Boilesen: Noget gik galt i forberedelserne

FC Københavns Nicolai Boilesen var ikke glad for den situation, hvor Klynge scorede reduceringsmålet.



FC København vandt lørdag med 2-1 over Silkeborg i pokal-kvartfinalen, men det var ikke nok til at fremkalde smil på læberne af FCK'erne efter kampen, da de i den første kamp havde tabt med 0-2.

Afgørende i returopgøret blev det derfor, at Anders Klynge slap igennem fra midten af banen med en friløber, som han scorede på. Og sådan noget var FCK-forsvarer Nicolai Boilesen bestemt heller ikke tilfreds med at se. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.

– Det må ikke ende med, at der er en mand fra midterlinjen, der er alene med målmanden. Så er der gået noget galt i forberedelserne til det. Jeg må se den igen, og hvad der præcist går galt. Men nej, det har han selvfølgelig ret i. Det er pivringe.

– Er det Klynge? Det tror jeg, at det er, som løber i ryggen på Denis (Vavro red.) og kommer alene med målmanden. Vi giver i hvert fald ikke Kamil (Grabara red.) muligheden for at redde bolden i den situation.

Som situationen er nu, så er FCK på tredjepladsen i Superligaen og nu ude af pokalturneringen. Nu venter en afgørende kamp på tirsdag i Champions League, hvor de skal møde Galatasaray. 

Det er en afslutning på efteråret, som Boilesen har det blandet med, og han peger på, at de i dag leverede en præstation, og at det var i onsdagens kamp, at man mistede det.

– Alt i alt er det ikke godt nok, men jeg er ikke bekymret. Hvis vi leverer som i dag og arbejder stenhårdt for hinanden, så skal vi nok komme igennem det, fortæller Boilesen.

Det samlede nederlag bliver dog påpeget som den værst tænkelige optakt til kampen mod Galatasaray. Læs mere om det her.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere