Inden aftenens opgør imod AaB var Christian Bolaños noteret for i alt ni Superliga-træffere i sin tid FCK-trøjen, men i denne sæson har kantspilleren skudt med løst krudt.
To scoringer i 3-0-sejren over nordjyderne slettede imidlertid det store runde nul i statistikken for 2011/2012-sæsonen, og det glædede costaricaneren.
– I dag scorede jeg endelig – to vigtige mål. Det gik godt, lyder det beskedent fra Christian Bolaños, som ligeledes fremtvang et straffespark.
Det lignede en oplagt mulighed for et hattrick, men holdkammeraten Cesar Santin lagde bolden på pletten – og brændte.
– Jeg udførte mit job, og jeg skulle ikke straffesparket. Det er vigtigt for Cesar (Santin, red.) at score mål, fordi han er angriber. Jeg er ikke i samme situation. Jeg er helt okay med det, siger Christian Bolaños.
– Der er 100 procent straffe. Det er nemt for mig at gå én-mod-én, så jeg forsøger selvfølgelig at gøre et eller andet. Da jeg rykker bolden til højre, rammer forsvarsspilleren min fod, tilføjer han.
Cheftræner Carsten V. Jensen var ligeledes glad for, at den hurtige kantspiller endelig kom på tavlen. Han håber nu på, at det kan blive en stime.
– Han har savnet lidt mål i sit spil, og det kan godt gå hen og blive et problem, hvis man som offensivspiller går igennem en hel sæson uden at score mål. Forhåbentlig har han fået hul på bylden, så der kommer flere, siger FCK-cheftræneren.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TRANSFER