Bo Henriksen vinder dansk trænermøde i Tyskland

I en underholdende og dramatisk affære endte Bo Henriksen og Mainz med at slå Jess Thorups Augsburg.



Bo Henriksen sikrede sig fredag aften håneretten over for sin gamle ven Jess Thorup, da de to fodboldtrænere mødtes i Bundesligaen.

Med den altid energiske Henriksen som inspirator på sidelinjen vandt Mainz 3-2 over Thorups Augsburg i en kamp, der ud over fem mål bød på to røde kort og stor dramatik.

Augsburg fik dybt i tillægstiden tilkendt et straffespark, men det blev omstødt efter en videogennemgang.

Da holdene mødtes i Bo Henriksens tyske trænerdebut i februar, endte det også med sejr til Mainz, så han kender opskriften til at slå sin landsmand.

Allerede efter 12 minutter løb den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-træner jublende rundt første gang, da unge Armindo Sieb afsluttede en indøvet dødboldkombination ved at heade bolden i nettet.

Og bare to minutter senere gik det galt igen for Augsburgs defensiv, som blev fanget højt på banen og tillod Jonathan Burkardt at løbe fri i feltet.

Herfra fordoblede han føringen med hovedet, og Henriksen kunne atter knytte næven og fejre målet med assistenten Michael Silberbauer.

Keven Schlotterbeck reducerede midtvejs i første halvleg, og det begyndte at se svært ud for gæsterne, da Nadiem Amiri inden for to minutter fik to gule kort og forlod banen.

Alligevel var det Mainz, der fik nettet til at blafre kort inde i anden halvleg.

I undertal sneg Jonathan Burkardt sig ned bagest i feltet, hvorfra han med en lang tå prikkede et indlæg i nettet til 3-1.

Samuel Essende bragte håbet tilbage for Jess Thorup og Augsburg med sin reducering efter 57 minutter, men han dummede sig et lille kvarter senere, hvor han fik direkte rødt for at sparke en modspiller ned og dermed fjernede værternes numeriske fordel.

Bo Henriksen råbte og skreg fra sidelinjen og kaldte sine trætte spillere frem, når de endte for langt tilbage på egen banehalvdel.

Steve Mounie var få centimeter fra at udligne på et akrobatisk saksespark, men Robin Zentner reddede flot.

Dramatikken toppede i seks minutters tillægstid med det annullerede straffespark, som gjorde dommeren Sören Storks til en upopulær skikkelse blandt fans og spillere fra hjemmeholdet.

Sejren bringer Mainz op på tiendepladsen med fem point, mens Augsburg med et point færre er nummer 12 før weekendens kampe.

/ritzau/





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danmark – Nordmakedonien

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Philip Billing tabte kæben

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Det er Neestrups tre største fejl

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Divisionsforeningen med markant udmelding



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

I chok over Steve Cooper-historie

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Riemer melder stjerne klar

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Helt på røven over Victor Froholdt

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar besked til danske debutanter

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Av, FCK! Her er de værst af alle

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Nu flytter anfører til Danmark

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding