– Forestil dig en situation, hvor hele Superligadanmark taler om noget, der er sket på tribunen under en kamp. I, Ekstra Bladet og B.T. har fotograf ude og tager billeder af det. De eneste, der ikke har billeder af det, er os, og sådan en situation kan vi jo ikke leve med.
Det nye Superliga-tiltag, hvor Matchday Production, der er stiftet af Divisionsforeningen, producerer kampene, vækker ikke ligefrem begejstring hos Viaplay, hvilket Kim Mikkelsen, der er ansvarlig for al sport hos Viaplay, betoner herover.
For med ændringen er det fra næste sæson ikke længere Viaplay selv, som styrer, hvilke billeder der ryger hjem i de danske TV-stuer. Og det kan blive en bøvlet omgang for streamingtjenesten.
– Nu kan jeg se, at Claus Thomsen (direktør i Divisionsforeningen, red.) siger, at der er visse ting, man ikke vil vise i det kampsignal, vi vil få tilbudt. Vi mener, at vi skylder vores brugere og kunder, at vi leverer den dækning, der skal leveres fra fodboldkampene, og det indebærer også sommetider desværre, at der er nogle ting udenfor banen, som foregår på stadion på tilskuerpladserne undervejs i kampen, som bliver en del af fortællingen.
– Det kan være tilskueruroligheder og politiske bannere, og hvis det ikke er en del af det signal, vi får, men hvor vi vurderer redaktionelt, at det er vigtigt som en del af fortællingen, så må vi selv ud og filme det. Og det kan være lidt bøvlet, at man skal have ekstra kameraer ud, fordi der er noget, nogle andre kameraer ikke filmer, siger Kim Mikkelsen til Tipsbladet.
Han påpeger, at der i rigtig mange kampe ikke er noget at komme efter, men at det sker en gang imellem, og så vil Viaplay se latterlige ud, hvis ikke det fylder i dækningen af kampen.
Til Ekstra Bladet har Claus Thomsen været ude og sige, at politiske budskaber, baneløbere og pyroteknik ikke vil blive vist i TV-stuerne.
Ville gerne fortsætte
Det er tydeligt at mærke på Kim Mikkelsen, at Viaplay gerne havde været dette tiltag foruden, og det lægger han heller ikke skjul på. I Divisionsforeningens pressemeddelse nævner Claus Thomsen, at timingen for dette tiltag er det rigtige nu, men Viaplay-chefen kan slet ikke se behovet.
– Vi havde foretrukket, at vi fortsatte, som vi gør i dag, med at vi er ansvarlige for at producere kampene. Selvfølgelig med respekt for en masse af de ting, som gælder, når man producerer fodbold. Vi producerer jo heller ikke kampen kun til os selv. Vi producerer også et internationalt signal, så vi kan ikke bare filme alt muligt, som vi synes er sjovt.
– Der er sådan nogle branchestandarder, som vi holder os inden for, og det synes jeg i al ydmyghed, at vi har gjort gennem årene. Så vi så ikke det her behov.
Kim Mikkelsen løfter også sløret en lille smule for, hvad parterne har talt om, når det handler om kroner og ører.
– Divisionsforeningen skal jo have nogle penge for at stille det signal til rådighed. Så det, der har været vigtigt for os, er, at 1) at det ikke bliver ringere. Og 2) at det ikke stikker af økonomisk. Så det er nogle af de snakke, vi har haft med dem.
Som det er nu hyrer Viaplay produktionsselskaber udefra, som producerer kampene for dem. Om disse skal producere kampene for Matchday Production, kan Kim Mikkelsen af gode årsager ikke sige noget om.
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
På rov i FC København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Han erstatter Bo Henriksen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Chelsea og Liverpool flopper fælt
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER