, mens Augsburg med et point færre er nummer 12 før weekendens kampe.

/ritzau/



De er klar til at købe Mohamed Salah

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det var vanvittigt brutalt!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Manchester United dummede sig mod West Ham

Danske klubber vil have ham

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dybt skuffet og trist

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke