FC København vandt lørdag med 2-1 over Silkeborg i pokal-kvartfinalen, men det var ikke nok til at fremkalde smil på læberne af FCK'erne efter kampen, da de i den første kamp havde tabt med 0-2.
Afgørende i returopgøret blev det derfor, at Anders Klynge slap igennem fra midten af banen med en friløber, som han scorede på. Og sådan noget var FCK-forsvarer Nicolai Boilesen bestemt heller ikke tilfreds med at se. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.
– Det må ikke ende med, at der er en mand fra midterlinjen, der er alene med målmanden. Så er der gået noget galt i forberedelserne til det. Jeg må se den igen, og hvad der præcist går galt. Men nej, det har han selvfølgelig ret i. Det er pivringe.
– Er det Klynge? Det tror jeg, at det er, som løber i ryggen på Denis (Vavro red.) og kommer alene med målmanden. Vi giver i hvert fald ikke Kamil (Grabara red.) muligheden for at redde bolden i den situation.
Som situationen er nu, så er FCK på tredjepladsen i Superligaen og nu ude af pokalturneringen. Nu venter en afgørende kamp på tirsdag i Champions League, hvor de skal møde Galatasaray.
Det er en afslutning på efteråret, som Boilesen har det blandet med, og han peger på, at de i dag leverede en præstation, og at det var i onsdagens kamp, at man mistede det.
– Alt i alt er det ikke godt nok, men jeg er ikke bekymret. Hvis vi leverer som i dag og arbejder stenhårdt for hinanden, så skal vi nok komme igennem det, fortæller Boilesen.
Det samlede nederlag bliver dog påpeget som den værst tænkelige optakt til kampen mod Galatasaray. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’