FC København vandt lørdag med 2-1 over Silkeborg i pokal-kvartfinalen, men det var ikke nok til at fremkalde smil på læberne af FCK'erne efter kampen, da de i den første kamp havde tabt med 0-2.
Afgørende i returopgøret blev det derfor, at Anders Klynge slap igennem fra midten af banen med en friløber, som han scorede på. Og sådan noget var FCK-forsvarer Nicolai Boilesen bestemt heller ikke tilfreds med at se. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.
– Det må ikke ende med, at der er en mand fra midterlinjen, der er alene med målmanden. Så er der gået noget galt i forberedelserne til det. Jeg må se den igen, og hvad der præcist går galt. Men nej, det har han selvfølgelig ret i. Det er pivringe.
– Er det Klynge? Det tror jeg, at det er, som løber i ryggen på Denis (Vavro red.) og kommer alene med målmanden. Vi giver i hvert fald ikke Kamil (Grabara red.) muligheden for at redde bolden i den situation.
Som situationen er nu, så er FCK på tredjepladsen i Superligaen og nu ude af pokalturneringen. Nu venter en afgørende kamp på tirsdag i Champions League, hvor de skal møde Galatasaray.
Det er en afslutning på efteråret, som Boilesen har det blandet med, og han peger på, at de i dag leverede en præstation, og at det var i onsdagens kamp, at man mistede det.
– Alt i alt er det ikke godt nok, men jeg er ikke bekymret. Hvis vi leverer som i dag og arbejder stenhårdt for hinanden, så skal vi nok komme igennem det, fortæller Boilesen.
Det samlede nederlag bliver dog påpeget som den værst tænkelige optakt til kampen mod Galatasaray. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Offentliggøres i dag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT