Bombe under guldkampen: Nu reagerer klubben

Ibrahim Osman risikerer karantæne i den agent-fejde, der lige nu bliver behandlet i DBU's Disciplinærinstans. Tipsbladet har talt med FC Nordsjælland om sagen.



FARUM (Tipsbladet): Efter sommerferien skal Ibrahim Osman spille for Brighton i Premier League.

Men det gav en masse ballade, da offensivspilleren i vinter skulle videre fra FC Nordsjælland og valgte at droppe sin hidtidige agent Darryl Powell til fordel for belgieren Mitch Bakkovens.

Powell har meldt Bakkovens til DBU's Disciplinærinstans for brud på repræsentationsaftalen, en sag der stadig er under behandling men tilsyneladende er tæt på afklaring.

FC Nordsjællands director of football operations Phil Radley vil ikke gå ind i, hvad der er op og ned i sagen.

Men i et interview med Tipsbladet glæder Radley siger over, at Ibrahim Osman fortsat kan spille og gør det godt.

– Han er et sted, hvor det ikke påvirker ham i forhold til hans evne til at fokusere på ham selv og for os i en afgørende periode, siger Phil Radley til Tipsbladet.

– Han udvikler sig i den rigtige retning set i forhold til hans skifte til Brighton til sommer. Det er godt, at han er i stand til det, og det tjener til hans kredit, at han er i stand til at fokusere. Selv uden den aktuelle situation ville det være en udfordring at fokusere med et skifte til Brighton forude, så jeg er særdeles tilfreds med de måde, han er gået til den her periode, siger Phil Radley.

Næppe en nem sag
Ibrahim Osman er startet inde i fem ligakampe og er blevet skiftet ind to gange, og han har sammen med Andreas Schjelderup fået kickstartet FC Nordsjællands sæson, der for alvor kan blive til en guldjagt med en sejr på søndag over Brøndby IF.

Så det ville næppe være ønskværdigt for FC Nordsjælland at miste Ibrahim Osman i en karantæne, mens det nu også har varet mere end tre måneder uden en afgørelse i sagen i Disciplinærinstansen.

Læs mere om selve sagen her

Phil Radley, der er uddannet jurist, har først og fremmest sympati med de folk, der skal behandle det, der lyder til at være en kompliceret sag.

– Jeg havde en samtale med DBU for et stykke tid siden. Jeg ville gerne vide, hvad processen var. Disciplinærkomitéen havde til hensigt at nå en afgørelse relativt hurtigt. Men problemet er, at komitéen skal håndtere en masse sager. Der kommer en ny bunke hver uge, de skal nå at behandle, inden ugen er omme. Det skubber, som jeg forstår, andre sager, der ikke er så presserende, og det er det, der er sket i dette tilfælde, siger Phil Radley.

– Som jeg forstår det, er det her også den første sag, DBU har, efter de nye agentregler blev indført. Regler, hvor nogle dele er blevet indført, mens andre er suspenderet. Jeg forestiller mig ikke, at det er nemt at navigere i. Så derfor er vi nu i en situation, hvor vi sidder og venter. Jeg har sympati med komitéen, det kan ikke være let med en sag, der er den første af sin slags med nye regler, og når der hele tiden dukker sager op, der skal behandles med det samme. Det gode er, at det ikke ser ud til at påvirke spilleren, siger Phil Radley.

Det ville vel være mere optimalt for jer, hvis en mulig karantæne ikke hang over hovedet på Ibrahim Osman?

– Ja, men verden er ikke perfekt. Det er ude af vores hænder. Vi er ikke på den måde en part, vi følger bare med for at høre, hvad processen er, og hvornår der sandsynligvis ville komme en afgørelse.

– Det betyder mest for ham, at han klarer sig godt, men selvfølgelig betyder det også noget for os. Så nu må vi bare vente og se, siger Phil Radley.

Tipsbladet har beskrevet, hvordan de to stridende agenter har skudt med juridisk skarpt mod hinanden med gensidige beskyldninger om urent trav og brud på diverse regler og love.

Når der falder en dom, vil sagen sandsynligvis blive anket af den tabende part.

Et interessant punkt bliver, hvorvidt der er en karantæne på indtil flere Superliga-kampe til Ibrahim Osman, og om den karantæne i så fald skal afsones omgående uanset en appel, eller om karantænen sættes i bero, mens en appel behandles.

I så fald vil man sandsynligvis forsøge at få en hurtig afgørelse på den del af en dom, der handler om en karantæne til Osman.

Læs yderligere om sagen her





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

FCM ansætter ny topboss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mexico kommer med markant melding om VM

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Osula slår alle andre

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

Nu svarer David Nielsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

I svime over Filip Jørgensen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Deler nyt om fremtiden

Chido Obi nomineret til pris

Mourinho tog røven på Zeca

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats