Boilesen: Noget gik galt i forberedelserne

FC Københavns Nicolai Boilesen var ikke glad for den situation, hvor Klynge scorede reduceringsmålet.



FC København vandt lørdag med 2-1 over Silkeborg i pokal-kvartfinalen, men det var ikke nok til at fremkalde smil på læberne af FCK'erne efter kampen, da de i den første kamp havde tabt med 0-2.

Afgørende i returopgøret blev det derfor, at Anders Klynge slap igennem fra midten af banen med en friløber, som han scorede på. Og sådan noget var FCK-forsvarer Nicolai Boilesen bestemt heller ikke tilfreds med at se. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.

– Det må ikke ende med, at der er en mand fra midterlinjen, der er alene med målmanden. Så er der gået noget galt i forberedelserne til det. Jeg må se den igen, og hvad der præcist går galt. Men nej, det har han selvfølgelig ret i. Det er pivringe.

– Er det Klynge? Det tror jeg, at det er, som løber i ryggen på Denis (Vavro red.) og kommer alene med målmanden. Vi giver i hvert fald ikke Kamil (Grabara red.) muligheden for at redde bolden i den situation.

Som situationen er nu, så er FCK på tredjepladsen i Superligaen og nu ude af pokalturneringen. Nu venter en afgørende kamp på tirsdag i Champions League, hvor de skal møde Galatasaray. 

Det er en afslutning på efteråret, som Boilesen har det blandet med, og han peger på, at de i dag leverede en præstation, og at det var i onsdagens kamp, at man mistede det.

– Alt i alt er det ikke godt nok, men jeg er ikke bekymret. Hvis vi leverer som i dag og arbejder stenhårdt for hinanden, så skal vi nok komme igennem det, fortæller Boilesen.

Det samlede nederlag bliver dog påpeget som den værst tænkelige optakt til kampen mod Galatasaray. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg