Bo Henriksen sikrede sig fredag aften håneretten over for sin gamle ven Jess Thorup, da de to fodboldtrænere mødtes i Bundesligaen.
Med den altid energiske Henriksen som inspirator på sidelinjen vandt Mainz 3-2 over Thorups Augsburg i en kamp, der ud over fem mål bød på to røde kort og stor dramatik.
Augsburg fik dybt i tillægstiden tilkendt et straffespark, men det blev omstødt efter en videogennemgang.
Da holdene mødtes i Bo Henriksens tyske trænerdebut i februar, endte det også med sejr til Mainz, så han kender opskriften til at slå sin landsmand.
Allerede efter 12 minutter løb den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-træner jublende rundt første gang, da unge Armindo Sieb afsluttede en indøvet dødboldkombination ved at heade bolden i nettet.
Og bare to minutter senere gik det galt igen for Augsburgs defensiv, som blev fanget højt på banen og tillod Jonathan Burkardt at løbe fri i feltet.
Herfra fordoblede han føringen med hovedet, og Henriksen kunne atter knytte næven og fejre målet med assistenten Michael Silberbauer.
Keven Schlotterbeck reducerede midtvejs i første halvleg, og det begyndte at se svært ud for gæsterne, da Nadiem Amiri inden for to minutter fik to gule kort og forlod banen.
Alligevel var det Mainz, der fik nettet til at blafre kort inde i anden halvleg.
I undertal sneg Jonathan Burkardt sig ned bagest i feltet, hvorfra han med en lang tå prikkede et indlæg i nettet til 3-1.
Samuel Essende bragte håbet tilbage for Jess Thorup og Augsburg med sin reducering efter 57 minutter, men han dummede sig et lille kvarter senere, hvor han fik direkte rødt for at sparke en modspiller ned og dermed fjernede værternes numeriske fordel.
Bo Henriksen råbte og skreg fra sidelinjen og kaldte sine trætte spillere frem, når de endte for langt tilbage på egen banehalvdel.
Steve Mounie var få centimeter fra at udligne på et akrobatisk saksespark, men Robin Zentner reddede flot.
Dramatikken toppede i seks minutters tillægstid med det annullerede straffespark, som gjorde dommeren Sören Storks til en upopulær skikkelse blandt fans og spillere fra hjemmeholdet.
Sejren bringer Mainz op på tiendepladsen med fem point, mens Augsburg med et point færre er nummer 12 før weekendens kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER