Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Bo Svensson er mere end klar til at komme tilbage i job. For nyligt kom det frem, at FC København har henvendt sig til ham.



Bo Svenssons navn har været nævnt rigtig mange gange siden afskeden med Union Berlin i december 2024, når trænersæder er blevet ledige.

Østrigske Rapid Wien, Werder Bremen og senest FC København er nævnt som nogle af de klubber, der har haft snøren ude efter ham.

Rapid Wien gik i stedet med en anden dansker i Johannes Hoff-Thorup, mens Werder Bremen besatte posten med Daniel Thioune i starten af februar.

Og så er der FC København.

Sædet bestrides af Jacob Neestrup, men det er ikke nogen hemmelighed, at Superliga-sæsonen har været en stor skuffelse, hvilket angiveligt fik klubbens sportslige ledelse til at undersøge markedet for en afløser tilbage i december.

Sådan skrev BT tirsdag.

Det var den nu fyrede sportsdirektør Sune Smith-Nielsens opgave at kigge på mulige emner, og her rakte man ifølge BT ud til Bo Svensson for at spørge ham om hans tilgængelighed.

Ingen parter har verificeret oplysningerne, men Bo Svensson bliver nu spurgt ind til sin situation som ledig.

– Jeg ønsker ikke at kommentere konkrete sager, men det er sandt, at jeg har haft snakke med flere klubber, mens jeg har været ledig, siger han ganske kryptisk i et interview med Transfermarkt.

Jacob Neestrup blev onsdag efter FC Københavns træning forholdt det faktum, at klubben ifølge BT har undersøgt muligheden for at sende ham videre, men han gentog flere gange, at han ikke har nogle kommentarer til mediets oplysninger.

Bo Svensson er angiveligt blevet kontaktet som en mulig afløser for Jacob Neestrup. Foto: Alamy.

Bo Svensson er klar til nyt job

Bo Svensson har som nævnt stået uden job siden december forrige år.

Men det skal der ifølge hovedpersonen selv snart laves om på.

– Jeg elsker fodbold, men trænergerningen giver mig endnu mere. Jeg er passioneret omkring at udvikle noget sammen med andre mennesker, hvor jeg kan se dem vokse. Trænergerningen driver mig, og giver mit liv mening. Kort sagt er jeg meget klar til at vende tilbage til sidelinjen, hvis projektet er det rette, siger han.

Er Bo Svensson den oplagte afløser for Neestrup?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tiden væk fra fodbolden bruges imidlertid på at skabe fornyet energi.

– Jeg kan godt lide disse pauser, hvor jeg får genopladet batterierne og har tid til andre ting. Efter perioden i Mainz tog jeg og min familie for eksempel ud at rejse gennem Colombia og USA. Men du skal også tage dig tid til at koble af, når du er træner, så du kan give din styrke og energi videre til spillerne.

– Livet som træner er ambivalent. Nogle dage tiljubles du som en helt, mens andre dage kræver folk dig fyret. Du lærer dig selv at kende i de her ekstreme situationer. Du lærer også din krop og følelser bedre at kende og kan bruge dem derefter, fortæller Bo Svensson.

Bo Svensson har utvivlsomt stadig et godt navn i Tyskland efter sine mange år i Mainz 05 og senest Union Berlin, men det kan ikke afvises, at han også gerne vil prøve noget helt andet.

Så er spørgsmålet, om det kan blive i FC København, der ser ud til at skulle igennem en genopbygninsproces – den 46-årige dansker kender FCK indgående fra sine mange år som spiller i klubben.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg